Płaskostopie u dziecka. Jak je rozpoznać?

Płaskostopie u dziecka to nie powód do paniki. Jednak warto jak najwcześniej skonsultować się w tej sprawie z ortopedą, ponieważ nieleczone płaskostopie może skutkować wieloma powikłaniami. W większości przypadków lekarze stosują nieinwazyjne metody leczenia. Najpowszechniejszym sposobem na zwalczanie tej dolegliwości jest gimnastyka korekcyjna i odpowiednio dobrane wkładki na płaskostopie dla dzieci. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Tomasz Jurkiewicz, osteopatę.
  • Czym jest płaskostopie?
  • Jakie są przyczyny płaskostopia u dzieci?
  • Jakie wkładki na płaskostopie?
  • Wkładki na płaskostopie – czy są skuteczne?

Wszyscy rodzimy się z płaskostopiem. Wynika to z prostego faktu – stópki malucha nie mają jeszcze wykształconych mięśni, a większą część ich powierzchni wypełnia tkanka tłuszczowa. Zanim u dziecka rozwiną się więzadła i wykształci się podbicie, musi minąć trochę czasu. Zwykle wrodzone płaskostopie znika do czwartego roku życia. Jeżeli po tym czasie stopy dziecka nadal mają płaski kształt, niezbędna jest wizyta u ortopedy i wdrożenie odpowiedniej metody leczenia. Najlepszym i najprostszym rozwiązaniem są wkładki na płaskostopie.

Czym jest płaskostopie?

Stopa o prawidłowej budowie nie dotyka całą swą powierzchnią do ziemi – jej środkowa część na wysokości podbicia jest delikatnie wygięta w łuk. Za utrzymanie prawidłowego kształtu stopy odpowiadają mięśnie piszczelowe, strzałkowe i podeszwowe. U osób z płaskostopiem mięśnie stóp nie pracują prawidłowo, przez co dochodzi do znacznego obniżenia jej sklepień, w wyniku czego stopa staje się zupełnie płaska, bez wzniesienia w jej centralnym odcinku. Wyróżniamy dwa zasadnicze rodzaje płaskostopia: poprzeczne, wynikające z obniżenia łuku poprzecznego stopy oraz podłużne – będące następstwem obniżenia łuku przyśrodkowego stopy. Każdą z deformacji można korygować ortopedycznie. Na rynku bez problemu dostaniemy zarówno wkładki na płaskostopie poprzeczne, jak i wkładki na płaskostopie podłużne.

Jakie są przyczyny płaskostopia u dzieci?

O zdrowie dziecięcych stóp powinniśmy dbać już od chwili narodzin. Nóżki malucha są podatne na odkształcenia, dlatego należy zwracać szczególną uwagę na wybór śpioszków, skarpetek czy pierwszych bucików. W żadnym wypadku nie mogą być ciasne! Dziecko powinno móc ruszać stopami swobodnie, bez uczucia skrępowania czy ucisku.

Zobacz także: Uratuj kręgosłup swojego dziecka

Istotny wpływ na rozwój płaskostopia u dzieci ma waga. Zbyt duża masa ciała sprawia, że ścięgna nie są w stanie utrzymywać stopy w odpowiedniej pozycji. Brak ruchu i siedzący tryb życia dodatkowo sprawiają, że mięśnie stopy wiotczeją. U dzieci otyłych wskazane jest stosowanie kilku metod leczenia płaskostopia – poza codzienną aktywnością (ruch na świeżym powietrzu, sport, zajęcia wychowania fizycznego) należy zapisać dziecko na gimnastykę korekcyjną, która wzmocni mięśnie kręgosłupa, nóg i stóp, a także wykształci prawidłową postawę ciała. Warto zakupić również korygujące wkładki. O tym, jakie wkładki na płaskostopie powinno nosić dziecko, zdecyduje ortopeda po przeprowadzeniu badania RTG.

Jakie wkładki na płaskostopie?

Najczęstszą metodą leczenia płaskostopia u dzieci jest gimnastyka korekcyjna i specjalistyczne wkładki na płaskostopie do butów. W wyjątkowych, bardzo rzadkich przypadkach, lekarz zleca korekcję metodą chirurgiczną.

Zobacz także: Rodzaje obuwia medycznego

Warto pozwalać dziecku jak najczęściej chodzić na bosaka – po podłodze w domu, po trawie w ogrodzie czy po piasku na plaży. Dlaczego? Bieganie bez butów wzmacnia ścięgna i rozbudowuje mięśnie stóp u malucha. Bardzo ważny jest ruch i odpowiednio dobrane obuwie. Istotną rolę w zapobieganiu wadom małych stópek odgrywa obuwie profilaktyczne. Ten rodzaj specjalistycznych bucików minimalizuje ryzyko powstawania płaskostopia i innych deformacji stóp. Noga dziecka rośnie bardzo szybko (średnio milimetr w ciągu miesiąca!), dlatego należy co jakiś cza sprawdzać, czy buty dziecka nie są zbyt ciasne. Za małe obuwie prowadzi do deformacji stóp, które w przyszłości trzeba będzie korygować, nosząc wkładki na płaskostopie. Warto pamiętać, że w prawidłowo dobranym obuwiu powinno być ok. 12 milimetrów luzu w palcach.

Często rodzice bez uprzedniej konsultacji z lekarzem kupują dzieciom wkładki na płaskostopie. To błąd! Wkładki na płaskostopie poprzeczne i podłużne stosowane u dzieci, u których nie stwierdzono nieprawidłowości w kształcie stóp, mogą jedynie zaszkodzić i prowadzić do deformacji. Decyzję o tym, jakie wkładki na płaskostopie wybrać i czy w ogóle są dziecku potrzebne, powinien podjąć specjalista.

Wkładki na płaskostopie – czy są skuteczne?

Zobacz także: Sposób na płaskostopie? Skarpeta z dziurką

Wkładki na płaskostopie poprzeczne i podłużne doskonale sprawdzają się w leczeniu deformacji stóp u dzieci. Stosowanie tej metody ma wiele zalet – wkładki na płaskostopie wzmacniają mięśnie stóp, zapobiegają pogłębianiu się problemu, odciążają stopy i poprawiają komfort chodzenia, wzmacniają mięśnie pleców i korygują skrzywienie kręgosłupa. Na rynku są dostępne zarówno wkładki na płaskostopie poprzeczne , jak i wkładki na płaskostopie podłużne . Oba warianty można nabyć w specjalistycznym sklepie ortopedycznym. Wkładki na płaskostopie podłużne mają lekko uniesiony kształt od wewnętrznej strony stopy. Wkładki na płaskostopie poprzeczne natomiast mają wzgórek na poziomie przedniej środkowej części stopy. Pamiętajmy, że o skuteczności wkładek decyduje ich odpowiednie dopasowanie, dlatego zanim kupimy wkładki na płaskostopie, powinniśmy je dokładnie przymierzyć do stopy i do butów, w których będziemy je nosić.

Zobacz także:

Zobacz film: Jak działa skarpeta korygująca płaskostopie? Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!