Gimnastyka słowiańska jest to system psychofizyczny, polegający na pracy z ciałem i emocjami. Skierowana jest do wszystkich kobiet bez względu na wiek czy sprawność fizyczną. Wykonując poszczególne ruchy skupiamy się przede wszystkim na sobie. Gimnastyka rozwija w nas poczucie piękna, miłość do siebie samej. Gimnastyki słowiańskiej nie należy mylić z tradycyjnym fitnessem. O tym, dlaczego warto praktykować tę wyjątkową gimnastykę, w studiu Dzień Dobry TVN opowiedziała Dominika Kielmas, instruktorka.
Słowiańska gimnastyka
Holistyczny proces pracy z ciałem wywodzi się z kultury słowiańskiej. System został zrekonstruowany z mowy potocznej oraz legend. Co prawda, nasze prababki nie wykonywały dokładnie takich samych ćwiczeń, co zaprezentowała Pani Dominika, ale wychodziły do natury. Słowianki swoją dobrą energię czerpały z natury.
Przez obecny, zabiegany tryb życia, w naszym organizmie dochodzi do różnych zastojów. Dlatego zdaniem Pani Dominiki warto usprawnić je gimnastyką słowiańską.
Poprzez gimnastykę wpływamy na swój wygląd zewnętrzny, pracujemy nad prawidłową postawą ciała, poruszamy wszystkie partie mięśni, korygujemy krzywizny kręgosłupa. Rozluźniamy, wzmacniamy, uwalniamy napięcia i blokady w ciele poprzez ruch, oddech, skupienie na sobie samej.
-zaznaczyła Pani Dominika.
>>>Zobacz także: Trzy proste ćwiczenia relaksacyjne.
Trzy światy Słowian
Gimnastyka Słowiańska to 27 ćwiczeń w 3 słowiańskich światach. Słowianie dzielili swój Świat na 3 części: Świat Górny- odpowiadający emocjom, Świat Średni- odpowiadający naszym uczuciom, relacjom, oraz Świat Dolny- odpowiedzialny za działanie, nasze ciało.
By przyjąć podstawową pozycję w słowiańskiej gimnastyce należy stanąć na dwóch rozstawionych nogach, wyprostować postawę ciała. Ważny jest splot rąk, które plączemy z tyłu, uciskając jednocześnie nadnercza. Pozycja wyciąga kręgosłup, otwiera splot słoneczny.
>>>Zobacz także: Uciskanie tego punktu zniweluje stres.
Zalety gimnastyki słowiańskiej
Największą zaletą gimnastyki słowiańskiej jest jej pozytywny wpływ na układ hormonalny, ponieważ sami wykonujemy sobie masaż naszych, między innymi: gruczołów nadnerczy, grasicy oraz tarczycy. Następnie wykonujemy wzniosy na palcach. Powtarzamy pozycje na obie strony. Dzięki temu nie zaburzamy równowagi w naszym ciele.
Gimnastyka korzystnie wpływa na bolesne miesiączki, menopauzę, bezpłodność. Aktywizuje się nasza cielesność oraz podnosi libido. Pracujemy mięśniami dna miednicy, która jest naszą mocą, seksualnością i centrum kobiecości.
-zdradziła w rozmowie Pani Dominika.
Zobacz także:
Paulina Holtz chudnie dzięki medytacji.
Joga to coś więcej niż ćwiczenia.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN