Zdrowie

Właściwości zdrowotne olejku goździkowego. Kiedy i na co warto go stosować?

Zdrowie

Autor:
Adrian
Adamczyk
Olejek goździkowy postawiony na desce w otoczeniu goździków
5PH/Getty Images

Olejek goździkowy na ból zęba to najpopularniejsze zastosowanie substancji, którą tak naprawdę można wykorzystać w leczeniu wielu dolegliwości. Większość osób kojarzy goździkowiec wyłącznie z działaniami okołostomatologicznymi i tym, że stosuje się go doustnie, natomiast kwiat ten wykazuje szerokie właściwości antybakteryjne, antywirusowe i antyseptyczne. To sprawia, że możemy wykorzystywać go również np. na włosy lub na pasożyty.

Olejek goździkowy nie ma nic wspólnego z kwiatami goździka. To produkt wytwarzany w procesie destylacji z pączków wiecznie zielonego drzewa goździkowca, pochodzącego z rodziny mirtowatych (Eugenia caryophyllata). Ta roślina osiągająca ponad 15 metrów wysokości rośnie m.in. na Madagaskarze, Zanzibarze, Mauritiusie.

Olejek goździkowy – właściwości

Olejek goździkowy ma bardzo charakterystyczny smak i zapach. Przed użyciem zaleca się jego wcześniejsze rozcieńczenie. Najczęściej przyjmuje się olejek goździkowy doustnie, więc jego intensywność mogłaby okazać się dla pacjenta zbyt duża. Olejek goździkowy do picia to przede wszystkim składnik wszelkiego rodzaju płukanek pomagających w utrzymaniu higieny jamy ustnej, natomiast to niejedyne jego zastosowanie.

Olejek goździkowy jest źródłem wielu witamin i minerałów, takich jak:

 • witamina A,
 • witamina C,
 • wapń,
 • fosfor,
 • sód,
 • potas,
 • żelazo.

Olejek goździkowy – zastosowanie

Dostrzeżone przez naukowców działania antyseptyczne, antywirusowe i bakteriobójcze tej rośliny sprawiają, że zastosowanie olejku goździkowego obejmuje zarówno medycynę, jak i kosmetologię. Wspomaga on bowiem nie tylko leczenie wielu chorób i zakażeń, ale też wspiera regenerację skóry. Co ciekawe, należy zwrócić uwagę na stymulujące działanie olejku goździkowego, które pozwala uznać go za dość silny afrodyzjak.

Najczęstsze sposoby na wykorzystanie olejku to:

 • olejek goździkowy na ból zęba, na dziąsła, przeciw próchnicy,
 • olejek goździkowy na włosy,
 • olejek goździkowy na pasożyty,
 • olejek goździkowy na komary,
 • olejek goździkowy na grzybicę,
 • olejek goździkowy w ciąży - na nudności.

Olejek goździkowy na ból zęba

Olejek goździkowy jest wykorzystywany przede wszystkim na bóle zębów. Liczy się tutaj antyseptyczne i antybakteryjne działanie goździkowca. Powoduje je eugenol, czyli związek chemiczny z grupy terpenów. Olejek goździkowy na ząb jest tak bardzo skuteczny, bo zawiera aż 72–90% tego związku. Warto podkreślić, że eugenol odpowiada nie tylko za działanie antyseptyczne, lecz także znieczulające.

Olejek goździkowy jest wykorzystywany zarówno w profesjonalnej praktyce stomatologicznej, jak i w domowych kuracjach po zabiegach stomatologicznych, w przypadku zakażeń jamy ustnej, a także jako środek łagodzący ból zęba jeszcze przed wizytą u lekarza.

Jak stosować olejek goździkowy na zęby?

Płyn do płukania – z olejku goździkowego można przygotować płyn, który będzie łagodził ból zębów; działa też olejek goździkowy na dziąsła, zakażenia jamy ustnej, podrażnienia podniebienia, wewnętrznych stron policzków.

Środek do walki z próchnicą – regularne przykładanie wacika nasączonego olejkiem bezpośrednio na zmiany może przynosić spektakularne efekty.

Maść dla ząbkujących niemowląt – rozcieńczony olejek może przynieść maluchowi prawdziwą ulgę.

Bezpośrednio na ubytek – w przypadku silnego bólu zęba można rozcieńczony (!) olejek włożyć bezpośrednio do ubytku próchnicowego. O ile stomatolodzy nie godzą się na wkładanie innych domowych medykamentów, o tyle na olej goździkowy jest z ich strony przyzwolenie.

Olejek goździkowy na ból zęba jest wykorzystywany nie tylko w domowym leczeniu, korzystają z niego również stomatolodzy. Eugenol, o którym już była mowa, stosowany jest jako składnik środków odkażających i miejscowo znieczulających. Olejek goździkowy wchodzi również w skład preparatów do zatruwania miazgi i wypełniania ubytków, w tym kanałów korzeniowych. Eugenol z połączeniu z tlenkiem cynku natomiast tworzy pastę do bezpośredniego przykrycia miazgi i opatrunku endodontycznego.

Olejek goździkowy – działanie

Olejek goździkowy słynie ze swojego działania antyseptycznego, ale to niejedyne jego zalety. Olejek goździkowy pomaga na grzybicę, wszelkiego rodzaju infekcje i zmiany skórne, doskonale wspomaga proces gojenia się ran. Pomaga oczyścić krew, działa antywirusowo, walczy z wolnymi rodnikami, przez co mówi się o jego działaniu przeciwnowotworowym. Kobietom w ciąży pomaga w zwalczaniu nudności. Leczy kaszel i inne infekcje dróg oddechowych. Pomaga na trawienie, a także sprzyja regulacji poziomu cukru w organizmie. Olejek goździkowy na włosy leczy stany zapalne, działa przeciwłupieżowo oraz walczy z grzybicą skóry głowy. Z ciekawszych zastosowań: olejek goździkowy na komary działa wprost rewelacyjnie, jest jednym z naturalnych środków odstraszających te małe stworzenia.

Zobacz wideo: Kulinarne wybory na jesienne wieczory

Kulinarne wybory na jesienne wieczory
Kulinarne wybory na jesienne wieczory
Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: 5PH/Getty Images

Pozostałe wiadomości