Czy można pozbyć się miesiączki? Wszystko o antykoncepcji długoterminowej

Świadome planowanie rodziny jest niezwykle istotne. Dzięki wielu dostępnym obecnie metodom antykoncepcji można zabezpieczać się przed niechcianą ciążą, nie szkodząc swojemu zdrowiu. Jeżeli nie wiemy, jaką metodę wybrać, pomóc nam może lekarz ginekolog. W studiu Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy m.in. o antykoncepcji długoterminowej.
  • Cykl miesięczny i dni płodne kobiety
    • Czy można pozbyć się miesiączki? Czy antykoncepcja długoterminowa jest zdrowa?
      • Naturalne metody antykoncepcji
        • Mechaniczne metody antykoncepcji
          • Hormonalne metody antykoncepcji

            Zobacz też: 

            Wiek płodności spada. Kiedy jest najlepszy moment na zajście w ciążę?

            Różne metody antykoncepcji

            Metody antykoncepcji mogą być naturalne, hormonalne, chemiczne i mechaniczne. Każdą z nich charakteryzuje inne działanie, różnice dotyczą również przeznaczenia. Dobranie metody antykoncepcyjnej tak, aby miała dużą skuteczność, ale była także bezpieczna dla organizmu kobiety lub mężczyzny, wymaga uwzględnienia czynników, takich jak wiek czy ogólny stan zdrowia. Ważna jest również ocena potrzeb kobiety, a także uwzględnienie jej przekonań i nastawienia. 

            Metody antykoncepcji są rozmaite. Dostępne mamy tabletki, plastry, zastrzyki, wkładki, prezerwatywy, globulki, implanty. Niektóre ze sposobów są odpowiednie dla młodych kobiet, które dopiero rozpoczynają współżycie, inne dla kobiet dojrzałych. Uwzględnić należy również, czy kobieta już rodziła i czy celem antykoncepcji jest nieposiadanie większej liczby dzieci. Niektórych metod nie można zastosować u kobiet, które jeszcze nie rodziły. Dostępne są również preparaty bezpieczne do stosowania u kobiet karmiących piersią. 

            Dodatkowym czynnikiem wpływającym na wybór antykoncepcji jest to, czy współżycie jest regularne, czy jedynie sporadyczne. Zanim zdecydujemy się na metodę antykoncepcji oraz to czy stosować ją będzie kobieta czy jej partner warto zapoznać się ze wszystkimi dostępnymi sposobami.

            Czy można pozbyć się miesiączki? Czy antykoncepcja długoterminowa jest zdrowa?

            Pozbycie się miesiączki lub pojawianie się jej na przykład tylko raz w roku jest możliwe - za pomocą tabletek antykoncepcyjnych.

            Krwawienie z odstawienia to nie jest miesiączka. To jest mylnie interpretowane przez kobiety - mówiła w studiu Dzień Dobry TVN dr n. med. Anetta Karwacka.

            Czy antykoncepcja długoterminowa jest zdrowa? Co mówi nauka?

            Najnowsze ustalenia są takie, że tak jak baliśmy się, że antykoncepcja hormonalna może wpływać na zwiększenie ryzyka występowania nowotworów, to w dzisiejszych czasach już tak nie uważamy lub są sprzeczne dane (...) Jeżeli chodzi o pozostałe nowotwory, wydaje się, że zmniejszamy ryzyko raka trzonu macicy i raka jajnika prawdopodobnie - dodała Karwacka. - Dzisiejsze nasze obawy sprowadzają się głównie do powikłań zakrzepowych antykoncepcji, bo to jest nasz główny niepokój. Ale te powikłania, jeśli mają wystąpić, to występują w przeciągu pierwszego roku brania. 

            Czy miesiączki można pozbyć się dłużej niż na rok?

            Przy braniu np. tabletek antykoncepcyjnych nie jest możliwe pozbycie się krwawienia na dłużej niż rok.

            (...) dlatego, że mogą występować wtedy takie krwawienia niespodziewane (...) Natomiast są formy antykoncepcji, dzięki którym możemy spowodować długotrwały brak występowania miesiączki (...) np. za pomocą włożenia wkładki, zastosowania implantów czy też zastrzyków (...) I wtedy rzeczywiście uzyskujemy brak krwawień miesiączkowych przez lata.

            Cykl miesięczny i dni płodne kobiety

            Osiągnięcie dojrzałości płciowej młodej kobiety zwykle wiąże się z wystąpieniem pierwszego krwawienia miesięcznego. Jest ono przejawem, iż organizm dziewczynki zaczyna podlegać cyklicznym procesom, podczas których dojrzewa komórka jajowa, która zdolna jest do zapłodnienia przez plemnik. 

            Cykl miesięczny trwa około 28 dni, jednakże u niektórych kobiet może być on 2-3 dni krótszy lub dłuższy i nie świadczy to o patologii. 

            W trakcie cyklu dochodzi do szeregu zmian w obrębie błony śluzowej narządów rodnych kobiety, których efektem jest uwolnienie komórki jajowej. Jeżeli dojdzie do jej zapłodnienia, tworzy się zygota, która ulega zagnieżdżeniu w jamie macicy - rozpoczyna się okres ciąży. Jeżeli nie dojdzie do kontaktu z plemnikiem, komórka obumiera i dochodzi do złuszczania się jej pozostałości - rozpoczyna się krwawienie miesięczne. Podczas całego cyklu kobieta jest płodna w tzw. okresie jajeczkowania. Przypada ono mniej więcej na połowę cyklu, chociaż występuje duża zmienność indywidualna.

            Naturalne metody antykoncepcji

            Jednym z podstawowych sposobów jest unikanie współżycia w okresie dni płodnych. W związku z tym istotne jest zapisywanie dat rozpoczęcia miesiączki. Obecnie są dostępne również aplikacje na smartfony, które po wprowadzeniu daty ostatniej miesiączki oraz długości cyklu wyliczą dni płodne i będą sygnalizowały je ustawionym alarmem. 

            Określeniu dni płodnych sprzyja również obserwacja śluzu szyjkowego. Biały, mętny z reguły jest śluzem niepłodnym, przezroczysty, ciągnący (konsystencją zbliżony do białka kurzego) sygnalizuje jajeczkowanie. 

            Pomocny bywa także pomiar temperatury w pochwie. W trakcie jajeczkowania temperatura wzrasta o około pół stopnia, więc jeśli wykonujemy codziennie pomiary rano o tej samej porze i notujemy je, łatwo jest zauważyć zmianę, świadczącą o rozpoczęciu okresu płodnego.

            Zobacz film: Antykoncepcja wśród młodzieży. Źródło: Dzień Dobry TVN

            Chemiczne metody antykoncepcji

            Zaliczamy do nich żele i kremy plemnikobójcze, globulki i gąbki dopochwowe. Preparaty te zawierają substancje, które paraliżują plemniki i zmniejszają ich żywotność. Dodatkowym działaniem jest zagęszczenie śluzu szyjkowego, co utrudnia poruszanie się plemników. Zaletą tych środków jest łatwość aplikacji, jednakże ich zastosowanie może wywołać alergię lub infekcje intymne.

            Mechaniczne metody antykoncepcji

            Wyróżniamy tu wkładki domaciczne (spirale), prezerwatywy, błony pochwowe i kapturki naszyjkowe. Ich działanie polega na stworzeniu bariery, która zabezpieczy przed dostaniem się plemników do komórki jajowej. Metody te są skuteczne, możemy jednak zwiększyć procent ich skuteczności poprzez jednoczesne stosowanie preparatów plemnikobójczych. Dodatkową zaletą prezerwatyw jest ochrona przed zakażeniami przenoszonymi drogą płciową.

            Więcej: Zmiany na porodówkach w 2019 roku

            Hormonalne metody antykoncepcji

            Zaliczamy do nich tabletki antykoncepcyjne (jednoskładnikowe i dwuskładnikowe), zastrzyk antykoncepcyjny, implant antykoncepcyjny, chip antykoncepcyjny, plastry antykoncepcyjne.

            Szczególną formą zaliczaną do grupy metod hormonalnych jest tabletka “po”. Sposób działania tych preparatów (niezależnie od dawki i sposobu podania) polega na ingerencji w hormony płciowe wydzielane w trakcie całego cyklu miesiączkowego. Tabletka “po” w zasadzie nie stanowi metody antykoncepcyjnej w dosłownym tego słowa znaczeniu. Jest to raczej “koło ratunkowe” w przypadku dojścia do nieprzewidywalnych sytuacji (np. pęknięcie prezerwatywy). Zastosowana do 48h lub 72h (w zależności od preparatu) po stosunku, przez wpływ hormonalny uniemożliwia zagnieżdżenie się zarodka.

            Kontrowersyjnym, choć na świecie popularnym sposobem antykoncepcji, jest sterylizacja, czyli podwiązanie nasieniowodów lub jajowodów.

            Więcej:

            Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

            podziel się:

            Pozostałe wiadomości

            Jakub Tolak czeka na poważną operację. "Doszedłem do momentu, w którym trzeba podjąć decyzję"

            Jakub Tolak czeka na poważną operację. "Doszedłem do momentu, w którym trzeba podjąć decyzję"

            Brytyjska prasa: Księżna Kate przyłapana na zakupach. Zwrócono uwagę na jej wygląd

            Brytyjska prasa: Księżna Kate przyłapana na zakupach. Zwrócono uwagę na jej wygląd

            Ola Żuraw-Świątek po 10 latach pogodziła się z mamą. "Zaczęłyśmy z czystą kartą"

            Ola Żuraw-Świątek po 10 latach pogodziła się z mamą. "Zaczęłyśmy z czystą kartą"

            Mieszka z 50-letnim synem: "Nie chce od mamy odejść"

            Mieszka z 50-letnim synem: "Nie chce od mamy odejść"

            Czy można wydłużyć działanie botoksu? Posłuchaj, co na ten temat mówi specjalista

            Czy można wydłużyć działanie botoksu? Posłuchaj, co na ten temat mówi specjalista

            Jak wychować dzieci w dobie ekranów? "Uważajmy, żeby nie przesadzić"

            Jak wychować dzieci w dobie ekranów? "Uważajmy, żeby nie przesadzić"

            Niepokojący stan psychiczny nastolatków. Dove i MŁODE GŁOWY łączą siły
            Materiał promocyjny

            Niepokojący stan psychiczny nastolatków. Dove i MŁODE GŁOWY łączą siły

            Iga Świątek spotkała się z gwiazdą filmu "Diuna"

            Iga Świątek spotkała się z gwiazdą filmu "Diuna"

            Jaśminowy, brązowy czy biały? Ryż na wiele pysznych sposobów według Grzegorza Zawieruchy
            Materiał promocyjny

            Jaśminowy, brązowy czy biały? Ryż na wiele pysznych sposobów według Grzegorza Zawieruchy

            Marcin Prokop założył alkogogle i przeszedł test

            Marcin Prokop założył alkogogle i przeszedł test

            Manicure Hailey Bieber to hit tej wiosny

            Manicure Hailey Bieber to hit tej wiosny

            Ile cukru jest w przekąskach dla dzieci? "Owoce się je, a nie pije"

            Ile cukru jest w przekąskach dla dzieci? "Owoce się je, a nie pije"

            Królowa kuchni staropolskiej w nowej odsłonie. Poznaj przepisy Darii Ładochy na dania z perliczką
            Materiał promocyjny

            Królowa kuchni staropolskiej w nowej odsłonie. Poznaj przepisy Darii Ładochy na dania z perliczką

            Paulina Holtz oddała kuchnię. Ogłoszenie zamieściła na popularnej grupie

            Paulina Holtz oddała kuchnię. Ogłoszenie zamieściła na popularnej grupie

            Zielone miejsca pracy czekają na górników. "Kwalifikacje są bardzo podobne"
            Materiał promocyjny

            Zielone miejsca pracy czekają na górników. "Kwalifikacje są bardzo podobne"

            "Sposób na wnętrze". Kasia Jaroszyńska i eksperci z Leroy Merlin spełnili marzenie 7-letniej Rozalii
            Materiał promocyjny

            "Sposób na wnętrze". Kasia Jaroszyńska i eksperci z Leroy Merlin spełnili marzenie 7-letniej Rozalii

            Sanah szczerze o swoich lękach. Czego się obawia?

            Sanah szczerze o swoich lękach. Czego się obawia?

            Wielkanoc z nutką nowoczesności. Przepisy Mariety Mareckiej na nietuzinkowe dania świąteczne
            Materiał promocyjny

            Wielkanoc z nutką nowoczesności. Przepisy Mariety Mareckiej na nietuzinkowe dania świąteczne

            Wielka przeprowadzka rodziny Clarke. "Najbardziej obawiamy się o Czarusia"

            Wielka przeprowadzka rodziny Clarke. "Najbardziej obawiamy się o Czarusia"

            Samotność osób starszych. Jak wspierać na co dzień seniorów?
            Materiał promocyjny

            Samotność osób starszych. Jak wspierać na co dzień seniorów?

            Toksyczna odzież - jakich materiałów unikać? "Po jakimś czasie dowiadujemy się, że mamy nowotwór"

            Toksyczna odzież - jakich materiałów unikać? "Po jakimś czasie dowiadujemy się, że mamy nowotwór"

            Ruszyła 8. edycja konkursu POLSKI PACJENT W AVÈNE. Do wygrania wyjazd do Centrum Hydroterapii w Avène we Francji oraz emolienty XERACALM A.D
            Materiał promocyjny

            Ruszyła 8. edycja konkursu POLSKI PACJENT W AVÈNE. Do wygrania wyjazd do Centrum Hydroterapii w Avène we Francji oraz emolienty XERACALM A.D

            Piotr Adamczyk wspiera żonę w przewlekłej chorobie

            Piotr Adamczyk wspiera żonę w przewlekłej chorobie

            Wyniki najnowszego rankingu najsmaczniejszych deserów. Polskie ciasto na pierwszym miejscu

            Wyniki najnowszego rankingu najsmaczniejszych deserów. Polskie ciasto na pierwszym miejscu

            Alkohol przyczynia się do występowania aż 200 chorób. Jakich?

            Alkohol przyczynia się do występowania aż 200 chorób. Jakich?

            Domowy street food, czyli kulinarna podróż bez biletu. Poznaj przepisy Szymona Czerwińskiego
            Materiał promocyjny

            Domowy street food, czyli kulinarna podróż bez biletu. Poznaj przepisy Szymona Czerwińskiego

            27-letnia Ola miała najpoważniejszy rodzaj udaru

            27-letnia Ola miała najpoważniejszy rodzaj udaru

            Książę William zażartował z Kate. Przesadził?

            Książę William zażartował z Kate. Przesadził?

            Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

            Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

            Jakie są właściwości błękitnych kamieni? Poznaj moc szafiru, turkusu i apatytu

            Jakie są właściwości błękitnych kamieni? Poznaj moc szafiru, turkusu i apatytu

            Pamiętacie Manię z "Przepisu na życie"? Wiemy, czym się teraz zajmuje

            Pamiętacie Manię z "Przepisu na życie"? Wiemy, czym się teraz zajmuje

            9 tradycyjnych potraw na Wielkanoc - najlepsze przepisy

            9 tradycyjnych potraw na Wielkanoc - najlepsze przepisy

            Tego badania boją się Polacy. Nie wykonał go m.in. tata Marcina Mellera: "Zmarł po 3,5 roku"

            Tego badania boją się Polacy. Nie wykonał go m.in. tata Marcina Mellera: "Zmarł po 3,5 roku"

            E-sklep TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"
            Materiał promocyjny

            E-sklep TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"

            "Mam tysiaka. Zbieram na Lambo". Wyznania dzieci o pieniądzach bawią do łez

            "Mam tysiaka. Zbieram na Lambo". Wyznania dzieci o pieniądzach bawią do łez

            Po przeszczepie serca zostały matkami. "Chciałam spełnić to marzenie"

            Po przeszczepie serca zostały matkami. "Chciałam spełnić to marzenie"

            Pierwszy partner zdradził ją z jej przyjaciółką, kolejny z prostytutką. Czy mu wybaczyła?

            Pierwszy partner zdradził ją z jej przyjaciółką, kolejny z prostytutką. Czy mu wybaczyła?

            Zdrowe stopy na wiosnę i nie tylko. Podolog o codziennej pielęgnacji

            Zdrowe stopy na wiosnę i nie tylko. Podolog o codziennej pielęgnacji

            "Back to school. Prawdziwy egzamin". TTV wysyła rodziców z powrotem do szkoły

            "Back to school. Prawdziwy egzamin". TTV wysyła rodziców z powrotem do szkoły

            Wiosenne nowości. Czego mogą spodziewać się widzowie Dzień Dobry TVN? "Mamy akcje specjalne"

            Wiosenne nowości. Czego mogą spodziewać się widzowie Dzień Dobry TVN? "Mamy akcje specjalne"

            Stawiasz problemy innych ponad swoje? To może być ważny sygnał. "Nieświadome pragnienie"

            Stawiasz problemy innych ponad swoje? To może być ważny sygnał. "Nieświadome pragnienie"

            Ile kosztuje m2 mieszkania w bloku z wielkiej płyty? Kwota zwala z nóg

            Ile kosztuje m2 mieszkania w bloku z wielkiej płyty? Kwota zwala z nóg

            #DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

            #DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas