Profilaktyka zdrowia

Trzynastoletni Tomek walczy z otyłością. "Był moment, że nie mógł sobie poradzić z zawiązaniem butów"

Profilaktyka zdrowia

Aktualizacja:

Otyłość to choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Co gorsza, problemy z wagą mają również młode osoby. Jedną z nich jest trzynastoletni Tomek. Jak wygląda jego walka ze zbędnymi kilogramami? Gdzie udało mu się znaleźć specjalistyczną pomoc? Dowiecie się tego z naszego reportażu.

Tomek walczy z otyłością

Tomek Ługowski ma 13 lat i mieszka z rodzicami oraz rodzeństwem pod Siedlcami. Kiedy skończył 10 lat, zaczął przybierać na wadze. - Czerwona lampka zapaliła mi się w głowie, gdy na lekcji wychowania fizycznego, po zdjęciu koszulki, śmiano się ze mnie - wspominał Tomek w rozmowie z naszą reporterką. Przyjście pandemii sprawiło, że problem jeszcze bardziej się pogłębił. Z powodu obostrzeń chłopiec nie mógł wychodzić z domu i praktycznie cały czas spędzał przed komputerem.

- Był moment, że nie mógł sobie poradzić z zawiązaniem butów - mówiła Anna Ługowska, mama Tomka. Aby pomóc synowi zrzucić zbędne kilogramy, rodzice zdecydowali się wprowadzić dietę. - Zaczęliśmy jedną dietę, ale to nic nie dało. Potem wprowadziliśmy kolejną, ale też nic się nie zmieniło - opowiadał Tomek. - Ma świadomość, że ma nadwagę. Źle się z tym czuje. Wiem, że bardzo chce zrzucić, ale to nie jest takie proste - przyznał Jarosław Ługowski, tata Tomka.

Jak wygląda leczenie dzieci w otyłością?

Rodzice Tomka, aby pomóc mu wygrać z chorobą, postanowili poszukać specjalistycznej pomocy. Chłopiec trafił do Małopolskiego Centrum Rehabilitacji, które działa przy Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika w Radziszowie. Po dokładnym zważeniu i zmierzeniu dr n. med. Grażyna Spychałowicz-Brol, która podjęła się leczenia Tomka, zdecydowała, że chłopiec zostanie w szpitalu na trzy dni. Przez ten czas przejdzie dodatkowe badania. Następnie pozostanie w placówce na trzytygodniowy turnus. - Podczas turnusu dzieci stosują dietę, która została dopasowana do ich indywidualnych potrzeb, a także regularnie ćwiczą - wyjaśniała specjalistka.

Tomek wróci do placówki dopiero w październiku, jednak już teraz on, jak i jego rodzina powinni pracować nad zmianą nawyków żywieniowych. Jakie błędy zostały popełnione? Co wymaga zmiany? Dowiecie się tego z naszego materiału.

"(Od)wagi dzieci!"

Więcej cennych porad dotyczących walki z nadwagą i otyłością u dzieci znajdziecie w naszym cyklu "(Od)wagi dzieci!". Wskażemy publiczne miejsca, w których można znaleźć bezpłatną pomoc. Pokażemy również, jak zachęcić pociechy do ćwiczeń i podsuniemy pomysły na zdrowe, smaczne i kolorowe posiłki.

Stworzyliśmy również grupę na Facebooku, w której rodzice mierzący się z tym problemem mogą uzyskać wsparcie lub poradę, ale również mają okazję podzielić się swoimi doświadczeniami i w ten sposób pomóc innym. Znajdziecie tam odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania. Najważniejsze jest zdrowie dzieci i właśnie w tej grupie chcemy wspólnie o nie zadbać. Zapraszamy do dyskusji.

Wszystkie odcinki Dzień Dobry TVN znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Pierwszy krok Tomka w walce z otyłością

Autor: Katarzyna Oleksik

Reporter: Magda Nabiałczyk, Marta Buchla

Pozostałe wiadomości