Boks dla kobiet – nowy wymiar żeńskiego treningu

Kobieta trenująca boks w czarnych rękawicach
Fot. Colin Anderson Productions Pty Ltd / Getty Images
Boks dla kobiet – takie połączenie wielu z nas może na początku wydawać się dziwne. W końcu dla kobiet jest pilates, joga, pływanie, bieganie. Ale boks? Praktyka pokazuje natomiast, że to właśnie ten sport – w porównaniu z innymi – pozwala nam spalić największą liczbę kalorii, a przy tym niewiarygodnie rzeźbi ciało. Boks dla dziewczyn ma jeszcze kilka innych zalet.

Boks kobiecy niewiele różni się od męskiej wersji. Być może jest ciut mniej brutalny, ale to głównie ze względu na nieco mniejszą siłę naszych mięśni. Oprócz ciała, boks damski wzmacnia także umysł. Dodaje nam niewiarygodnej pewności siebie, która przydaje się nie tylko na ringu.

Jak wygląda boks kobiecy?

Boks dla kobiet niewiele ma wspólnego z walkami, które można oglądać w telewizji. Jest to oczywiście sport walki, ale jego trening – a na tym nam przecież zależy – polega w dużej mierze na bieganiu (sic!) oraz uderzeniach w worki i poduszki. Podczas treningu koncentrujemy się przede wszystkim na mięśniach nóg, aczkolwiek ruch w obrębie klatki piersiowej, barków i ramion jest równie ważny. Boks kobiecy trenuje się albo w zespołach dwuosobowych albo w grupach do 10 osób .

Boks kobiecy – w jaki sposób rzeźbi sylwetkę?

Boks dla dziewczyn to jeden ze sportów, które w bardzo dużym stopniu uruchamiają jednocześnie wiele partii mięśni. Podczas treningu intensywnie pracuje całe ciało , a to z kolei ma wpływ na równomierne rzeźbienie sylwetki. Nie skupiamy się na jednej albo dwóch partiach ciała, a dopiero potem na kolejnych, ale pracujemy stabilnie i równomiernie całym ciałem. Oczywiście szczególnie mocno zaangażowane są mięśnie nóg i ramion . Wszystkie pchnięcia i uderzenia, czy to nogami, czy rękami, wymagają natomiast odpowiedniej stabilizacji całej postawy. Boks więc wypracowuje również mocne mięśnie grzbietu , które pozwalają nam utrzymać się w wyimaginowanym w większości przypadków ringu. Dlatego właśnie ogromnie cenią boks kobiety z pierwszych stron gazet, dla których odpowiednio wyrzeźbiona sylwetka ma ogromne znaczenie w codziennej pracy.

Boks dla dziewczyn – ile kalorii spalamy podczas treningu?

Boks dla kobiet to prawdziwy spalacz kalorii. Na podstawowym (choć z reguły już dość męczącym) treningu fitness albo podczas pływania spalamy około 300-400 kcal. Trenując przez 45 minut boks kobiecy spalamy tych kalorii dwa razy więcej. Różnorodność wykonywanych ruchów w połączeniu z lekkim obciążeniem (taśmy, ciężarki, butelki z wodą) daje niesamowite efekty. Boks dla kobiet stanowi gwarancję tego, że rzeźbiąc sylwetkę, jednocześnie nie nabieramy masy.

Co jeszcze daje nam boks dla kobiet?

Boks kobiecy to również doskonały trening dla umysłu i psychiki. Już jedna sesja pozwala w bezpieczny sposób odreagować codzienny stres, pozbyć się złych myśli i wyrzucić wszystkie negatywne emocje. Aktywny wysiłek fizyczny, który z pewnością stanowi boks, dziewczyny traktują czasami jak katalizator złych emocji. Do tego wydziela się oczywiście odpowiednia ilość endorfin. Po każdym kolejnym treningu czujemy się pewniej nie tylko w swoim ciele, ale i w życiu zawodowym, rodzinnym, społecznym.

Ponadto, boks dla kobiet należy postrzegać również w kategoriach nauki samoobrony . Boks dla dziewczyn to nauka odpowiedniego wyprowadzania ataku, jeśli tylko coś nam grozi. Ta umiejętność również przekłada się na większą pewność siebie.

Zasady i kategorie wagowe – boks kobiecy

Boks kobiecy zawodowy to zupełnie inna historia, aniżeli amatorski trening dla poprawy kondycji, odreagowania stresu i wyrzeźbienia sylwetki. Walka toczy się na kwadratowym ringu. Trwa maksymalnie 12 rund. Każda z nich trwa od 2 do 3 minut. Przerwa to 1 minuta.

Szczegółowe zasady obowiązują cały boks kobiecy, kategorie wagowe są tutaj niejednoznaczne. Na ostatnich igrzyskach olimpijskich panie walczyły w trzech kategoriach wagowych (48-51 kg, 57-60 kg, 69-75 kg). Na igrzyskach w Tokio (2020) rywalizacja ma się odbyć już w 5 kategoriach (48-51 kg, 51-54 kg, 57-60 kg, 60-64 kg, 69-75 kg).

Zarówno podczas walki zawodowej, jak i amatorskiej, zabronione jest stosowanie uderzeń w głowę, z łokcia lub kolana. Walka może się zakończyć przez nokaut (KO), nokaut techniczny (TKO) lub walkę na punkty . Ta ostatnia stosowana jest w przypadku, kiedy żadna z zawodniczek nie doprowadzi do KO lub TKO i walka skończy się w pełnym czasie. KO to sytuacja, w której jedna z zawodniczek upada na ring i nie jest w stanie się z niego podnieść zanim arbiter doliczy do 10. TKO to z kolei sytuacja, w której arbiter stwierdza kontuzję jednej z zawodniczek lub też zdecydowaną przewagę jednej z nich.

Zobacz film: Agnieszka Rylik o boksie, książce i życiu / Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!