Aparat fotograficzny - jaki aparat wybrać?

Fotograf
Xi Jn Song Yong / EyeEm / Getty Images
Źródło: EyeEm
Wybieramy aparat fotograficzny. Pierwsza myśl, jaki aparat będzie odpowiedni? Lustrzanka, a może kompakt? Od pewnego czasu popularność zdobywają również bezlusterkowce. Aparaty fotograficzne możemy wybierać według różnych kryteriów. Na pewno weźmy pod uwagę, co i jak często będziemy fotografować. Oczywiście ważny jest również nasz budżet. Najwięcej pieniędzy wydamy na profesjonalny aparat fotograficzny - jednak z dużym wydatkiem idzie też świetna jakość zdjęć.

Aparat fotograficzny - rodzaje aparatów cyfrowych

Aparaty fotograficzne obecnie pozwalają nam zapisać każdą chwilę w postaci zdjęcia lub nagrania video. Mowa tutaj oczywiście o w pełni cyfrowych modelach. Niemniej w różnych miejscach nadal możemy nabyć klasyczny lub analogowy aparat fotograficzny. Jednak dziś skupimy się wyłącznie na sprzęcie cyfrowym. Z pewnością każdy z nas słyszał pojęcia typu: aparat fotograficzny, lustrzanka, kompaktowy, cyfrowy , a nawet bezlusterkowiec . Co to tak naprawdę oznacza? Czym różni się kompakt od lustrzanki?

Zacznijmy od tego, że aparaty fotograficzne cyfrowe dzielimy na trzy grupy: kompaktowe, lustrzanki i bezlusterkowce. To właśnie tzw. kompakty zaczęły zalewać masowo rynek, kiedy fotografia cyfrowa rozkwitała, a zdjęcia z telefonów komórkowych były kiepskiej jakości. Aparaty kompaktowe możemy podzielić na zwykłe cyfrowe oraz zaawansowane. Pierwsza grupa to wszystkie budżetowe modele. Poza niską ceną wyróżnia je niezwykle intuicyjna obsługa, niewielka matryca i niewymienna optyka. Najtańsze modele możemy nawet potraktować jako aparat fotograficzny dla dzieci . Wystarczy tylko włączyć sprzęt, nacisnąć jeden przycisk (migawki) i zdjęcie gotowe. Zaletą takiego sprzętu są też małe gabaryty - łatwo go ze sobą wszędzie zabrać. Jednak coraz częściej jakość zdjęć i filmów z topowych modeli smartfonów przewyższa tę z najtańszych aparatów kompaktowych.

Jak wybrać dobry aparat cyfrowy?

Na rynku fotograficzny są dostępne też bardziej zaawansowane aparaty cyfrowe z niewymiennym obiektywem. Ich cena rośnie wraz ze wzrostem wielkości matrycy oraz ilości funkcji i trybów. Mowa tutaj m.in. o większym zoomie w obiektywie, lepszej jakości zdjęć na wyższych czułościach ISO, stabilizacji obrazu, czy możliwości filmowania w 4K. Wtedy cena sprzętu rośnie z kilkuset złotych do około dwóch-trzech tysięcy. Jeśli ktoś potrzebuje uniwersalnego aparatu, zapewniającego dobrą jakość zdjęć i filmów na domowy użytek, to może być opcja dla niego. Lekkie, poręczne urządzenie, nie musimy się martwić o wymianę optyki - czego więcej trzeba? Na pewno pamiątkowe zdjęcia z wakacji czy wydarzeń rodzinnych będą prezentowały się bardzo dobrze. Jako ciekawostkę można potraktować fakt, że kilka lat temu firma Sony zaprezentowała pierwszy na świecie fotograficzny aparat kompaktowy z matrycą pełnoklatkową (taką jak w najdroższych lustrzankach). Należy pamiętać, że jednak płacimy kwoty o wartości lustrzanek za sprzęt z niewymiennym obiektywem i wolniejszym autofokusem. Taki sprzęt nie będzie uniwersalny dla profesjonalnego fotografa.

Aparat z wymienną optyką - jaki najlepszy?

Teraz pod lupę weźmiemy bezlusterkowce, czyli cyfrowe aparaty kompaktowe z wymienną optyką . Można powiedzieć, że są to aparaty fotograficzne znajdujące się między kompaktami a lustrzankami. Bezlusterkowce to połączenie gabarytów kompaktów i wymienności optyki lustrzanek. Ich nazwa wzięła się z braku lustra. Najtańsze bezlusterkowce mają matrycę o wielkości micro 4/3, jednak znajdziemy też modele z matrycami charakterystycznymi dla lustrzanek: APS-C oraz pełna klatka. Podgląd kadru mamy na wyświetlaczu LCD lub w elektronicznym wizjerze. Bezlusterkowce obecnie konkurują z lustrzankami, o których za chwilę będzie mowa.

Lustrzanka cyfrowa - jak wybrać?

Lustrzanka cyfrowa to z kolei aparat fotograficzny z wbudowanym lustrem w korpusie. Kiedy światło trafia do aparatu, odbija się od lustra i mamy obraz w wizjerze. Jeśli wyzwolimy przycisk migawki, lustro unosi się, a obraz trafia na matrycę. Tak w dużym skrócie powstaje zdjęcie zrobione lustrzanką. W tego rodzaju aparatach wyróżniamy głównie modele z matrycą APS-C lub pełną klatkę. Ta pierwsza opcja jest dostępna zarówno dla amatorów, jak i profesjonalistów. Lustrzanki bowiem możemy nabyć już w cenie średniej klasy kompaktów. Będą one cięższe, ale dają większe możliwość. Mają lepszą matrycę, a do tego możemy skorzystać z opcji wymiennej optyki. W końcu nawet do taniej lustrzanki możemy podpiąć jasny, drogi obiektyw. Możliwości w tym przypadku jest wiele.

Aparaty fotograficzne - dobre dla każdego

Podsumowując, najtańsze kompaktowe aparaty fotograficzne są coraz częściej wypierane z rynku przez smartfony. Z kolei te droższe sprawdzą się jedynie u osób, które szukają lekkiego sprzętu i zarazem nie chcą się martwić o wymianę obiektywów. Jakość zdjęć i filmów z zaawansowanego kompaktu powinna być zadowalająca. Jeśli chcemy korzystać z różnych obiektywów, to będziemy wybierać między bezlusterkowcem a lustrzanką. Z jednej strony niewielkie gabaryty i coraz to nowsze rozwiązania technologiczne - te aparaty mają coraz szybszy autofokus, a jakość nagrań wideo z najdroższych modeli stoi na wysokim poziomie. Z drugiej strony użytkownicy lustrzanek mają większy wybór optyki na każdą kieszeń. Zarówno zawodowiec, jak i amator znajdzie dla siebie obiektyw w różnorodnie dostosowanym budżecie. Ostateczny wybór trzeba skonfrontować z zastosowaniem sprzętu oraz oczekiwaniami co do jakości zdjęć.

Zobacz film: Fotografia tradycyjna. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!