Czym są pożeracze czasu wolnego i jak z nimi walczyć?

dziewczyna z telefonem
Fot. Trevor Williams / Getty Images
Pożeracze czasu są kradną naszą uwagę, przez co tracimy cenne minuty na robienie rzeczy bez znaczenia. Najpopularniejszym pożeraczem czasu wolnego jest oglądanie telewizji.

Coraz częściej, niemal z roku na rok, rośnie popularność internetowych pochłaniaczy czasu. Należą do nich portale społecznościowe, na których podglądamy znajomych i znanych celebrytów. Narzędziem ograniczającym działanie pożeraczy czasu jest efektywne zarządzanie czasem (np. metodą ABC).

Więcej:

Pożeracze czasu – czym są?

Umiejętne zarządzanie czasem się opłaca. Nietracenie cennych minut, a nawet godzin na bezsensowne czynności daje możliwość zrobienia czegoś pożytecznego. Jednak, jak się okazuje, wokół nas czają się złodzieje czasu (inaczej pożeracze czasu ), którzy kradną naszą uwagę i sprawiają, że każdy dzień kurczy się szybciej niż powinien. Dają o sobie znać, gdy naszym dniem rządzi chaos. Brak jasno postawionych celów, nieplanowanie zadań sprawia, że jest się niezorganizowanym. Działa się wówczas bez zaangażowania, wszystkie sprawy traktuje tak samo, odkłada wiele spraw na potem. Brak planu prowadzi do tego, że dużo czasu poświęca się na nieistotne zajęcia, które z pozoru trwają krótko, ale w przeliczeniu na tydzień, miesiąc, rok okazuje się, że kradną sporą część życia.

Obecnie najpopularniejszym złodziejem czasu jest smartfon . Obliczono, że aż 64% jego użytkowników sięga po niego co pół godziny. Korzystamy z niego w szkole, pracy, czekając na autobus. Zamiast czytać książkę, przeglądamy kolejne strony internetowe w poszukiwaniu niczego.

Zobacz także: Kreatywna nuda?

Królem wśród pożeraczy czasu wolnego jest telewizja, na którą tracimy dziennie 4 godziny, czyli pół etatu, za który nikt nie płaci. Specjaliści oszacowali, że przeciętnie w trakcie całego życia przeznaczamy 10 lat właśnie na oglądanie telewizji , w tym 2 lata na „podziwianie” reklam. Jest to wynik, który powinien skłonić do przemyśleń, szczególnie, że przedstawiany w telewizji świat jest światem fikcyjnym. Nawet prezentowane programy informacyjne często nie opisują wydarzeń obiektywnie, są stronnicze.

Kolejnym znanym wszystkim pożeraczem czasu jest plotkowanie . Rozmowa o czyimś życiu stanowi nierzadko ucieczkę od własnych problemów. Omawiając niepowodzenia innych osób, dowartościowujemy się. Obliczono, że na ploteczki tracimy około 4 lata życia.

Bałagan to nie tylko przejaw nieumiejętności odkładania rzeczy na swoje miejsce. To również jeden ze złodziei czasu . W miejscu, w którym porządek nie jest zachowany, trudno cokolwiek znaleźć. Obliczono, że na szukanie różnych rzeczy przeznaczamy 1 rok naszego życia.

Do puli pożeraczy czasu zaliczana jest także prokrastynacja, co oznacza odkładanie realizacji różnych spraw na później . Często dotyczy ona osób, które biorą na swoje barki zbyt dużo obowiązków. Niemniej jednak jest to działanie pozbawione sensu, bowiem zdarza się, że myślenie nad tym, jak przełożyć konkretne zadanie na później zajmuje więcej czasu niż jego realizacja.

Internetowe pochłaniacze czasu

W XXI wieku zyskały na popularności internetowe pochłaniacze czasu . Zalicza się do nich pocztę elektroniczną, portale internetowe i media społecznościowe. Są one efektem postępu technologicznego, który nie zawsze przynosi pozytywne zmiany.

Bezustanne sprawdzanie poczty elektronicznej to dla wielu osób element pracy biurowej. Jednak sprawia ono, że za mocno skupiamy się na drobiazgach, na czym cierpią długofalowe cele. Dużo większym złodziejem czasu są portale społecznościowe , które potrafią oderwać od rzeczywistości na kilka godzin. Niektórzy tak się zatracają w świecie online, że zamiast prowadzić naturalne rozmowy toczą je jedynie za pomocą elektronicznych wiadomości. Najlepszym dowodem wpływu mediów społecznościowych na nasze życie są zebrane dane statystyczne. Przeciętnie najwięcej minut w ciągu dnia serfujemy po Facebooku – 35 minut. Ten czas przeznaczamy między innymi na podglądanie znajomych i śledzenie życia znanych celebrytów. Wykazano, że blisko 30% użytkowników Facebooka w wieku 18 - 34 loguje się na niego zanim jeszcze wyjdzie z łóżka. Tymczasem na Snapchata tracimy średnio 25 minut dziennie.

Zobacz także: Jak zostać optymistą? Porady, sposoby i ćwiczenia

Jak ograniczyć pożeracze czasu?

Wrogiem pożeraczy czasu jest efektywne zarządzanie czasem . Sposobów no to jest bardzo wiele, jednym z nich jest metoda ABC, która bazuje na regule Pareto. Mówi ona, że w ciągu 20% czasu przeznaczonego na realizację konkretnego zadania osiąga się 80% wyników, natomiast pozostałe 80% czasu przynosi jedynie 20% wyników.

Podstawowym założeniem metody ABC jest grupowanie zadań wg ważności . Aby to zrobić, należy spisać wszystkie zadania, które musimy zrealizować w ustalonym czasie. Kolejnym krokiem jest podział stworzonej listy na zadania kategorii A – najważniejsze czynności (należy je zrealizować samodzielnie, stanowią 15% wszystkich zadań), kategorii B – ważne, C – najmniej istotne. Realizację planu należy rozpocząć od wykonania najistotniejszych zadań (w tym przypadku z kategorii A).

Skutecznym orężem przeciw pożeraczom jest konsekwencja w działaniu i asertywność. Istotna jest też świadomość istnienia pożeraczy czasu, gdyż tylko wtedy jesteśmy w stanie ich unikać.

Zobacz film: Fotografowanie dzieci. Dobry pomysł? Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości