Syrop prawoślazowy dla dzieci i dorosłych. Kiedy i jak stosować syrop z prawoślazu?

Kobieta, która wlewa na łyżeczkę syrop
Fot: spukkato / gettyimages.com
Syrop prawoślazowy to popularny środek stosowany w przypadku przeziębień i lekkich infekcji górnych dróg oddechowych. Łagodzi kaszel i pomaga w szybszym powrocie do zdrowia, a do tego mogą przyjmować go zarówno dorośli, jak i dzieci. Bazę leczniczego preparatu stanowi roślina o nazwie prawoślaz lekarski, która od pokoleń znana jest ze swoich właściwości prozdrowotnych. Na co pomaga syrop prawoślazowy i jak należy go stosować?

Syrop prawoślazowy to produkt nie tylko skuteczny, ale również tani i ogólnodostępny. Można kupić go bez recepty w każdej aptece, a jego koszt to zaledwie kilka złotych. Dużą zaletą jest także jego naturalny skład. Jak przyjmować syrop prawoślazowy? Ulotka dołączona do opakowania zawiera wszystkie niezbędne informacje i warto się z nią zapoznać. Trzeba bowiem pamiętać, że nawet naturalne produkty należy stosować zgodnie z zaleceniami.

Syrop prawoślazowy – działanie prawoślazu

Najcenniejszą częścią prawoślazu jest korzeń . Zawiera takie czynniki aktywne, jak substancje ślazowe, skrobia, betaina, asparagina czy pektyny. Mają one działanie nawilżające, łagodzące i bakteriobójcze. Ponadto korzeń bogaty jest w sole mineralne, kwasy fenolowe i kumaryny. Składniki te wspierają prawidłowe funkcjonowanie organizmu, a w przypadku infekcji pozwalają na szybszą regenerację. Z kolei kwiaty oraz liście prawoślazu zawierają śluz oraz naturalne przeciwutleniacze (polifenole).

Podstawą składu syropu prawoślazowego jest macerat z korzenia rośliny. Dzięki jego zawartości preparat polecany jest głównie w leczeniu kaszlu, chrypki i bólu gardła . Oprócz tego łagodzi zmiany w przełyku, a także pomaga chronić układ pokarmowy . Jego dodatkową właściwością jest działanie usprawniające perystaltykę jelit , w związku z czym można stosować go w przypadku zaparć.

Syrop prawoślazowy – na jaki kaszel warto go stosować?

Produkt polecany jest najczęściej w leczeniu niegroźnych infekcji górnych dróg oddechowych. Na jaki kaszel syrop prawoślazowy sprawdzi się najlepiej? Dzięki wielu właściwościom leczniczym preparat ma uniwersalne zastosowanie . Syrop prawoślazowy na suchy kaszel złagodzi nieprzyjemne objawy, osłoni i nawilży drogi oddechowe, a także zadziała przeciwzapalnie oraz przeciwobrzękowo. Z kolei syrop prawoślazowy na mokry kaszel rozrzedzi zalegającą wydzielinę i ułatwi jej odkrztuszanie.

Syrop prawoślazowy w ciąży

Ciężarne kobiety często unikają przyjmowania środków farmakologicznych i decydują się na zastąpienie ich naturalnymi preparatami. Syrop prawoślazowy w ciąży na kaszel może bardzo szybko ulżyć przyszłym mamom, jednak przy jego stosowaniu należy zachować szczególną ostrożność. Przed wyborem aptecznego produktu warto najpierw wypróbować domowe metody, np. syrop z cebuli lub inhalacje. Jeśli to nie pomaga i kobieta w ciąży chce sięgnąć po syrop prawoślazowy, zaleca się, aby zawsze skonsultowała to z lekarzem lub farmaceutą . Specjalista powinien poinformować ją zarówno o dawkowaniu, jak i o ewentualnych skutkach ubocznych. Ważny jest także wybór odpowiedniego produktu – najlepiej stosować syrop prawoślazowy bez alkoholu .

W przypadku relacji syrop prawoślazowy a karmienie piersią ewentualne skutki uboczne nie są do końca znane. W związku z tym przed zastosowaniem preparatu warto skonsultować się z lekarzem i wraz z nim podjąć decyzję odnośnie do stosowania leku.

Syrop prawoślazowy dla dzieci

Jeśli zależy nam na naturalnym i delikatnym, ale wciąż skutecznym preparacie na kaszel dla najmłodszych, dobrze jest wybrać syrop prawoślazowy. Od jakiego wieku można go podawać? Zakłada się, że dzieci powyżej 3. roku życia mogą przyjmować preparat bez obaw . Jednocześnie oznacza to, że syrop prawoślazowy dla niemowląt jest niewskazany. Czasami jednak sam lekarz może przepisać syrop prawoślazowy dla dwulatka czy nawet dla rocznego dziecka. Wówczas należy restrykcyjnie przestrzegać jego zaleceń dotyczących dawkowania. Trzeba też pamiętać, żeby nie podejmować decyzji o włączeniu leku na bazie prawoślazu samodzielnie.

Syrop prawoślazowy dla dzieci jest niezwykle popularny. Ma lekko miodowy i słodki posmak, w związku z czym nie kojarzy się z niesmacznym lekarstwem i jest chętnie przyjmowany przez najmłodszych. Dodatkowo można kupić produkt uzupełniony o składniki poprawiające smak i działanie, np. syrop prawoślazowy z malinami i cynkiem . Warto jednak zwrócić uwagę na to, czy preparat zawiera etanol. Dla maluchów należy zawsze wybierać syrop prawoślazowy bez alkoholu.

Syrop prawoślazowy – dawkowanie

Odpowiednie dawkowanie syropu prawoślazowego jest niezwykle istotne. Preparat można stosować maksymalnie 7 dni. Gdy objawy nie ustąpią, należy udać się do lekarza.

W przypadku osób dorosłych zalecana dawka syropu prawoślazowego to 10 ml (jedna miarka) 6 razy dziennie.

Dawkowanie syropu prawoślazowego dla dzieci zależy od wieku dziecka i jest następujące:

· dzieci poniżej 3. roku życia – przyjmowanie syropu według zaleceń lekarza;

· dzieci w wieku 3-6 lat – 5 ml (½ miarki) syropu 3 razy dziennie;

· dzieci w wieku 6-13 lat – 5 ml (½ miarki) syropu do 5 razy dziennie;

· dzieci starsze niż 13 lat – 10 ml (1 miarka) syropu 6 razy dziennie.

Nie ma przeciwwskazań, aby przyjmować syrop prawoślazowy na noc , ponieważ nie nasila on objawów kaszlu.

Zobacz film: Leczenie szyte na miarę. Źródło: Dzień Dobry TVN.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości