Profilaktyka zdrowia

Haluksy – jak skutecznie leczyć uciążliwą przypadłość?

Profilaktyka zdrowia

Aktualizacja:

Haluksy to nie tylko problem estetyczny, lecz także przede wszystkim dolegliwość, która sprawia ogromny ból podczas chodzenia. O problemach z nimi jakiś czas temu otwarcie mówiła Iza Miko, która w wakacje zdecydowała się na operację. Jak dbać o stopy i na co zwrócić uwagę, aby nie przegapić pierwszych oznak choroby? O tym opowiedziała nam dr n. med. Alina Blacha, ortopeda-traumatolog.

Jak powstają haluksy i jakie są ich objawy?

Wśród pań panuje przekonanie, że haluksy powstają najczęściej przez noszenie szpilek. Jak się okazuje, buty na wysokim obcasie nie są głównym powodem, a z przypadłością zmagają się także mężczyźni. Czym jest właściwie haluks?

Haluks to jest anatomiczna nazwa pierwszego palca w stopie. Deformacja, o której mówimy, to jest hallux valgus, czyli paluch koślawy. Ma on różne postaci. Najważniejszą deformacją jest poszerzenie przodu stopy. Wystająca kość, którą pacjenci nazywają haluksem, to jest głowa pierwszej kości śródstopia

– wyjaśniła specjalistka.

Pani Alina Blacha powiedziała nam również, skąd biorą się haluksy. Specjalistka przyznała, że niestety w większości przypadków nie mamy wpływu na ich powstanie. Zmiany aż w 75 proc. uwarunkowane są genetycznie. Czynniki zewnętrzne takie, jak obuwie na wysokim obcasie czy wąskie noski w butach mogą dodatkowo pogorszyć stan stopy. Przypadłość ta często dotyka także osoby z wiotkością stawową oraz z nadwagą.

Ja uważam, że najważniejszym czynnikiem jest czynnik genetyczny. Szpilki mogą nam nasilić deformacje, jeżeli mamy genetycznie uwarunkowaną skłonność. Dla mnie najważniejsze jest, żeby pacjent zrozumiał istotę swojej deformacji. Jest to deformacja dynamiczna, czyli z czasem, z każdym krokiem ona się pogłębia

– powiedziała.

Co z panami? Czy ich też dotyczy ten problem? U mężczyzn zniekształcenie palucha powstaje tak samo jak u kobiet, jednak występuje dużo rzadziej. Wynika to z mocniejszego aparatu więzadłowego w stopie męskiej.

Profilaktyka walki z haluksami

Kluczowym aspektem w profilaktyce jest umożliwienie pracy naszym mięśniom stóp. Nie zapominajmy o dobrze dobranym obuwiu oraz chodzeniu po domu na boso. Istotny jest także prawidłowy odpoczynek. Najlepszym sposobem na zmęczone stopy jest ich uniesienie. W takiej pozycji nie tylko wspomagamy krążenie, lecz także chronimy nasze stopy przed obrzękami.

Nasza specjalistka zaalarmowała również do rodziców. Pani Alina przyznała, że dzieci od najmłodszych lat powinny wzmacniać swoje mięśnie.

Mięśnie możemy wzmacniać, dlatego uważam, że każde dziecko powinno ćwiczyć i nie ma znaczenia, czy to jest taniec, boks czy karate. Ćwicząc, wzmacnia mięśnie krótkie stopy, dzięki temu stopa jest bardziej zwarta

– powiedziała.

Leczenie haluksów – czy operacja jest zawsze koniecznością?

Leczenie haluksów zależy od stopnia deformacji stopy. We wczesnym okresie można stosować zabiegi fizykalne, aby zmniejszyć ból i obrzęk stopy. Czasem również pomocne są wkładki do obuwia, czy protezy zakładane na noc. Jeśli deformacja jest duża, daje dolegliwości bólowe lub uniemożliwia dobór obuwia, należy rozważyć leczenie operacyjne. To radykalne postępowanie, które polega na przecięciu kości i ustawieniu jej w pożądanej pozycji. Dzięki zmianie mechaniki stopy zabieg ten jest skuteczny i daje szansę na utrzymanie skorygowanego kształtu stopy.

Iza Miko zmagała się z haluksami, które sprawiały jej wielki ból. Po dwóch latach aktorka podjęła decyzje o operacji. Jak się dziś czuje? Zobaczcie wideo z rozmową aktorki z Katarzyną Olubińską-Godlewską.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz także:

Refleksologia, czyli co stopy mówią o naszym stanie zdrowia

Dlaczego dzieci powinny chodzić bez obuwia? Ekspert: "But nie kształtuje stopy, może ją tylko dewastować"

Ćwiczenia rozluźniające i poprawiające stabilność stopy

Autor: Nastazja Bloch

Reporter: Katarzyna Chętnik

Pozostałe wiadomości