Badania w ciąży. Jakie wykonać? Badanie krwi, glukozy, HBs, USG – jakie jeszcze badania w ciąży należy wykonać?

Kobieta w ciąży w czasie badania USG
Fot. GettyImages / macniak
Jeśli dopiero planujesz bycie mamą lub wiesz, że jesteś w ciąży już w tym momencie, musisz pamiętać o regularnych badaniach, dzięki którym będziesz wiedziała, że Twoje dziecko rozwija się prawidłowo.

Aby wiedzieć, jakie wyniki musisz dostarczyć lekarzowi i w którym tygodniu, sprawdź nasz wykaz obowiązkowych badań ginekologicznych w ciąży , a także tych, które możesz zrobić jeszcze przed: od badania z krwi na ciążę aż do badania na HIV.

Pierwsze badania w ciąży

Najpierw warto wykonać test ciążowy, czyli badanie moczu – ciąża zostaje dzięki niemu potwierdzona lub wykluczona . Dobrze jest wiedzieć również, że sam mocz do badania w ciąży trzeba będzie zanieść wiele razy.

Zaraz po wykonaniu testu ciążowego i upewnieniu się, że doszło do zapłodnienia, należy wykonać elementarne badania w pierwszym trymestrze ciąży. Warto zacząć od sprawdzenia grupy krwi oraz czynnika Rh. Jeśli jednak kiedykolwiek wcześniej wykonywałaś oznaczenie grupy krwi – najprawdopodobniej nie będziesz musiała powtarzać tego badania. Kolejne testy, które należy wykonać, to: morfologia, badanie poziomu HCG, badanie składu krwi, USG przezpochwowe, a później także przezbrzuszne.

Jakie badania na początku ciąży warto jeszcze wykonać? Jeśli masz powyżej 35. lat, w Twojej rodzinie występowały różne wady genetyczne lub obserwujesz niepokojące zmiany, warto także przeprowadzić dodatkowe badania prenatalne w ciąży (np. amniopunkcję). Warto wiedzieć, że lekarz zleca te badania w 12. tygodniu ciąży.

Badanie toksoplazmozy – w ciąży należy zrobić to do 10. tygodnia . Do tego momentu trzeba przeprowadzić także badanie na HIV (w ciąży powtarza się je także później, między 33. a 37. tygodniem). W podobny sposób przeprowadza się badanie HCV, badanie WR, badanie przeciwciał, badanie przesiewowe – w ciąży każde z nich należy wykonać najpierw w pierwszym trymestrze.

Badanie krwi w ciąży

Przyszłe mamy obowiązkowo muszą wykonywać badania krwi . Ciąża wymaga przeprowadzania morfologii regularnie, w miesięcznych odstępach czasu. Należy zaznaczyć, że parametry w przypadku badań morfologicznych mogą się nieco różnić od parametrów właściwych dla kobiet niebędących w ciąży – mogą więc one wykazać:

  • zwiększony poziom leukocytów,
  • zmniejszony poziom hemoglobiny.

Warto jednak pamiętać, że w tego rodzaju badaniach dla kobiet w ciąży, zmiana poziomu tych elementów jest bardzo typowa.

Normy dla kobiet w ciąży wynoszą w przypadku:

  • leukocytów: 10–15 tys./mikrolitr,
  • erytrocytów: 3,5–4,5 mln/mikrolitr,
  • trombocytów: 100–300 tys./mikrolitr,
  • hemoglobiny: 11,5–13,5 g/dl,
  • hematokrytów: zmniejszenie standardowej ilości o 4–7%.

Jeśli nie jesteś pewna, czy w ogóle doszło do zapłodnienia, możesz na początku wykonać test ciążowy albo oznaczyć beta HCG.

Badanie HBs w ciąży

To kolejne badanie ciążowe z krwi pacjentki, przeprowadza się je jednak dopiero pod koniec ciąży, około 37. tygodnia. W tym celu wykonuje się badanie surowicy na obecność konkretnego antygenu. Dzięki niemu można wykryć wirusowe zapalenie wątroby typu B.

Badanie glukozy w ciąży

Badanie glukozy w ciąży może być pomocne w diagnostyce cukrzycy . Warto wiedzieć, że wysoki poziom cukru źle wpływa na rozwój dziecka, jak i na stan zdrowia ciężarnej. Na skutek przenikania glukozy, organizm maleństwa może nadmiernie wytwarzać insulinę. Co więcej, nadmierna ilość glukozy zwiększa szansę pojawienia się różnego rodzaju nieprawidłowości, które często skutkują wykonaniem cesarskiego cięcia. Niejednokrotnie dochodzi także do wielowodzia oraz rozmaitych urazów podczas porodu.

Badania genetyczne w ciąży

USG genetyczne przeprowadzane jest z reguły pomiędzy 11. a 14. tygodniem ciąży . Dzięki badaniu można zobaczyć, jak wygląda budowa płodu, można również określić wiek ciążowy i ryzyko wystąpienia różnych aberracji. Dużą rolę odgrywa w tej ocenie wiek matki – im kobieta jest starsza, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia różnych anomalii i chorób, np. zespołu Downa czy wad serca.

Badania USG w ciąży

W opinii lekarzy podczas ciąży standardowo należy przeprowadzić kilka badań USG:

1. pierwsze badanie: należy wykonać je przed 10. tygodniem ciąży,

2. drugie badanie w 1. trymestrze: między 11. a 14. tygodniem ciąży , określa się ryzyko wystąpienia różnych wad,

3. badanie w 2 trymestrze ciąży: pomiędzy 18. a 22. tygodniem wykonywane jest badanie połówkowe w ciąży, czyli tzw. USG połówkowe. Służy ono ocenie budowy dziecka, możliwe jest dzięki niemu wychwycenie różnych wad.

4. badanie w 3. trymestrze ciąży: badanie kontrolne, przeprowadzane w 28.-32. tygodniu. Tylko badania od 2 do 4 są refundowane przez NFZ.

Zobacz także: USG w ciąży - jak szukać specjalisty?

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!