Jak przyjmować komplementy

O komplementach, które zamiast sprawiać przyjemność wprawiają w zakłopotanie rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z Dellfiną Dellert, Pauliną Biernat i Magdaleną Pieczonką. Które komplementy właśnie tak działają? Czy wy też czasem je słyszycie?

„Na zdjęciu wyglądasz jakoś inaczej”, „Wow! Schudłaś! W końcu wyglądasz dobrze”, „Jak pięknie wyglądasz, zupełnie nie jak ty!” – na pewno każdy z nas usłyszał kiedyś taki nieco kłopotliwy komplement, na który nie wiedział jak zareagować. Jak odpowiadać na takie komplementy wprawiające w zakłopotanie? Jak odpowiadać? A może w ogóle nie reagować? Paulina Biernat, Magdalena Pieczonka i Dellfina Dellert postanowiły w studiu „Dzień Dobry TVN” odpowiedzieć na te pytania.

Jak Polacy reagują na komplementy?

Z założenia komplementy są czymś bardzo przyjemnym i powinny sprawić przyjemność osobie komplementowanej. Często dzięki komplementom zaczynamy widzieć w sobie coś, czego do tej pory nie dostrzegaliśmy. W Polsce jednak nie każdy potrafi przyjmować komplementy, ponieważ w naszym kręgu kulturowym nie wierzymy w komplementy i uważamy, że każdy komplement musi być podszyty fałszem. Dlaczego tak jest?

Polacy nie są przyzwyczajeni do komplementów. Jak jest dobrze, to jest dobrze, a warto powiedzieć jak coś jest nie tak. I tak jesteśmy przyzwyczajani od dziecka. Kiedy mówimy komuś komplement, komplementowana osoba podchodzi do niego podejrzliwie. Polacy są uważani za niepewnych siebie. Jako społeczeństwo nie znamy własnej wartości, mamy dużo kompleksów – mówiła w studiu „Dzień Dobry TVN” Dellfina Dellert.

Polacy, kiedy słyszą komplementy, często je umniejszają. Odpowiedzialne za to może być wrodzone poczucie skromności, chęć nierzucania się w oczy. Czasem, choć jednak rzadziej, odpowiedzialna jest za to również kokieteria - tak sądzi Paulina Biernat.

Jak powinien brzmieć dobry komplement?

„Dobry komplement powinien być konkretny” – powiedziała Paulina Biernat. Co to oznacza? Kiedy powiemy komuś „Dobra robota”, osoba skomplementowana nie wie co dobrze zrobiła, ale jeśli powiemy „Dzięki twojemu planowaniu to się udało” albo jeśli powiemy „Dzięki twojej systematyczności masz takie wyniki”, to dzięki takim konstruktywnym komplementom możemy wzmacniać pozytywne zachowanie. Dobry komplement powinien być przede wszystkim szczery.

Co zrobić kiedy komplement jest nietrafiony? Jak na niego zareagować?

Kiedy mówimy komplement, najważniejsza jest nasza intencja. Jeśli komplement jest szczery, ale okaże się nietrafiony, nie powinniśmy go przekreślać, tylko zrozumieć intencję osoby, która nas chciała skomplementować.

Ja czasem słyszę komentarze: ‘O pani taka drobna! A w telewizji pani taka bardziej obfita’. Wtedy mogę się tylko uśmiechnąć – powiedziała Paulina Biernat.

I tak właśnie powinniśmy reagować na komplementy, które nie są do końca trafione. Trzeba spróbować zrozumieć intencję osoby, która nas komplementuje, a w takiej sytuacji czasem podejść do takiego komplementu z przymrużeniem oka.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!