Należy jednak wiedzieć, że spożywanie ich w nadmiarze może doprowadzić do zaburzeń przyswajania minerałów, głównie żelaza, i w efekcie wywołać anemię. Można spożywać maksymalnie 2–3 łyżki otrębów owsianych w 2–3 różnych posiłkach.
Otręby owsiane – co to jest? Jak powstają?
Otręby owsiane powstają w procesie przemiału ziaren owsa na kaszę i mąkę. Są to zewnętrzne warstwy ziarna. Najczęściej można kupić je w formie drobno zmielonego pyłu. Są uważane za bardzo dobre źródło składników odżywczych, mineralnych oraz witamin. Co ważne, są także bogate w błonnik. Eksperci twierdzą, że jest to składnik pozwalający na ochronę układu pokarmowego.
Składniki odżywcze zawarte w otrębach owsianych
W 100 gramach otrębów owsianych znajduje się aż 17,5 grama białka oraz 10 gramów błonnika pokarmowego. Zawierają one także 7 gramów tłuszczu oraz 55 gramów węglowodanów. Ile kalorii mają otręby owsiane? Wartość energetyczna 100 gramów produktu to około 380 kilokalorii. Ponadto są one bogate w witaminy (głównie z grupy B) oraz minerały m.in.: magnez, selen, wapń, żelazo. Co istotne, otręby owsiane zawierają także bardzo dużo nienasyconych kwasów tłuszczowych, które są substancjami egzogennymi – niewytwarzanymi przez organizm, ale niezbędnymi do jego prawidłowego funkcjonowania. Otręby są również źródłem awentramidów - związków o właściwościach antyoksydacyjnych.
Jakie właściwości mają otręby owsiane?
Dzięki swoim dobroczynnymi składnikom odżywczym otręby owsiane mają niezwykle pozytywny wpływ na zdrowie. Są one szczególnie zalecane osobom na diecie redukcyjnej ze względu na wysoką zawartość błonnika. Pobudza on układ pokarmowy do pracy, zwiększając przy tym metabolizm, a także zapewnia poczucie sytości na dłużej. Ponadto otręby wspierają wzrost masy mięśniowej oraz zwiększają sprawność fizyczną. Co ważne, mają wpływ na układ pokarmowy – ochraniają jelita, zapobiegają zaparciom oraz przyspieszają usuwanie z organizmu toksyn. Dodatkowo otręby owsiane pozwalają na zniwelowanie uczucia zmęczenia i rozdrażnienia, zapobiegają spadkom nastroju. Mają pozytywny wpływ na układ sercowo-naczyniowy, m.in. są stosowane w profilaktyce miażdżycy oraz zmniejszają poziom złego cholesterolu we krwi. Otręby pozwalają zapobiegać cukrzycy oraz poprawiają pracę układu odpornościowego.
Jak jeść otręby?
Jak widać, warto jeść otręby nie tylko na diecie redukcyjnej. Należy wiedzieć, że nie tracą one swoich właściwości podczas obróbki termicznej. Z tego powodu można użyć ich jako dodatku do domowych wypieków zarówno słodkich, jak i wytrawnych, a także jako produktu zagęszczającego zupy lub sosy. Bardzo często są także wykorzystywane jako panierka do mięsa lub warzyw. Można także dodać je do placków ziemniaczanych i pasztetów. Dobrze komponują się z sałatkami warzywnymi i owocowymi. Mówiąc o możliwościach wykorzystania otrębów owsianych, warto pamiętać, że bardzo dobrze sprawdzą się jako dodatek do jogurtu, koktajlu czy musli. Decydując się na spożywanie otrębów, należy pamiętać o nieprzekraczaniu dziennej zalecanej porcji oraz spożywaniu dużych ilości wody – osoby dorosłe powinny wypijać minimum 2 litry wody dziennie. Należy wiedzieć, że otręby owsiane można nie tylko jeść. Są one świetnym składnikiem maseczek oczyszczających (dobrze sprawdzają się zwłaszcza w przypadku cery ze skłonnościami do trądziku). Otręby można połączyć np. z miodem, mlekiem, kurzym białkiem, a następnie nałożyć na twarz na mniej więcej kwadrans.
Przeciwwskazania do spożywania otrębów owsianych, środki ostrożności
Mimo swojego wspaniałego działania otręby owsiane nie są polecane wszystkim. Powinny unikać ich osoby cierpiące na:
- anemię,
- osteoporozę,
- problemy z układem pokarmowym – głównie wrzody żołądka, refluks żołądkowo-jelitowy oraz stany zapalne jelit,
- choroby nerek.
Warto pamiętać, że nawet będąc zdrową osobą, nie należy przekraczać dziennej zalecanej dawki otrębów owsianych. Ich nadmiar w diecie może doprowadzić do upośledzenia przyswajania witamin oraz składników odżywczych z pokarmów. Co istotne, zbyt wiele błonnika w diecie może wywołać wzdęcia, bóle brzucha oraz zaparcia. Kolejną istotną kwestią jest to, że owies może być alergenem, dlatego warto być ostrożnym, wprowadzając otręby owsiane do diety, zwłaszcza dzieci.
Dlaczego warto jeść owsiankę? Zobacz wideo:
Zobacz też:
- Barwny styl po 50-tce szansą na dobre samopoczucie. "Staramy się rozweselić tę miejską ulicę"
- Justin Timberlake skończył 40 lat. Jak stał się jednym z najpopularniejszych wokalistów na świecie?
- Wyjątkowa polska architektka. "Ona chce zostać najbardziej znaną projektantką wnętrz na świecie"
Autor: Adrian Adamczyk