Być może masz w domu kwiat żyworódki, ale nawet nie masz pojęcia o jego leczniczych właściwościach. Żyworódka to nie tylko oryginalna i wyjątkowa roślina, ceniona ze względu na swoje piękne kwiaty i nietypowe liście. Jej prawidłowe stosowanie może przynieść wiele korzyści w procesie kuracji przeciwtrądzikowej i przeciwłupieżowej, a także w walce z przeziębieniem czy nadmiernie widocznymi bliznami. W zależności od potrzeb, żyworódkę można stosować w formie soku, maści lub okładu.
Żyworódka – jak przygotować z niej sok?
Sok z żyworódki przygotowuje się ze świeżych i dojrzałych liści rośliny, które muszą być całkowicie zdrowe. Nawet drobne uszkodzenia powodują, że roślina nie będzie spełniała swojej funkcji leczniczej. W celu przygotowania soku, zerwij kilkanaście liści rośliny i zmiksuj je przy pomocy blendera. Następnie całość odcedź przez sitko. Gotowy sok możesz pić prosto z łyżeczki. Zalecana dawka to 1-2 porcji po trzy razy w ciągu dnia. Jeśli nie odpowiada Ci smak soku, możesz spożywać go po rozcieńczeniu z wodą i miodem. Całość możesz przechowywać w lodówce nie dłużej niż 3 dni. Jeśli chcesz zakonserwować sok i przedłużyć jego termin przydatności, możesz stworzyć nalewkę spirytusową. W tym przypadku na ¼ szklanki soku z żyworódki powinno przypadać około szklanki czystego spirytusu.
Warto pamiętać, że wśród rodzajów kwiatu występuje także żyworódka trująca. Dlatego przed przygotowaniem soku należy upewnić się, że liście, których chcemy użyć, pochodzą z odmiany rośliny występującej pod łacińską nazwą Kalanchoe Pinnata. W Polsce jest to kwiat znany jako żyworódka pierzasta.
Jak przygotować maść z żyworódki pierzastej?
Maść z żyworódki przygotowuje się z dwóch składników: wazeliny (lub ewentualnie tłustego kremu o podobnej formule) i drobno pokrojonych liści rośliny. Na jedną łyżkę wazeliny przypada jeden listek. W kąpieli wodnej rozpuszczamy wazelinę, dodajemy kwiat i co jakiś czas mieszamy. Kiedy wszystkie składniki się połączą, masę można przelać do mniejszego pojemniczka i zostawić do ostygnięcia.
Żyworódka – gdzie kupić roślinę?
Żyworódkę pierzastą można kupić w sklepach ogrodniczych. Taka roślina nadaje się do samodzielnego przygotowywania soków, maści i okładów. W aptekach natomiast można zamówić gotowe produkty z żyworódką w składzie, m.in. żyworódkę w płynie lub w formie tuby z maścią.
Żyworódka – jak stosować okład?
To najprostsza metoda na wykorzystanie leczniczych właściwości rośliny. Do przygotowania okładu wystarczy zerwać kilka świeżych liści kwiatu, a następnie delikatnie naciąć je od spodu, w miejscu, w którym zostały zerwane. Okład można stosować bezpośrednio na chore partie ciała, dbając o to, by miąższ z rośliny wchłonął się w skórę.
Żyworódka – zastosowanie rośliny
Żyworódka ma szerokie zastosowanie lecznicze. Jej główne zalety to działanie bakteriobójcze, przeciwwirusowe oraz przeciwgrzybicze. Kwiat żyworódki może być wykorzystywany jako naturalny środek przeciwzapalny i regenerujący, dzięki czemu świetnie nada się do zmniejszania miejscowych obrzęków, przyspieszenia gojenia uszkodzonej skóry, oczyszczania ran z zanieczyszczeń i minimalizowania widoczności blizn. Żyworódka w płynie, przyjmowana regularnie w formie soku, może być stosowana w okresach obniżonej odporności dla stymulacji pracy układu immunologicznego. Jakie są pozostałe właściwości żyworódki i kiedy jeszcze warto ją stosować?
· Żyworódka na trądzik pomaga pozbyć się wyprysków, wysusza je, a jednocześnie nie narusza bariery ochronnej naskórka. Osoby z cerą tłustą lub mieszaną mogą przemywać twarz nalewką ze spirytusem dwa razy dziennie, rano i wieczorem. Do cery suchej i dojrzałej zaleca się stosowanie czystego soku z żyworódki.
· Osoby borykające się z łupieżem, powinny wcierać w skórę głowy sok ze świeżych liści kwiatu. Żyworódka na włosy, stosowana co drugie lub trzecie mycie, zniweluje problem łuszczenia się naskórka. To dobra metoda, która pomaga zwalczać również inne choroby skóry głowy. Jest polecana także wszystkim, którzy cierpią z powodu zbyt mocno przetłuszczających się włosów.
· Ze względu na właściwości lecznicze żyworódki pierzastej, warto stosować ją także przy przeziębieniach. Bardzo dobre efekty na gardło i kaszel daje systematyczne picie soku z rośliny.
· Żyworódka stosowana na oparzenia lub na blizny pomaga naprawić zniszczoną strukturę i sprawia, że rany szybciej się goją, a stare przebarwienia są mniej widoczne. W ramach regeneracji uszkodzonej powierzchni skóry można stosować zarówno sok z żyworódki, jak i okład z miąższu rośliny. Obolałe miejsce można nawet zabandażować. Opatrunek należy zmieniać kilka razy w ciągu dnia, nie zapominając o tym, aby za każdym razem wymienić również liście rośliny na świeże.
· Przeciwgrzybicze właściwości rośliny doceni każda osoba, walcząca z nawracającą grzybicą paznokci lub skóry. Regularnie wykonywane okłady skutecznie niwelują objawy choroby, a z czasem usuwają z miejsca problemu wszystkie pasożyty. Żyworódka na grzybicę paznokci może być stosowana w ramach leczenia alternatywnego lub uzupełniającego leczenie preparatami z apteki.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN