Profilaktyka zdrowia

Oddychaj pełną piersią przez cały rok. Zadbaj o jakość powietrza w twoich wnętrzach

Profilaktyka zdrowia

Mimo że boom na oczyszczacze powietrza pojawia się wraz z rozpoczęciem sezonu smogowego, warto dbać o jakość tego, czym oddychamy przez cały rok. Poziom zanieczyszczeń zmienia się, oczywiście, w zależności od pory roku, jednak nie ma wątpliwości, że ich negatywne skutki dla zdrowia nie są uzależnione jedynie od stężenia pyłu w powietrzu, ale także szeregu innych niewidocznych dla oka zanieczyszczeń.  

Temat jakości powietrza, którym oddychamy od kilku lat jest zagadnieniem, nad którym pochylają się nie tylko naukowcy, ale także wszyscy, którzy obawiają się zagrożeń związanych z funkcjonowaniem w środowisku, w którym powietrze jest mocno zanieczyszczone. Istotnym czynnikiem, na który powinniśmy zwracać uwagę w ocenie, jest poziom pyłu zawieszonego. Co ważne, to, jak bardzo zanieczyszczone powietrze zagrażać będzie zdrowiu, jest zależne nie tylko od całkowitej ilości zanieczyszczeń, która dostaje się do naszego organizmu (czyli stężenia poziomu pyłów i czasu, w jakim oddychamy takim powietrzem). Równie istotnym czynnikiem jest także rozmiar, kształt i skład cząstek pyłu. Niestety, Polska jest w czołówce krajów należących do Unii Europejskiej pod względem poziomu pyłowych zanieczyszczeń.

Ponadto na stan powietrza w naszych domach wpływają nie tylko cząsteczki i pyłu pochodzące ze smogu czy atmosfery. Pojawiają w nim także zanieczyszczenia związane ze zwierzętami domowymi, roślinami, środkami czystości czy kosmetykami, których używamy, a także bardzo szkodliwy dla zdrowia formaldehydem, który przez lata może się uwalniać z mebli, podłóg a nawet zasłon czy pościeli.

Jak się chronić przed negatywnymi skutkami oddychania niezdrowym powietrzem?

Oczyszczacz powietrza na miarę potrzeb

Nie jest dla nikogo tajemnicą, że najlepszym i najbardziej dostępnym rozwiązaniem, które znacząco poprawia jakość powietrza, którym oddychamy, są oczyszczacze powietrza. Na rynku jest ich jednak bardzo wiele, co nie ułatwia użytkownikom podjęcia decyzji. Na co zwrócić uwagę wybierając sprzęt do domu? Nie ma się co czarować – kluczowym czynnikiem powinny być filtr i wykorzystana technologia. W oczyszczaczu powietrza Dyson Purifier Cool™ Formaldehyde wykorzystano technologię Air MultiplierTM, dzięki której urządzenie rozprowadza aż 290 litrów powietrza na sekundę, co dodatkowo daje efekt chłodzenia tak pożądany w letnich miesiącach. I choć już sama ta liczba robi wrażenie, ważniejsze jest, że oczyszczacz od Dyson wykrywa zanieczyszczenia na poziomie molekularnym: kurzu, roztoczy, wirusów i alergenów, a jego skuteczność potwierdza certyfikat ECARF. Ponieważ, jak już wspomnieliśmy, to filtr jest kluczowym elementem dla jakości powietrza, które rozprowadza urządzenie, w Dyson Purifier Cool™ Formaldehyde zastosowano aż trzy różne filtry:

 • HEPA, który jest w stanie wychwycić nawet 99,95% cząsteczek (w tym niebezpiecznych pyłów zawieszonych) o wielkości nawet 0,1 mikrona,
 • Z węglem aktywnym, który usuwa zapachy i gazy, włącznie z Lotnymi Związkami Organicznymi,
 • Katalityczny, który odpowiada za zatrzymanie i neutralizację cząstek formaldehydu.

I choć dla jakości powietrza, którym oddychamy w domu, to właśnie filtry i zastosowana nowoczesna technologia mają kluczowe znaczenie, warto w trakcie wyboru urządzenia do domu zwrócić uwagę także na inne czynniki, takie jak na przykład tryb nocny, w którym urządzenie pracuje bardzo cicho, ekran jest przyciemniony, a użytkownik może oddychać czystym powietrzem także wtedy, gdy śpi. Dla rodziców i właścicieli zwierząt nie bez znaczenia będzie z pewnością bezłopatkowa konstrukcja i stabilna, antypoślizgowa podstawa urządzenia, które zapewniają bezpieczeństwo użytkowania. Z kolei miłośnicy dobrego designu i technologicznych nowinek docenią wyjątkowo atrakcyjny wygląd urządzenia i funkcjonalny wbudowany ekran LCD, z którego bez problemu można odczytać jakość powietrza w pomieszczeniu, oraz jak przystało na urządzenie z serii smart – sterowanie zarówno pilotem, jak i z poziomu smartfona za pomocą aplikacji Dyson Link.

Dyson Purifier Cool™ Formaldehyde Źródło: mat. prasowe

Zanieczyszczone powietrze a zdrowie

Skoro wiemy już, jak rozwiązać problem zanieczyszczonego powietrza przynajmniej dla siebie i swoich bliskich, warto zrozumieć, jakie efekty zdrowotne może wywołać oddychanie powietrzem z dużym stężeniem pyłów zawieszonych. Wbrew pozorom nie są to tylko choroby związane z układem oddechowym (choć nie należy marginalizować zagrożenia, jakie się z nimi wiąże), takich jak:

 • astma
 • rak płuc,
 • przewlekła obturacyjna choroba płuc,
 • częste infekcje dróg oddechowych,
 • zapalenie zatok,

ale także szereg powikłań i schorzeń niezwiązanych bezpośrednio z funkcją oddychania:

 • problemy z pamięcią i koncentracją,
 • stany depresyjne,
 • zmiany anatomiczne w mózgu,
 • choroba Alzheimera,
 • udar mózgu,
 • zawał serca,
 • niewydolność serca,
 • zaburzenia rytmu serca,
 • bezpłodność,
 • obumarcie płodu,
 • przedwczesny poród.

Tu należy zwrócić uwagę, że szczególnie podatne na wpływ zanieczyszczeń są dzieci (w tym także w okresie życia płodowego), osoby z istniejącymi chorobami układu krążenia i układu oddechowego, z cukrzycą, otyłością, a także osoby o niskim statusie socjoekonomicznym i ludzie starsi, ale należy podkreślić, że ekspozycja na zanieczyszczenia powietrza wiąże się ze zwiększoną umieralnością i skróceniem oczekiwanej długości życia, nawet przy stosunkowo niskich stężeniach zanieczyszczeń. 

Dyson Purifier Cool™ Formaldehyde Źródło: mat. prasowe

Źródło zdjęcia głównego: mat. prasowe

Pozostałe wiadomości