5 mln ludzi umiera z powodu pogody. Dlaczego ekstremalne temperatury są tak niebezpieczne?

termometr
Xurzon/Getty Images
Źródło: iStockphoto
Zmiany klimatu sprawiły, że klimat stanął na głowie. W miejscach, gdzie notowano zazwyczaj umiarkowane temperatury, obecnie żar leje się z nieba. Tam, gdzie zim prawie nie było, obserwuje się obfite opady śniegu. Takie anomalie pogodowe mogą być bardzo groźne dla naszego zdrowia. Kto jest szczególnie narażony?

Ile osób umiera z powodu ekstremalnych temperatur?

Raport dotyczący śmiertelności z powodu ekstremalnych temperatur opublikowano w magazynie naukowym "The Lancet Planetary Health". Badacze przyjrzeli się danym zebranym z 750 lokalizacji w 43 krajach na świecie. Analiza pokazała, że w latach 2000 - 2019 bardzo wysoka lub bardzo niska temperatura doprowadziła do śmierci 5 mln ludzi.

Zmian klimatyczne odpowiadają za ok. 7 proc. wszystkich zgonów odnotowywanych rocznie w Europie. Szacuje się, że co 10 osobę zabija upał. W ocenie specjalistów będzie się jeszcze pogarszać. Badania pokazują, że wzrost średnich temperatur w Europie postępuje najszybciej. Europa Wschodnia ma najwyższy wskaźnik zgonów z powodu gorąca. Paradoksalnie w Afryce Subsaharyjskiej odnotowuje się najwięcej zgonów z powodu zimna.

Problem zgonów z powodu gwałtownego ocieplania się klimatu daje się zauważyć także w Stanach Zjednoczonych. Analiza wykazała, że ryzyko śmierci z powodu niskich temperatur w latach 2002-2006 wzrosło z 5 do 12 proc., a upałów - z 5 do 10 proc. Związek pomiędzy temperaturą otoczenia a ryzykiem śmiertelności zauważono także m.in. w Indiach, Australii oraz RPA.

Ekstremalne temperatury - jak wpływają na nasze zdrowie?

Bardzo wysokie temperatury są szczególnie niebezpieczne dla osób z chorobami układu krążenia. Kiedy mocno się pocimy, naczynia krwionośne się rozszerzają, a ciśnienie spada. Serca zmuszone jest do cięższej pracy. U osób z niewydolnością serca może dojść do niedotleniania organu.

Wraz z potem tracimy elektrolity, m.in. sód i potas. Zaburzenie równowagi między tymi dwoma pierwiastkami może doprowadzić do zawału serca. Upały są groźne również dla alergików i osób z POChP (przewlekłą obturacyjną chorobą płuc). Większa utrata wody może zaostrzać objawy obu chorób. Latem znacznie częściej dochodzi też do udarów mózgu.

Równie niebezpieczne są bardzo niskie temperatury. Mróz zwęża tętnice, a to podnosi ciśnienie tętnicze i zmusza serce do wzmożonej pracy. Chłód nie służy również osobom, które mają problemy z układem oddechowym. Zimne i suche powietrze wysusza i zwęża drogi oddechowe, a to może utrudniać oddychanie.

O ile podniosła się temperatura na Ziemi?

Średnia temperatura powierzchni Ziemi od 1880 roku rosła o ok. 0,07°C na dekadę. W latach 90. XX wieku tempo to się potroiło, a po 2000 roku globalne ocieplenie doprowadziło do wzrostu średnio o 0,26°C na dekadę.

Zobacz wideo: Tak się trzeba chłodzić w upały

Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

Tych rzeczy lepiej nie zostawiać w samochodzie podczas upałów. Niektóre mogą wywołać pożar

Czy można kąpać się w miejskich fontannach? Wiele osób zapomina o konsekwencjach

Jak przetrwać upały w nocy? Oto 5 niezawodnych sposobów na schłodzenie

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło: msn.com

Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana