Bańki lecznicze – sposób ich działania oraz przeciwwskazania

Bańki lecznicze są stosowane od wielu lat. Większość z nas kojarzy je z dzieciństwa i zazwyczaj jest to niezbyt przyjemne wspomnienie. Jednak obecnie stawianie baniek jest zdecydowanie prostsze i bardziej komfortowe.

Bańki lecznicze pochodzą z tradycyjnej medycyny chińskiej i arabskiej. W Polsce pojawiły się około XVI wieku i od tego czasu są chętnie stosowanie. W ostatnich latach zyskały na ogromnej popularności i są coraz częściej używane, szczególnie przez rodziców małych dzieci.

Tradycyjne bańki lecznicze były wykonane ze szkła, a do ich użycia trzeba było wykorzystać ogień. Stawianie tradycyjnych baniek było dość trudne - wymagało wprawy, wyczucia i zdolności manualnych. Obecnie jednak mamy możliwość zakupu bardziej nowoczesnych modeli (tzw. bańki lecznicze bezogniowe), które dostępne są w aptekach i w sklepach internetowych. Bańki lecznicze bezogniowe są bardzo proste w obsłudze, ponieważ próżnię uzyskuje się poprzez zassanie powietrza pompką.

Jak działają bańki lecznicze?

Bańki lecznicze są czasem zalecane przez lekarzy, w tym pediatrów. Najczęściej zalecane są w przypadku przeziębienia i stanów grypopodobnych. Nie należy ich jednak stosować, jeśli temperatura ciała chorego sięga powyżej 38,5°C.

Zobacz film: Jak pokonać gorączkę? Źródło: Dzień Dobry TVN

Głównym sposobem działania baniek leczniczych jest pobudzenie skóry i nerwów czuciowych. Dzięki temu układ immunologiczny człowieka zostaje zmotywowany do jeszcze wydajniejszej pracy, w wyniku czego może pojawić się nawet niewysoka gorączka. Krew krąży szybciej, a napięcie mięśniowe zostaje zmniejszone.

Bańki lecznicze działają także na bóle stawowe, mięśniowe, nerwobóle, nadciśnienie tętnicze czy niewydolność krążenia. Wiele osób stosuje je także na przewlekłe choroby układu pokarmowego, szczególnie dolegliwości żołądkowo-jelitowe.

Choć osoby stosujące bańki lecznicze bardzo chwalą sobie tę metodę, bo szybko widzą wyraźną poprawę stanu zdrowia, to większość uczonych uważa, że dają one efekt tylko psychologiczny, są jak placebo.

Bańki lecznicze dla dzieci

Lekarze podkreślają, że bańki bezogniowe mogą być stosowane także u dzieci. Szczególnie dla tych, które uczęszczają do żłobków oraz przedszkoli i często łapią infekcje układu oddechowego. Bańki gumowe lecznicze przynoszą bardzo dobre efekty w przypadku leczenia przewlekłych lub często nawracających chorób układu oddechowego (np. zapalenia oskrzeli).

Bańki lecznicze – przeciwwskazania

Bańki gumowe lecznicze nie mogą być stosowane u każdego. Wykluczone z takiego sposobu leczenia są osoby walczące z chorobą nowotworową, mające różnego rodzaju skazy krwotoczne, anemię lub duszności czy choroby skóry. Leczenie bańkami nie jest też zalecane osobom chorującym na stwardnienie rozsiane, jeśli choroba właśnie się uaktywniła.

Jakie bańki lecznicze warto kupić?

Osobom zastanawiającym się nad zakupem baniek leczniczych na pewno nie polecamy tych tradycyjnych, ogniowych i wykonanych ze szkła, ponieważ sposób ich używania jest trudniejszy niż nowoczesnych modeli. Najlepiej zakupić bańki bezogniowe wykonane z silikonu lub gumy. Mają specjalne pompki umożliwiające wygodne, szybkie i łatwe zassanie powietrza. Niektóre z nich są dodatkowo wyposażone w tzw. manometr, który pozwala dokładnie określić podciśnienie, a tym samym dostosować siłę zabiegu. Taki rodzaj baniek jest szczególnie zalecany, jeśli ktoś szuka produktu, z którego będzie mogła korzystać cała rodzina, także dzieci.

Jak dużo baniek trzeba postawić?

Ilość baniek, jakie postawimy podczas jednego zabiegu, zależy od tego, czy wykonujemy go osobie dorosłej czy dziecku. Dorośli mają stawianych zazwyczaj około 20 czy nawet 30 baniek. U małych dzieci tę ilość trzeba znacznie zmniejszyć, np. zgodnie z zaleceniami producenta baniek.

Cały zabieg trwa zazwyczaj maksymalnie do 15 minut. Wykonuje się go na gołej skórze, dlatego trzeba pamiętać o tym, aby odpowiednio zabezpieczyć chorego przed wychłodzeniem w trakcie zabiegu i tuż po jego wykonaniu.

Należy się odpowiednio przygotować do postawienia baniek. Pomieszczenie, w którym będzie wykonany zabieg, powinno być przewietrzone i ciepłe. Chory powinien pamiętać, by po zabiegu przez chwilę odpocząć. Przed wykonaniem zabiegu należy również oczyścić skórę chorego i przygotować na świeżo umyte bańki.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!