Sport i fitness

Triki na deskorolce - nazwy i rodzaje. Podstawowe triki na deskorolce

Sport i fitness

Aktualizacja:
Człowiek wykonujący tricki na deskorolce

Tego, jak robić triki na deskorolce, chcą się nauczyć chyba wszyscy rozpoczynający swoją przygodę z tzw. deską. Każdy skate z czasem wypracowuje swój własny, indywidualny styl, jednak na początku jest szereg ogólnie przyjętych zasad i instrukcji, jak wykonać triki. Sprawdź najlepsze triki na deskorolce i nazwy poszczególnych trików.

Dla jednych to środek transportu, dla innych rzecz, przez którą mogą wyrażać swoją pasję i chwalić się umiejętnościami akrobatycznymi. Deskorolka to prosty, wręcz banalny sprzęt, dzięki któremu prawdziwi pasjonaci tworzą uliczną sztukę. Sport ekstremalny dla wybitnie zdolnych i upartych, którzy z uparciem kłócą się z prawami grawitacji. Zachwyca, budzi podziw, a przy tym wymaga ogromu pracy, zapału i konsekwencji. Za kilkuminutowym, a nieraz kilkusekundowym najprostszym trikiem na deskorolce kryją się setki godzin treningów, upadków i nieudanych prób.

Pierwsze triki na deskorolce

Receptą na sukces jest determinacja, konsekwencja i systematyczność treningów. Wszystkie triki na deskorolce można podzielić ze względu na stopień zaawansowania, jak też styl ich wykonania. Podstawowy podział, od którego zaczyna się nauka trików, dotyczy samego sposobu jazdy, a konkretnie tego, którą odpycha się skate:

· goofy - odpychanie lewą nogą,

· regular - odpychanie prawą nogą.

Nazwy podstawowych trików na deskorolce , chociaż w zamyśle podobne, bo dotyczą obrotu deskorolki wokół osi, to zostały podzielone w zależności od kierunku i nogi, którą skate się wybija:

· regular - wyskok i obrót deski z pozycji prostej, z nogi (prawej lub lewej), którą zawsze się odpychamy podczas jazdy,

· switch - wyskok i obrót deski z pozycji prostej, z przeciwnej nogi (prawej lub lewej), którą się odpychamy podczas jazdy.

Podstawowe triki na deskorolce

Nauka trików na deskorolce, powinna zacząć się od opanowania tych najłatwiejszych i w zamyśle skaterów podstawowych. Opanowanie ich i swobodne wykonywanie pozwoli na modyfikację i robienie coraz bardziej zaawansowanych i wymagających akrobacji trików. Najłatwiejszym z nich jest trik Ollie - który jest podstawowym trikiem wyjściowym do wszystkich kolejnych i najbardziej zaawansowanych:

· ollie - podstawowy wyskok na desce. Wybijasz się z nogi, którą odpychasz się podczas jazdy;

· pop shov-it - obrót deski wokół jej osi;

· ollie frontside - obrót deski i ciała wokół osi. Obracasz się przodem do kierunku jazdy;

· ollie backside - obrót deski i ciaała wokół osi. Obracasz się tyłem do kierunku jazdy;

· kickflip - obrót deski po długości. Kierunek obrotu, jak i sam obrót zaczynasz od uniesienia jej palcami stopy;

· heelflip - analogicznie do kickflipa, jednak deska obraca się w drugą stronę, a jej kierunek nadajesz, kopiąc ją piętą.

Technika trudniejszych trików na deskorolce wymaga bezbłędnego opanowania trików podstawowych. Kolejnym poziom trudności polega bowiem na łączeniu ze sobą poszczególnych trików:

· varial kickflip - to połączenie kickflipa z pop shov-it, czyli deska po jej wybiciu palcami robi obrót wokół dwóch swoich osi (po długości i po szerokości);

· varial heelflip - połączenie heelflipa z pop shov-it, czyli deska po jej wybiciu piętą robi obrót wokół dwóch osi (po długości i po szerokości);

· 360flip - podwójny obrót deski wokół osi.

Triki na deskorolce - jak wykonać?

Urozmaicenie wykonywania podstawowych trików na desce polega na przeniesieniu ich na inne powierzchnie. Wykorzystanie murków, ramp, schodów to dodatkowy element akrobacji, dzięki któremu triki zyskują wizualnie, ale też wzrasta ich poziom trudności, co jest imponujące w oczach samych skaterów, jak i widzów. Wykonując triki na murku lub rampie, zawsze opierasz się na podstawie - ollie, oraz kierunku, w jakim robisz zjazdy i podskoki - frontside (przodem do kierunku jazdy) lub backside (tyłem do kierunku jazdy):

· boardslide - to podstawowy zjazd po rampie w dół. W trakcie lotu obracasz deskę o 90 stopni by przełożyć koła, a następnie ślizgasz się na blacie. Rampa zostaje między truckami;

· 50 - 50 - jazda truckami po rampie, murku;

· 5-0 - jazda tylnymi truckami po rampie, przednia część deskorolki jest uniesiona ku górze;

· noseslide - jazda jednym truckiem po rampie, drugi zostaje uniesiony.

Podstawowe elementy skateparków do robienia trików

Co prawda triki na deskorolce można ćwiczyć na wolnych przestrzeniach miejskich, jednak specjalnie przygotowany do nich tor daje gwarancję lepszego opanowania trików. Skateparki to miejsce dedykowane trikom sportów ekstremalnych. Podstawowe wyposażenie parku powinno zawierać: minirampę, rampę, bank, rail, piramidę, kicker, spine i grindbox.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości