Anna Duraj, aby spełnić marzenia córki o jeździe w zawodach enduro, założyła klub i zaczęła organizować amatorskie zawody z serii KIDS. Poznajcie tę wyjątkową kobietę.
Anna Duraj na co dzień pracuje w supermarkecie. Sprzedaje, sprząta i obsługuje kasę. Jest mamą dwójki dzieci, z których najstarsza córka jeździ na motocyklu. Weronika zainteresowała się motocrossem w wieku 5 lat.
Ona nie potrafiła jeździć na rowerku, nie potrafiła utrzymać stabilności, ale na motorku pojechała.
- powiedziała Anna.
Na początku dziewczynka jeździła na motocyklu swojego kuzyna, ale kiedy miała 9 lat poprosiła rodzinę o własny pojazd. Dostała go, ale nie mogła sprawdzić się w zawodach, ponieważ nie spełniała kryterium wieku. Aby ziściło się marzenie córki, Anna założyła klub SMK Enduro Czerwonka i zaczęła organizować amatorskie zawody z serii KIDS - "Cross Country" oraz "Enduro Sprint dla dzieci".
Z rundy na rundę tworzyliśmy coraz dłuższą trasę, coraz więcej zakrętów. Są to jedyne w Polsce zawody, na których bawią się tylko i wyłącznie dzieci.
- stwierdziła Anna.
Rodzice są zachwyceni tym, że Ania organizuje imprezy cross country dla dzieci:
Jest to super sprawa. Chłopcy nie siedzą przy tabletach. Każdą wolną chwilę spędzają na motocyklu. Anię mogę ją nazwać taką mamą enduro. Myślę, że nie ma drugiej takiej osoby, która by oddawała całe serce dzieciakom i temu sportowi.
- powiedziała Agnieszka Harazin, mama Franka.
>>> Zobacz także:
- Dziecko na quadzie. Jakie warunki musi spełniać, aby jeździć na czterokołowcu?
- Młodzi utalentowani. Jak pomóc dziecku w rozwoju jego pasji?
- Wueska. Żaden inny motocykl nie pyrkocze jak ona
Jazda motocyklem enduro
Enduro to jedna z dyscyplin sportu motocyklowego polegająca na pokonaniu tras terenowych z fragmentami dróg asfaltowych. Zawody rozgrywane są z podziałem na klasy (według pojemności silnika):
- E1 – motocykle 100 - 125 cm³ 2 takt lub 175 - 250 cm³ 4 takt
- E2 – motocykle 175 - 250 cm³ 2 takt lub 290 - 450 cm³ 4 takt
- E3 – motocykle pow. 290 - 500 cm³ 2 takt lub 475 - 650 cm³ 4 takt
Podczas rajdów zawodnicy poddawani są czterem rodzajom prób:
- próbie rozruchu silnika,
- próbie szybkości na trasie,
- próbie enduro,
- próbie cross.
Dwie ostatnie próby mają na celu wyłonienie najlepszych pod względem sprawności i szybkości poruszania się na motocyklu w terenie.
Motocykle enduro wyróżnia wytrzymałość konstrukcji i mała masa. W odróżnieniu od motocykli motocrossowych posiadają homologację. Powinny też odpowiadać normom wynikającym z kodeksu drogowego, m.in. posiadać homologowane opony, oświetlenie, a także nie moga przekraczać norm hałasu i emisji spalin.
Autor: Anna Kobyłka