Profilaktyka zdrowia

W poszukiwaniu wiecznej młodości. Polscy naukowcy już wiedzą w jakiej grupie występuje mniejsze ryzyko śmiertelności

Profilaktyka zdrowia

Naukowcy z Uniwersytetu Łódzkiego biorą udział w projekcie, dzięki któremu wkrótce będzie można przewidzieć ryzyko przedwczesnego i późnego starzenia się. Na czym polegają te badania? Czy da się zatrzyma młodość?

Badania nad starzeniem się

Czy da się zatrzymać młodość i czy istnieje specjalny eliksir, który może w tym pomóc? Zapewne wiele osób zadaje sobie to pytanie. Naukowcy z Uniwersytetu Łódzkiego pracują nad odpowiedziami. Co już udało się ustalić?

Pierwsze nasze badania były ukierunkowane na predykcję wieku metrykalnego, zwanego też kalendarzowym. Te badania pozwoliły nam stworzyć model, który pozwala na określenie wieku człowieka z krwi, z błędem 3,5 roku. Dlatego też, jak stworzyliśmy ten model, to zaczęliśmy testowanie tego modelu na różnych grupach

- opowiada mł. insp. dr hab. n. med. Magdalena Spólnicka.

Jedną z grup, na której ten model był testowany, byli sportowcy wyczynowi. Co pokazały wyniki?

Panuje powszechne przekonanie, że sport to zdrowie, że sportowcy żyją dłużej. Badania, szczególnie wśród sportowców wytrzymałościowych pokazują, że występuje u nich zmniejszone ryzyko śmiertelności i jakość życia jest lepsza

- wyjaśnia ekspertka.

Styl życia a jego długość

Kolejne badania mają pokazać i wyodrębnić markery metrykalne (a więc miejsca w genomie pokazujące nam jakieś zjawisko), związane z planowym starzeniem się organizmu, ale również te, mówiące o wieku biologicznym, na który ma wpływ środowisko i styl życia, a nie tylko geny.

Będziemy mieć programowe starzenie, które będzie odzwierciedlać wiek metrykalny, czyli miejsca w genomie, które nieodzownie tykają, ale będziemy mieć także wpływ środowiska. Będziemy mówić o wieku osobniczym, czyli wieku DNA, który związany jest ze stylem życia

- wyjaśnia badaczka.

I dodaje, że pewne czynniki są niezmienne. Zła dieta, alkohol, papierosy, stres czy smog nie wpływają korzystnie na nasze zdrowie. Chcąc zachować młodość, jedzmy zdrowiej.

Mniej mięsa, więcej warzyw i owoców. To też odbija się w naszym genomie

- apeluje ekspertka.

W ramach realizacji programu, zespół badawczy poszukuje 1000 osób, które ukończyły 30 lat. Badanie składają się z trzech części: laboratoryjnej (pobranie krwi i wymazu z błony śluzowej policzka), pomiarowej (skan twarzy 3D, zdjęcie twarzy, poziom pigmentacji skóry, masa i wysokość ciała, analiza składu ciała) i ankietowej (wypełnienie kwestionariusza wraz z pomocą pracownika projektu). Zachęcamy szczególnie bliźnięta jednojajowe do wzięcia udziału w projekcie.

Zobacz też:

Joanna Koroniewska zdradziła swój przepis na wieczną młodość

Menopauza – złoty czas w życiu kobiety. Agnieszka Maciąg: „Kobiecości nie musimy leczyć”

Dlaczego współcześni mężczyźni nie chcą zakładać rodzin? "Młodość stała się ważniejsza, a nie dojrzałość i mądrość"

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Anna Korytowska

Pozostałe wiadomości