Arachnofobia. Dowiedz się, jakie są źródła lęku i sposoby leczenia

Na świecie żyje ponad 40 tysięcy gatunków pająków. Natknąć możemy się na nie wszędzie – w lesie, parku, a nawet w domu. W wielu osobach budzą niechęć, obrzydzenie, a nawet strach. Arachnofobia jest często spotykanym lękiem, który bywa źródłem niezwykle wielu problemów.

Lęk przed pająkami

Na swoje nieszczęście, pająki nie należą do zwierząt cieszących się dobrą sławą. Częstą reakcją na ich widok jest wstręt, a nawet paniczny lęk. Tego typu reakcje wywołuje na ogół strach przed nieznanym, jednak w niektórych przypadkach, jego skutkiem jest całkowita dezorganizacja życia codziennego.

Zobacz także: Co to jest fobia? Najczęstsze rodzaje, ich objawy i leczenie

Strach jest adekwatny do bodźca, który go wywołuje, a lęk jest przerysowany. To też jest kwestia tego, w jaki sposób człowiek się wychowuje. Taki lęk, trudność czy fobia może być wywołana np. w dzieciństwie. Jeżeli rodzic panicznie i w przerysowany sposób boi się pająków, może zaszczepić to w dziecku, które rozpoznaje zachowania rodziców, jako normę. Później modeluje te zachowania, bo to jest najsilniejszy mechanizm uczenia się. To zostaje przeniesione i później, po 20-30 latach, ten człowiek nie wie dlaczego tak jest i skąd wziął się ten lęk

– wyjaśnił Tomasz Kozłowski, psycholog i specjalista interwencji kryzysowych.

Jak zauważył Kozłowski, arachnofobia może przenikać do różnych sfer życia, przez co wprowadza w nich nieład i chaos. Dodatkowym problemem jest fakt, że wiele osób wstrzymuje się z podjęciem leczenia z powodu strachu przed społeczną stygmatyzacją. Okazuje się jednak, że proces leczenia nie jest skomplikowany i może przynieść bardzo dobre efekty.

Jak wyleczyć się z arachnofobii?

Istnieje wiele metod leczenia arachnofobii. Jednym z nich jest tzw. desensytyzacja. Sposób ten polega na powolnym wprowadzaniu bodźców i eksponowaniu chorego na to, czego się boi. Żeby wywołać pozytywne skojarzenia, odczulanie musi zachodzić w miłych i przyjemnych warunkach. W przypadku leczenia arachnofobii terapia może polegać na rozmawianiu o pająkach, rysowaniu ich czy dotykaniem sztucznych zwierząt. Następnie ogląda się żywego pająka i w końcu bierze go na rękę. Ważne jest aby nieustannie rozmawiać z chorym i zapewniać go o braku zagrożenia. Częścią procesu jest sprowadzenie człowieka na tory normalnego funkcjonowania.

Przy pokonywaniu czegoś takiego, człowiek doświadcza siebie jako osoby skutecznej, sprawczej i kontrolującej swoje życie

– podkreślił psycholog.

Chcesz dowiedzieć się więcej o pająkach? Zobacz rozmowę z hodowcą egzotycznych bezkręgowców i wielbiciela pająków.

Z miłości do pająków

Natknięcie się na pająka jest bardzo prawdopodobne. Większość z nich jest jadowita, jednak z reguły ich chelicery, czyli kły jadowe, nie są w stanie penetrować ludzkiej skóry. Ukąszenie może być bolesnym doświadczeniem, któremu towarzyszyć będą opuchnięcia, lekki upływ krwi czy stan alergiczny.

Branie posiadanych zwierząt egzotycznych na ręce to kiepski pomysł. Niech po prostu siedzą w terrarium. Obserwujmy jak rosną, rozwijają się. Czasami, jeśli pozwala na to charakter, pająka można brać na ręce. Udomowienie jest raczej niemożliwe, ponieważ to dosyć prymitywne stworzenie

– zauważył Franciszek Mika, uczeń Technikum Weterynaryjnego.

Zapytany o to, co najbardziej interesuje go w pająkach odpowiedział, że sposób, w jaki się zmieniają, rosną i polują.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Czym jest arachnofobia i jakimi sposobami można z nią walczyć? Czy pająki są rzeczywiście takie straszne?

Fobie, ich rodzaje i rozpoznanie. Jak je odróżnić od zwykłego dziwactwa?

Najpopularniejsze przesądy o pająkach

Zobacz galerię zdjęć: Pająki Franciszka Miki

Autor: Agata Polak

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!