Ten intrygujący kawałek terenu od dawna zwracał na siebie uwagę nie tylko klimatologów, ale również wojska oraz filmowców. Pustynia Błędowska okazała się tak atrakcyjna, że właśnie tu kręcono ekranizacje W pustyni i w puszczy oraz Faraona . Na pustyni od początku XX wieku znajdował się uczęszczany poligon. Tutaj też obserwowano takie zjawiska, jak fatamorgana albo burze piaskowe, które gdzie indziej w Polsce nie występują. Jak powstała Pustynia Błędowska? Legenda mówi, że piasek znad Bałtyku naniosły w to miejsce diabły. Tak naprawdę jej powstanie datuje się na XIII wiek, kiedy w związku z rozwojem górnictwa wykarczowano w tym rejonie lasy i odsłonięto piasek. Wówczas rozpoczęły się procesy typowe dla krajobrazu pustynnego, choć temperatury, jakie tu panują, nie różnią się od tych w pozostałych miejscach na Śląsku.
Zobacz też: Persja (dziś Iran) – historia imperium. Gdzie znajduje się dawna Persja? >>>
Pustynia Błędowska – jak dojechać?
Gdzie znajduje się Pustynia Błędowska? Od zachodniej strony graniczy z Błędowem, który jest jedną z dzielnic Dąbrowy Górniczej. Od południa pustynia zamknięta jest lasem. Natomiast od strony wschodniej i północnej rejon graniczy ze wsiami Klucze i Chechło. To teren Wyżyny Olkuskiej i częściowo Wyżyny Śląskiej. Zajmuje 32 km2 powierzchni, stanowi część Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd, objęta jest programem ochrony Natura 2000. Tak niesamowity fragment Polski od dawna znajduje się na trasie wielu turystycznych wycieczek. Zwiedzanie Pustyni Błędowskiej możliwe jest cały rok, ale na jej teren nie można wjeżdżać środkami lokomocji, takimi jak samochody, motory czy quady . Obowiązuje poruszanie się tylko po wyznaczonych szlakach. Dojazd jest dobrze oznaczony, zarówno od miejscowości Klucze, jak i większych aglomeracji.
Zobacz też: Królestwo Kabuto pod Radomiem – prawda czy fikcja? >>>
Trasy samochodowe prowadzące do Pustyni Błędowskiej od najbliżej zlokalizowanych aglomeracji miejskich:
- Katowice – Sosnowiec – Olkusz – Chechło,
- Częstochowa – Bielsko-Biała – Olkusz – Chechło.
Pustynia Błędowska – zwiedzanie
Choć na obszar Pustyni Błędowskiej nie można wjeżdżać autem, to w związku z dużym zainteresowaniem turystów prowadzi tamtędy kilka szlaków . Miejsce można oglądać także z dalszej perspektywy dzięki znakomicie zlokalizowanym punktom widokowym.
Zobacz też: Damaszek – ciekawe zabytki, piękna historia i wojna >>>
Pustynia Błędowska – atrakcje
1. Punkt widokowy Klucze – znajduje się na wzgórzu Czubatka (dawny punkt dowodzenia niemieckich wojsk podczas II wojny światowej). Dojazd jest oznakowany tablicami informacyjnymi, niedaleko znajduje się parking dla autobusów turystycznych. Punkt posiada sporych rozmiarów taras widokowy oraz altanę z miejscami do siedzenia. Można stąd podziwiać panoramę całego terenu. Wieczorami dodatkową atrakcją Pustyni Błędowskiej są zachody słońca oglądane ze wzgórza Czubatka.
2. Punkt widokowy Róża Wiatrów – nowoczesna platforma widokowa z parkingiem. Mieści się tuż przy Pustyni Błędowskiej, na końcu drogi w okolicach Kluczy i Bolesława.
3. Punkt widokowy Chechło z bezpośrednim dojściem do pustyni – znajduje się na wzgórzu Dąbrówka. Dojazd jest szczegółowo oznakowany, miejsce wyposażone w tablice informacyjne. Po dotarciu do celu można przespacerować się po piasku Pustyni Błędowskiej.
Pustynia Błędowska – szlaki
1. Pieszy szlak PTTK (żółty) – start po stronie zachodniej pustyni – dalej w kierunku Lasów Błędowskich – następnie dolina rzeki Biała Przemsza – Pustynia Błędowska – wzgórze Czubatka – wieś Klucze – wzgórze Maniakówka – wieś Jaroszowiec – Zalesie – Kobylica – Golczowice – Stoki Kwaśniowskie.
Poza zwiedzaniem Pustyni Błędowskiej i otaczających ją miejscowości można obejrzeć XIX-wieczne zabudowania fabryczne, miejsca pamięci związane z powstańcami styczniowymi i wyciąg dla narciarzy.
Pustynia Błędowska – inne atrakcje turystyczne
Oglądanie tego niezwykle interesującego zakątka na mapie Polski nie jest jedyną atrakcją, jaką można sobie zapewnić na Pustyni Błędowskiej. Okolica oferuje również wyzwania dla amatorów czynnego wypoczynku. Na Pustyni Błędowskiej znajdują się szlaki rowerowe – dokładnie oznakowane, by nie zgubić drogi. Wiedzie tędy również Transjurajski Szlak Konny PTTK. Sporą atrakcją dla niektórych zwiedzających jest możliwość oglądania skoków spadochronowych , które odbywają się nad obszarem Pustyni Błędowskiej. Na część terenu nie można się dostać, ponieważ w dalszym ciągu jest on zajmowany przez wojsko. W sąsiedztwie pustyni, bo w Dąbrowie Górniczej, regularnie odbywają się loty widokowe na motolotniach. Turyści mogą w ten sposób zwiedzać cały obszar Jury Krakowsko-Częstochowskiej, oczywiście z towarzyszeniem przeszkolonego przewodnika. Oprócz pustyni z góry można obejrzeć, jak wyglądają tutejsze zamki. Przewodnik opowie o lokalnych legendach i tajemniczych przejściach.
Autor: Filip Yak