Aparat ortodontyczny przez wiele osób kojarzony jest z wieloma drutami w jamie ustnej. Rzeczywiście, pierwsze modele aparatów nie wyglądały zbyt estetycznie, jednak obecnie nawet te tradycyjne typy zostały nieco zmniejszone. Aparat ortodontyczny można założyć w każdym wieku, żeby pracować nad wadą zgryzu, naprostować krzywe zęby, jak i zminimalizować diastemę, czyli przerwę między zębami, albo zniwelować przestrzeń po wyrwanym zębie. Alternatywą dla osób, które obawiają się stałego aparatu, może być aparat ortodontyczny ruchomy. Wiele osób zastanawia się, ile kosztuje aparat ortodontyczny – nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ to bardzo indywidualna kwestia.
>>> Zobacz także:
- Wady zgryzu u dzieci. Jakie są przyczyny i jak je leczyć?
- Czy wybielanie zębów niszczy szkliwo?
- Ile kosztuje piękny uśmiech?
Co zrobić, żeby założyć aparat ortodontyczny?
Osoby, które źle czują się ze swoim zgryzem lub zębami, powinny udać się na konsultację do ortodonty. Takie spotkanie zacznie się od przeprowadzenia niezbędnych badań, najczęściej pierwszym z nich jest wykonanie zdjęć RTG (pantomograficznego oraz cefalometrycznego). Ortodonta pobierze też wyciski do stworzenia modeli diagnostycznych, na podstawie których podejmie decyzję o konieczności założenia aparatu lub rezygnacji z niego. Następnie lekarz przedstawi plan leczenia – na tym etapie może pozostawić pacjentowi decyzję, jaki rodzaj aparatu nosić. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie typy aparatu są zalecane przy konkretnych wadach zgryzu, dlatego warto zaufać doświadczeniu ortodontów. Na tym etapie warto również zapytać lekarza prowadzącego, jak działa aparat ortodontyczny.
Aparat ortodontyczny: rodzaje dostępne na rynku
Jednym z najbardziej znanych aparatów ortodontycznych, będącym jednocześnie zmorą wielu nastolatków, jest tradycyjny aparat ortodontyczny stały. Najczęściej jest metalowy, ceramiczny bądź szafirowy. Zakłada się go średnio na 2 lata, choć okres noszenia aparatu to kwestia indywidualna. Zbudowany jest z małych klamerek, nazywanych też zamkami, które przyklejone są do każdego z objętych leczeniem zębów. Do zamków mocuje się druty za pomocą gumek, które mają oddziaływać siłą na zęby i sprawiać, że będą się z czasem przemieszczać. Pacjenci mogą wybrać tworzywo, z jakiego wykonane są zamki, najczęściej jest to stal, porcelana lub kryształ. Można również wybrać kolor gumek mocujących. Aparaty tradycyjne cechują się bardzo dużą skutecznością, są również jednymi z najtańszych modeli, ale przy tym najbardziej widocznych.
Innym aparatem ortodontycznym jest tzw. aparat samoligaturujący. Ten model również posiada zamki, jednak nie są one mocowane gumkami. Posiadają mechanizm blokujący łuk aparatu, dzięki czemu nie są potrzebne dodatkowe mocowania. Same zamki są mniejsze od tych stosowanych w tradycyjnych aparatach (a dzięki temu mniej widoczne) i w mniejszym stopniu zmieniają ułożenie ust osoby noszącej aparat. Pacjenci, którzy zdecydowali się na ten typ aparatu, mogą pojawiać się na kontrolach ortodontycznych nieco rzadziej niż ci z aparatem tradycyjnym. Wielu pacjentów decyduje się na aparat lingwalny, nazywany również aparatem językowym. Największą zaletę tego typu aparatu stanowi to, że jest niemal niewidoczny. Zamki umieszczone są nie na przodzie zębów, ale po ich wewnętrznej stronie. Ten model często wybierany jest przez osoby pracujące bezpośrednio z klientem, choć może nieco wpływać na wymowę. Wykonany jest ze stopu złota lub irydu, a zamki projektowane są oddzielnie dla każdego zęba, dlatego ten model to zdecydowanie droższe rozwiązanie od omówionych wcześniej.
Osoby, które ze względu na pracę mają obawy przed założeniem wyraźnie widocznych aparatów, mogą zdecydować się na aparat z przezroczystymi nakładkami. To szyny prostujące zęby, wykonane z giętkiego, przezroczystego tworzywa, które nakłada się na zęby. Różnica między tym modelem a wcześniej opisanymi polega też na tym, że aparat powinno się samodzielnie zdejmować na czas spożywania posiłków czy mycia zębów. Ta metoda nie jest skuteczna w przypadku dużych wad zgryzu, jednak skutecznie koryguje niewielkie. W przypadku tego typu aparatu należy pamiętać o regularnej wymianie szyn – należy dostosowywać je do zmian, które zachodzą w zgryzie pod wpływem noszenia aparatu.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN