Działanie korzenia łopianu zauważyć można w odniesieniu do bakterii, grzybów czy nawet stanu zapalnego. Roślina efektywnie redukuje ich negatywne oddziaływanie, dlatego zaleca się wykorzystanie łopianu w leczeniu m.in: trądziku, kamicy nerkowej, zaburzeń w wydzielaniu kwasów żółciowych i wielu innych.
Korzeń łopianu - najważniejsze informacje o roślinie
Jednym z dumnych przedstawicieli rodziny astrowatych jest łopian. Roślina znana jest z niskich wymagań co do gleby, przez co często spotykana na nizinach, przydrożach i łąkach. Szczególnie interesującą częścią rośliny jest jej korzeń, który, pobierany z łopianu większego, mniejszego lub pajęczynowatego, stosowany jest w medycynie od wielu lat.
Korzeń łopianu już w XIX wieku wykorzystywany był jako naturalny środek na porost włosów. Coraz częstsze zastosowanie rośliny pozwoliło ocenić, iż łopian znajduje zastosowanie również w przypadku leczenia chorób skórnych, w tym podagry i trądziku.
Dlaczego łopian jest tak ceniony wśród specjalistów z zakresu medycyny naturalnej?
Do mieszanki efektywnie działających składowych rośliny zaliczyć można:
-związki poliacetylenowe,
-garbiki,
-fitosterol,
-flawonoidy,
-olejki eteryczne.
Każdy element składowy rośliny wykazuje inne, jednak szczególnie intensywne działanie prozdrowotne. Korzeń łopianu do dziś wykorzystywany jest w medycynie naturalnej jako organiczny, a przede wszystkim wielokierunkowy składnik: naparów, maści czy kremów.
Korzeń łopianu - jak stosować - wyroby do picia, maści, kremy na skórę
Decydując się na włączenie rośliny, jaką jest łopian/korzeń do leczenia, warto dowiedzieć się, w jaki sposób stosować wyrób, aby okazał się on skuteczny. Tutaj warto zainteresować się literaturą, która wskazuje na wielopłaszczyznowe wykorzystanie rośliny.
Korzeń łopianu do picia
Szczególnie interesującą formą przyjmowania rośliny jest przygotowanie naparu. Nie jest to trudne, gdyż mieszanki różnych roślin, a w tym łopianu, znaleźć możemy w aptekach czy sklepach ze zdrową żywnością. Każdy z nas równie dobrze może samemu zdobyć korzeń łopianu. Następnie należy zalać go wrzącą wodą, przecedzić, odczekać, aż wystygnie i z powodzeniem można spożywać przygotowany napar.
Włączenie takiej formy rośliny do leczenia powinno przynieść efekt prozdrowotny względem chorób alergicznych skóry oraz zaburzeń pracy układu pokarmowego.
Kolejną równie popularną formą przyjmowania łopianu jest stosowanie maści, soku i oleju z rośliny. Aplikacja bezpośrednio na miejsca obarczone procesem zapalnym czy reakcją alergiczną powinna przynieść efekt łagodzący.
Oczywiście przyjmowanie łopianu należy skonsultować z lekarzem, gdyż wtedy będziemy mieć pewność, że roślina przede wszystkim nie zaszkodzi.
Efekt prozdrowotny - kiedy stosować łopian?
Korzeń łopianu - właściwości
Ze względu na bardzo szeroką gamę składników prozdrowotnych korzeń łopianu znalazł zastosowanie w wielu dolegliwościach obciążających organizm. Fitosterole obecne w roślinie wspomagają wyregulowanie dyslipidemii, obniżają poziom cholesterolu oraz wspomagają wydzielanie kwasów żółciowych.
Flawonoidy oraz garbniki wykazują szczególnie silne działanie antyoksydacyjne i przeciwbakteryjne. Mieszanka tych składników zdecydowanie sprawdzi się w leczeniu nieprzyjemnych reakcji alergicznych, które wywołują przewlekłe stany zapalne skóry i narządów wewnętrznych.
Korzeń łopianu - działanie
-rozwiązuje problem nieżytów pokarmowych,
-ułatwia wydzielanie żółci,
-redukuje przewlekłe stany zapalne dróg moczowych,
-wspomaga przemianę materii,
-wspomaga leczenie łuszczycy,
-redukuje zmiany łojotokowego zapalenia skóry,
-wspomaga wydzielanie enzymów trzustkowych.
Gdzie znaleźć łopian - korzeń łopianu? Jak go stosować?
Współcześnie roślina stanowi składnik wielu olejków, kosmetyków czy preparatów z suszem gotowych do przygotowania naparu. Nabycie wyrobu nie powinno być problemem, gdyż większość sklepów medycznych posiadać będzie w ofercie artykuły z łopianem.
Leczenie łuszczycy to proces długotrwały i bardzo kłopotliwy, gdyż nawroty choroby zdarzają się bardzo często. Leczenie farmakologiczne to jedno, jednak jeśli ktoś z nas chciałby wspomóc organizm w walce z przewlekłym stanem zapalnym, zdecydowanie powinien włączyć korzeń łopianu do metod leczenia.
Możemy stosować go wewnętrznie oraz zewnętrznie, dzięki czemu efekt prozdrowotny powinien być spotęgowany. Warto jednak pamiętać o konsultacji lekarskiej w tej sprawie, gdyż leczenie na własną rękę zawsze niesie ze sobą pewne ryzyko.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN