Na problemy ze snem skarży się aż 20–50 proc. populacji. Spośród tej grupy około 6 proc. cierpi na bezsenność pierwotną, zaś u pozostałej części występuje bezsenność wtórna, czyli spowodowana innymi problemami zdrowotnymi. Problemów ze snem nie wolno lekceważyć, choć często da się je zwalczyć domowymi sposobami. Jakie są przyczyny bezsenności? Jak walczyć z bezsennością? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła psychiatra Maja Herman.
Jeśli zastanawiasz się, jak leczyć bezsenność , po pierwsze skontaktuj się z lekarzem. Dopiero po stwierdzeniu jej prawdziwych przyczyn możesz podjąć leczenie – czy to farmakologiczne, czy domowymi sposobami. Problem z bezsennością jest do rozwiązania, jednak musisz znać skuteczne metody.
Bezsenność – co to takiego?
Bezsennością nazywamy zakłócenie stanu zdrowia, w którym problemem jest zbyt mała ilość snu lub jego niewystarczająca jakość.
Jeśli cierpisz na bezsenność, objawy, jakie mogą wystąpić to przede wszystkim:
- trudności z zasypianiem;
- brak ciągłości snu, wybudzanie się w nocy;
- zbyt wczesne budzenie się;
- uczucie ciągłego zmęczenia.
Objawy bezsenności, które obserwujesz przez dłuższy czas, zgłoś swojemu lekarzowi rodzinnemu i nie bój się prosić o pomoc. Przewlekłe kłopoty ze snem skutkują zaburzeniami koncentracji i pamięci roboczej. W takim stanie łatwo można doprowadzić do wypadków komunikacyjnych lub wypadków w pracy – a więc skutki bezsenności mogą być naprawdę poważne.
Zobacz także:
Jak szybko zasnąć i obudzić się wypoczętym – najlepsze sposoby na bezsenność
Co zrobić, gdy niemowlę nie chce spać? Przyczyny bezsenności u małego dziecka
Bezsenność - przyczyny
Przyczyny bezsenności mogą być błahe – zdarza się, że winna jest zbyt wysoka temperatura w sypialni czy hałas z ulicy. Jednak często u podłoża zaburzeń snu leżą poważne choroby – depresja, choroby reumatyczne, niewydolność serca czy zespół niespokojnych nóg. Może się też zdarzyć, że to stres nie pozwala nam zasnąć. Jeśli lekarz stwierdził bezsenność, leczenie powinno nastąpić natychmiast.
Farmakologiczne leczenie bezsenności
Jak poradzić sobie z bezsennością, która uprzykrza życie i nie pozwala normalnie funkcjonować? Sposoby na bezsenność obejmują leczenie farmakologiczne lub terapię poznawczo-behawioralną. Jeśli lekarz stwierdził u ciebie konieczną do leczenia farmakologicznego bezsenność, leki jakie otrzymasz, to zapewne leki nasenne (pochodne benzodiazepiny), przeciwpsychotyczne, przeciwhistaminowe czy przeciwdepresyjne. Mogą to być także lekarstwa dostępne bez recepty, zawierające melatoninę, melisę czy walerianę.
Domowe sposoby na bezsenność
Co na bezsenność? Jeśli masz problemy z zasypianiem, leczenie farmakologiczne powinno być ostatecznością. Najpierw powinieneś sięgnąć po naturalne sposoby na bezsenność. Najczęściej te proste rozwiązania są w stanie podnieść komfort życia na tyle, że nie jest już konieczne udanie się do specjalisty. Jeśli zastanawiasz się, jak radzić sobie z bezsennością za pomocą naturalnych metod, oto ci kilka rozwiązań.
- Odstaw używki
Jeśli szukasz sposobów, jak zwalczyć bezsenność , przede wszystkim znacznie ogranicz spożycie alkoholu, kawy, herbaty i coli. Napoje o wysokiej zawartości kofeiny spożywaj wyłącznie przed południem.
- Wieczorem ogranicz bodźce
Kiedy kładziesz się do łóżka, nie bierz ze sobą tabletu, telefonu czy laptopa . Zrezygnuj z ich użycia najlepiej na dwie godziny przed zaśnięciem. Zamiast urządzeń elektronicznych wybierz książkę lub jakieś manualne zajęcie. Być może odcięcie się od informacji i ograniczenie bodźców poskutkuje lepszym snem.
- Wypróbuj zioła na bezsenność
Kiedy cierpisz na bezsenność, domowe sposoby polecane przez lekarzy to także zioła znane od lat w medycynie ludowej. Dobrym wyborem będzie liść melisy, który wykazuje działanie uspokajające. Możesz sięgnąć także po szyszki chmielu, korzeń kozłka lekarskiego, ziele dziurawca, kwiatostan i owoc głogu.
- Pamiętaj o higienie snu
Co zrobić na bezsenność, jeśli problemem jest zła jakość snu? Posprzątaj i wywietrz sypialnię, zmień pościel na świeżą, starannie pościel łóżko. W powiedzeniu: „jak sobie pościelesz, tak się wyśpisz” jest sporo prawdy.
Również bezsenność u dzieci można opanować przy użyciu powyższych sposobów – wywietrzyć pokój, ograniczyć bodźce i wprowadzić rytuały wspierające zasypianie. Bezsenność u niemowlaka zwalczamy podobnie, jednak w przypadku ziół należy zachować szczególną ostrożność i skonsultować ich zastosowanie z lekarzem.
Jak walczyć z bezsennością i kiedy udać się po pomoc?
Nerwica, bezsenność, depresja – objawy tych schorzeń należy jak najszybciej skonsultować z lekarzem i podjąć odpowiednie kroki w celu ich eliminacji. Chroniczna bezsenność wyniszcza organizm i nie należy jej bagatelizować. Brak snu wpływa negatywnie na zdrowie psychiczne i fizyczne, a także zaburza funkcje poznawcze, prowadząc do kłopotów z koncentracją, pamięcią i prawidłowym odbieraniem bodźców z otoczenia. Skutki bezsenności mogą poważnie odbić się na twoim zdrowiu.
Skąd jeszcze mogą się brać problemy ze snem?
Bezsenność po alkoholu to także całkiem możliwy scenariusz. Choć wysokoprocentowe napoje działają usypiająco i rozluźniająco, organizm może reagować na nie zupełnie inaczej. Nawet jeśli uda się szybko zasnąć, pojawią się zaburzenia równowagi między fazami snu – NREM i REM. Efektywność snu będzie niska, a ty obudzisz się zmęczony.
Bezsenność przed okresem to prawdopodobnie reakcja organizmu na zmiany hormonalne. Może być jednym z objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS).
Jak widzisz, bezsenność może mieć naprawdę różne przyczyny, dlatego najpierw należy poznać źródło tej przypadłości, a dopiero potem podjąć leczenie. Jeśli domowe sposoby nie działają, nie wahaj się i idź do lekarza. Przepisze on skuteczne farmaceutyki lub pomoże ustalić, skąd wzięły się problemy.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN