Bezpieczny Internet zapewnia nam swobodne korzystanie z komputera bez obawy o czyhające niebezpieczeństwa w sieci. W zakresie bezpiecznego internetu zasadą będzie stosowanie programu antywirusowego, osłony i unikanie niesprawdzonych stron. Chcąc zapewnić bezpieczeństwo w sieci dla dzieci, pomyślmy też o włączeniu opcji kontroli rodzicielskiej.
>>> Zapis czatu ze specjalistą ds. zabezpieczeń sieci
Bezpieczny Internet – niełatwa potrzeba w XXI wieku
Wiele osób wciąż nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wiele niebezpieczeństw w sieci czeka na nas podczas codziennego użytkowania komputera z Internetem. O tym, jak ważne jest utrzymanie bezpieczeństwa w sieci, przekonują dane: przez ostatnie lata co roku dokonuje się ponad dwóch milionów ataków hakerskich na świecie.
Nie mając bezpiecznego Internetu, narażamy się nie tylko na atak hakerski, ale także na złośliwe oprogramowanie. Wyróżniamy wiele rodzajów niebezpieczeństw w sieci w postaci złośliwego oprogramowania: spyware, malware, back door (czyli tzw. trojany), phishing i inne. Nie mając zabezpieczonego komputera i bezpiecznego Internetu, powyższe oprogramowanie jest w stanie wyrządzić szereg potencjalnych szkód: śledzić naszą aktywność, wykraść dane logowania się np. do konta bankowego, a w skrajnych wypadkach nawet doprowadzić do zniszczenia poszczególnych podzespołów komputera. Poniżej przedstawiamy, co to znaczy bezpieczny Internet, jak zadbać o bezpieczny Internet dla dzieci i dla nas i jak go w tym celu odpowiednio skonfigurować.
Bezpieczeństwo w sieci – zasady, które sprawią, że nie będziemy musieli obawiać się żadnych zagrożeń
Wiedząc, jak ważny jest bezpieczny Internet, informacje o zabezpieczeniach warto jak najprędzej wcielić w życie. Na szczęście, aby odpowiednio zadbać o bezpieczeństwo w sieci , nie trzeba być informatykiem – wystarczy tylko konsekwencja.
8 zasad bezpieczeństwa w sieci:
1. Firewall (zapora ogniowa) – firewall to zapora sieciowa, służąca do ograniczenia niebezpieczeństw w sieci. Wbudowana jest w większość systemów operacyjnych i we wszystkie programy antywirusowe. Korzystajmy z obydwu, a w ustawieniach włączmy statut wysokiej ochrony.
2. Program antywirusowy – używanie programu antywirusowego jest koniecznością, jeżeli chcemy mieć bezpieczny Internet. Najlepiej wybrać program antywirusowy, który gwarantuje ochronę w czasie rzeczywistym.
3. Aktualizacje – bywają utrudnieniem w niespodziewanych chwilach, ale w dłuższej perspektywie są kluczowe dla utrzymania bezpieczeństwa w sieci i komputerze. Aktualizujmy na bieżąco zarówno system operacyjny, program antywirusowy, jak i używaną przeglądarkę internetową.
4. Wtyczki multimediów – do poprawnego wyświetlania filmów, korzystania z gier online lub innych aplikacji przeglądarki internetowe potrzebują odpowiednich wtyczek. Zawsze sprawdźmy, czy mamy pobraną najnowszą wersję i nigdy nie pobierajmy wtyczek z innych źródeł, niż strona producenta.
5. Bezpieczne strony internetowe – podczas korzystania z Internetu sprawdźmy, czy strona internetowa jest zabezpieczona. Służy temu m.in. protokół https – w zależności od przeglądarki, bezpieczna strona gwarantuje zieloną ikonkę kłódki. To podstawa bezpiecznego Internetu. Zasada ta ważna jest zwłaszcza przy korzystaniu z internetowych kont bankowych, poczty itp.
6. Oprogramowanie skanujące – zdecydowanie warto zainstalować dodatkowe oprogramowanie, które nie jest programem antywirusowym, ale udostępnia opcje skanowania w poszukiwaniu nieprawidłowości (np. potencjalnie niebezpiecznych niezgodnych biblioteki danych w komputerze).
7. Bezwzględnie nigdy nie wchodźmy na nieznane strony i nie pobierajmy plików z nieznanego źródła! Jeśli jakiś link wydaje nam się podejrzany, lepiej będzie go nie otwierać.
8. Stwórz hasło gwarantujące bezpieczeństwo - powinno ono zawierać co najmniej 12 znaków i być regularnie zmieniane. Im dłuższe hasło, tym trudniejsze do złamania. Oprócz samych liter warto stosować także cyfry, symbole oraz pomieszać duże znaki z małymi. Lepiej nie korzystać z tych samych haseł na wielu stronach. Nie powinno się używać haseł łatwych do odgadnięcia np. „123456”, numerów telefonów lub daty urodzin.
Ile czasu zajmuje hakerowi złamanie hasła o następujących długościach?
Bezpieczeństwo w sieci dla dzieci – czym należy się kierować?
Zapewnienie bezpiecznego internetu dla dzieci staje się w XXI w. nowym obowiązkiem każdego rodzica. W gruncie rzeczy jednak najbardziej istotna jest edukacja. Korzystając z powyższych rad, zapewnimy sobie bezpieczny Internet, ale musimy pamiętać o innych zagrożeniach, które związane są z aktywnością dziecka. Główną bolączką rodziców są strony internetowe z treściami dla dorosłych (przy czym nie ogranicza się to „tylko” do treści erotycznych). Chcąc temu zapobiec, można stosować odpowiednie programy, ustawienia systemu operacyjnego lub przeglądarki internetowej, które przeznaczone są dla dzieci. Oferują one ustawienia kontroli rodzicielskiej, która skutecznie zapewnia bezpieczeństwo w sieci dla dzieci. Rozwiązanie to jednak sprawdza się głównie dla mniejszych dzieci, gdyż starsze z czasem nabędą świadomości i wiedzy, w jaki sposób można przełamać takie zabezpieczenia Internetu. Dlatego też już od najmłodszych lat starajmy się wpajać dziecku, że choć Internet to niezwykłe bogactwo wiedzy i rozrywki, to istnieje też wiele niebezpieczeństw w sieci, na które lepiej się nie narażać.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN