Skitour na Kasprowy Wierch
Piotr Kraśko od 40 lat chodzi tą drogą. Zawsze się zastanawiał, co zrobić, jak wieje, a kolejka na Kasprowy nie działa. Można wejść po śniegu "na butach", ale są lepsze sposoby. To skitour. Najlepszy jest w tym Andrzej Bargiel, który pokazał Piotrowi, co trzeba robić . Przede wszystkim należy się zaopatrzyć w odpowiednie narty. Czy różnią się one czymś od tych zjazdowych?
Poza wagą i tym, że właściwości jezdne są trochę słabsze od zwykłych nart, nie różnią się niczym. Są inne wiązania. Podchodzimy na nich dzięki fokom, które przyklejamy. To są syntetyczne pasy, działają trochę jak dywan - w jedną stronę jest bardzo gładkie, w drugą stronę trzyma
- wyjaśnił Andrzej.
Ważne jest również odpowiednie przygotowanie butów - aby mieć ruchomą cholewkę, należy odpiąć górne klamry. W plecaku trzeba mieć sprzęt lawinowy, czyli sondę, łopatkę i detektor. Wtedy możemy ruszać. Kiedy już jesteśmy właściwie przygotowani, można ruszyć pod górę.
Po prostu sobie spacerujemy, szurając nogami, nie podnosząc nart, żeby nie tracić energii, luźno
- wyjaśnia Andrzej Bargiel.
Skitour - dla kogo
Zdaniem Andrzeja Bargiela, skitour może być aktywnością nie tylko dla osób lubiących ekstremalne przygody, ale także dla rodzin z dziećmi. Trzeba mieć tylko podstawy narciarskie.
On sam ma na swoim koncie wejście na K2.
To konsekwencja rozwoju i pracy nad swoją pasją. Dla mnie wejście na K2 nie było żadnym sukcesem, tylko to był pośredni cel związany z tym, żeby móc spróbować zjechać z tego szczytu. Było to skomplikowane, bo musiałem wjechać w dziewiczą ścianę, 3700 metrów przewyższenia. Ulga i duma przyszły dopiero w dolinie, kiedy dojechałem do ostatniego skrawka śniegu. Zjazd jest nagrodą za wielogodzinne podejście
Kolejnym celem Andrzeja Bargiela jest Mount Everest.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
Zobacz też:
- Élisabeth Revol o zdobyciu Nanga Parbat z Mackiewiczem: "Doświadczyłam emocjonalnego ekstremum"
- Polacy jako pierwsi stanęli na „dachu świata” zimą. Leszek Cichy: „Mieliśmy świadomość historyczności tej wyprawy”
- Mount Everest. Najwyższa i najciekawsza góra świata. Jak się na nią wspiąć?
Autor: Luiza Bebłot