Pojawienie się różnego rodzaju krostek, zgrubień i guzków na wargach sromowych zawsze wzbudza niepokój. Zmiany mogą powodować ból, obrzęk i świąd lub nie dawać żadnych objawów. Przyczyn ich pojawienia się jest kilka. W celu wykluczenia poważnych chorób należy skonsultować się z lekarzem.
Zobacz też: Obfite miesiączki – czy to normalne? >>>
Guzki na sromie mogą dotyczyć zarówno warg sromowych większych, jak i mniejszych. Najczęściej pojawiają się pojedynczo, tylko po jednej stronie. Zazwyczaj są to niegroźne zmiany spowodowane zatkaniem się gruczołów nawilżających narządy płciowe, jednak czasami są objawem poważniejszych schorzeń.
Guzek na wardze sromowej większej - torbiel zastoinowa
Wargi sromowe większe to parzyste fałdy skóry, chroniące wejście do pochwy. Są owłosione i posiadają w swojej strukturze gruczoły łojowe, które produkują wydzielinę służącą do nawilżania sromu. Z powodu obecności martwych komórek naskórka często dochodzi do zatkania się przewodu, którym jest ona odprowadzana na zewnątrz. Tworzy się wtedy podskórny guzek na wardze sromowej większej , tak zwana torbiel zastoinowa (kaszak), który jest łatwo wyczuwalny podczas czynności higienicznych.
Zobacz też: Jak rodzi się w Polsce? Poród domowy, czy w szpitalu? >>>
Guzek na wardze sromowej , który jest kaszakiem, rośnie powoli i w większości przypadków nie daje objawów w postaci bólu i obrzęku. Na początkowym etapie jest on w kolorze skóry lub ma lekko żółtą barwę. Niekiedy dochodzi do nadkażenia wydzieliny, która się w nim znajduje, co powoduje stan zapalny - kaszak staje się obrzęknięty, bolesny i zaczerwieniony. Guzki na sromie , które powstały w wyniku zatkania gruczołów łojowych, zazwyczaj znikają samoistnie. Jeśli jednak stale się powiększają i sprawiają dyskomfort, należy udać się do ginekologa, który nakłuje zmianę. Kaszak jest niegroźny, może jednak osiągnąć spore rozmiary i powodować stany zapalne. Pojawienie się guzka przy wargach sromowych także wskazuje na torbiel zastoinową.
Guzek na wargach sromowych mniejszych - zapalenie gruczołu Bartholina
Gruczoł Bartholina to parzysty narząd, który znajduje się w obrębie warg sromowych mniejszych, blisko ujścia cewki moczowej. Jego funkcją jest produkowanie śluzu, który nawilża pochwę. Jego umiejscowienie i częsty kontakt z moczem sprzyjają rozwojowi infekcji. Dochodzi wtedy do zablokowania wydzieliny w przewodach, które odprowadzają ją na zewnątrz. Jej gromadzenie się prowadzi do stanu zapalnego i powstania bolesnego guzka na wardze sromowej mniejszej . Zapalenie gruczołu Bartholina powoduje silny ból krocza, który potęguje się podczas poruszania, chodzenia, siadania. Guzek na sromie może powodować opuchliznę, osiągnąć spore rozmiary i ulec nadkażeniu. Jego leczenie wymaga interwencji lekarskiej i polega na nacięciu zmiany, w celu odprowadzeniu na zewnątrz zalegającej wydzieliny.
Zobacz też: Ratunku! Moja córka dojrzewa! Jak radzić sobie z dzieckiem, któremu szaleją hormony? >>>
Guzek na sromie - choroby przenoszone drogą płciową
Bezbolesny, twardy guzek na wargach sromowych , który ulega stopniowemu owrzodzeniu, może świadczyć o obecności choroby wenerycznej, w szczególności kiły. Jest to bakteryjna choroba przenoszona drogą płciową. Zmiana na narządach płciowych pojawia się w ciągu trzech tygodni od zakażenia, następnie znika samoistnie po kilku tygodniach i wraca w postaci uogólnionej wysypki. Guzek na sromie w początkowym przebiegu kiły może zostać zbagatelizowany lub nawet niezauważony, ponieważ nie osiąga dużych rozmiarów i nie daje żadnych objawów bólowych.
Początkowy etap zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) także daje objawy w postaci niewielkich, równych guzków na wargach sromowych . Dopiero po pewnym czasie rozrastają się, a ich kształt staje się nieregularny i podobny do różyczek kalafiora.
Guzek na wargach sromowych - rak sromu
Rak sromu jest rzadko występującym nowotworem złośliwym dotyczącym narządów rodnych kobiety. Jego objawem jest pojawienie się twardego guzka na wargach sromowych . Nie daje on objawów bólowych, niekiedy jednak może pojawić się świąd skóry, która pokrywa zewnętrzne narządy płciowe. Guzek na sromie zaczyna wrastać w głąb pochwy i odbytu. Ma tendencję do naciekania, dlatego w krótkim czasie dochodzi do rozsiewu nowotworu na inne tkanki. Leczenie polega na wycięciu guza wraz z wargami sromowymi. Rak sromu dotyka kobiety po 60. roku życia.
Innym nowotworem, który dotyczy narządów rodnych i ma postać guzków na wargach sromowych lub zwisających wyrośli, jest włókniak. To niezłośliwa zmiana, która może powstać na skórze różnych części ciała. Nie znikają one samoistnie, dlatego wymagają wycięcia chirurgicznego lub za pomocą lasera.
Guzek na wardze sromowej w ciąży
Bolesny guzek, który pojawia się na wewnętrznej stronie warg sromowych w ciąży może świadczyć o zapaleniu gruczołu Bartholina. Jest ważne, aby skonsultować się z lekarzem w celu leczenia, a przede wszystkim wykluczenia opryszczki narządów płciowych, która jest groźna dla rozwijającego się dziecka.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN