Sport i fitness

Jak Tomasz Karolak dba o formę? Proste i efektywne ćwiczenia dla wszystkich

Sport i fitness

Aktualizacja:

Katarzyna Olubińska spotkała się z Tomkiem Karolakiem. Aktor jest fanem crossfitu i pokazał nam swoje ulubione ćwiczenia, które pozwolą szybko spalić zjedzone gofry. Dobrym sposobem na utrzymanie się w formie jest też trening cardio, który składa się z ćwiczeń, pozytywnie wpływających na całe ciało. Jego ogromną zaletą jest również to, że ćwiczyć można właściwie wszędzie. Jak zatem powinien wyglądać przykładowy trening cardio na siłowni, w domu czy w plenerze?

W przypadku treningu cardio plan oraz trzymanie się jego zasad mają duże znaczenie i wpływają na jego efekty. Dlatego warto dobrać takie ćwiczenia, które będą nam odpowiadać, zarówno w kwestii kondycji i możliwości, jak i upodobań. Zobacz, jakie masz możliwości!

Zobacz też: Odeta Moro: „Po ciąży moje ciało wyglądało bardzo źle. Miałam cellulit od kostek po szyję” >>>

Trening cardio dla początkujących - co to jest trening cardio?

Zanim wybierzesz odpowiednią formę aktywności dla siebie, warto odpowiedzieć na podstawowe pytanie - co to jest trening cardio ? Inaczej bywa on nazywany treningiem aerobowym, tlenowym, a czasem również wytrzymałościowym. Aktywność tego typu opiera się na dostarczaniu mięśniom odpowiedniej ilości tlenu, by doszło do spalania węglowodanów i tłuszczów. Podczas intensywnego treningu cardio mocno pracuje również serce i układ oddechowy. Do typowych ćwiczeń tego typu należy więc bieganie, jazda na rowerze czy popularny aerobic.

Trening cardio - efekty

Wiele osób kojarzy takie ćwiczenia ze spalaniem nadmiaru tkanki tłuszczowej. Mają one jednak znacznie więcej zalet. Co daje trening cardio? Przede wszystkim poprawia wydolność organizmu, a tym samym naszą kondycję. Reguluje również gospodarkę hormonalną, co korzystnie wpływa na nasz metabolizm. Pozwala też zmniejszyć poziom stresu, a przy tym wpływa na jakość naszego snu.

Co więcej, wbrew temu, co myśli wiele osób, trening cardio, nawet ten dla początkujących, pomoże rozbudować masę mięśniowa. Jednak, by uzyskać optymalne efekty, należy połączyć go z ćwiczeniami typowo siłowymi, np. z obciążeniem.

Zobacz też: Anna Lewandowska robi 4 rzeczy, by nie mieć cellulitu. To naprawdę działa! >>> 

Obawiasz się, że nie dasz rady? Choć do treningu cardio siłownia nie jest konieczna, obecni tam trenerzy mogą Ci bardzo pomóc, również w kwestii motywacji. Jeżeli w ten sposób zaczniesz swój trening cardio, plan w domu może być znacznie łatwiejszy do ułożenia.

Trening cardio - przykłady

Wiemy już nieco na temat teorii. Teraz warto sprawdzić, jak przeprowadzić trening cardio. Na siłowni możemy zdecydować się np. na trening cardio na bieżni . To dobra alternatywa dla biegania, zwłaszcza zimą lub w przypadku innych, niesprzyjających warunków atmosferycznych, jak deszcz czy upał. Możemy też zdecydować się na trening cardio na rowerze stacjonarnym . Dla początkujących dobrym wyborem mogą być zajęcia grupowe, określane często jako indoor cycling, na których to trener narzuca tempo i intensywność. Chcesz samodzielnie przeprowadzić trening cardio? Orbitrek również będzie dobrym rozwiązaniem.

Jeżeli wolimy zacząć trening cardio w domu , warto rozważyć klasyczny aerobik. Jeśli nie masz pomysłu na własny układ, skorzystaj z tych dostępnych w internecie. Przy takim t reningu cardio ćwiczenia są zwykle dość różnorodne, dlatego nie znudzisz się nim zbyt szybko.

Szukasz innych opcji? Dobrym sposobem na poprawę kondycji i sylwetki będzie też trening cardio na rowerze lub pływanie.

Trening cardio na brzuch, czyli efektywne spalanie

Sądzisz, że aby zgubić zbędne kilogramy wystarczy sam trening cardio? Rower czy bieżnia to nie wszystko! Musisz jeszcze prowadzić odpowiednią dietę. Jedz ok. 5 posiłków dziennie co ok. 2-3 godziny i unikaj pustych kalorii czy podjadania.

Pamiętaj też, by zachowywać odpowiedni czas treningu cardio . Co to daje? Do ok. 20 minut organizm czerpie energię głównie z węglowodanów, dopiero potem zaczyna spalać tłuszcz. Dlatego przykładowy trening cardio powinien trwać 40-60 minut. Jak często ćwiczyć? Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na ćwiczenia w domu, w plenerze czy na trening cardio na siłowni, plan powinien obejmować ok. 3 dni w tygodniu.

Zobacz też: Dieta dr Dąbrowskiej czy Dukana? Oto diety, które działają najszybciej >>> 

Trening cardio - tętno. Co daje jego ustalenie?

Czy wybierzesz trening cardio na siłowni, w domu czy na świeżym powietrzu , warto trzymać się jeszcze jednej zasady. A mianowicie - kontrolować swoje tętno. Dla początkujących powinno ono wynosić ok. 60-65% tętna maksymalnego. Najprostszym sposobem na jego obliczenie będzie równanie 220-wiek. Jeśli chcesz ustalić to nieco dokładniej, możesz użyć innego wzoru. Dla pań będzie on wynosił 210-(wiek/2)-(0,022 x waga w kg). W przypadku treningu cardio dla panów do tego wyniku należy dodać 4. Na siłowni często możesz mierzyć tętno na poszczególnych urządzeniach. Jeśli jednak zdecydujesz się na ćwiczenia w domu lub wybierzesz plenerowy trening cardio, bieganie czy rower, warto zaopatrzyć się w pulsometr.

Trening cardio potrafi dać doskonałe efekty - zarówno przysłużyć się naszemu ciału, jak i ukoić nerwy. Dlatego warto znaleźć czas na regularne ćwiczenia.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości