Główny Inspektorat Farmaceutyczny (GIF) wycofał z obrotu popularny lek na gardło, który może stanowić zagrożenie dla zdrowia pacjentów. Decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności. Sprawdź, czy masz ten preparat w domowej apteczce.
Dalsza część tekstu pod wideo:
GIF. Dlaczego Septogard Plus został wycofany?
Główny Inspektor Farmaceutyczny podjął decyzję o wycofaniu z obrotu dwóch serii (40824 oraz 50824) produktu leczniczego Septogard Plus (Benzydamini hydrochloridum + Cetylpyridinii chloridum 1,5 mg + 5 mg) o kodzie GTIN 05909991542313 z terminem ważności 08.2026 r. Podmiot odpowiedzialny to firma Farmak International sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie.
"Powodem było stwierdzenie w 3. miesiącu badań stabilności wyniku OOS w związku z przekroczeniem górnego limitu specyfikacji w parametrze 'Related substances. Unspecified Cetylpiridinium impurity', które może mieć wpływ na jakość tego produktu i bezpieczeństwo jego stosowania, a tym samym nie można wykluczyć zagrożenia dla zdrowia ludzkiego – uzasadnił inspektorat.
Decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności. Pacjenci posiadający Septogard Plus z serii 40824 lub 50824 powinni zaprzestać jego stosowania oraz zwrócić go do apteki, gdzie zostanie przyjęty w ramach procedury wycofania. Warto również skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą w celu dobrania innego środka leczniczego.
Septogard Plus - co to za lek i w jakim celu się go stosuje?
Septogard Plus jest lekiem przeciwzapalnym, przeciwbólowym i antyseptycznym do stosowania miejscowego w jamie ustnej. Aerozol dezynfekuje jamę ustną i gardło oraz zmniejsza objawy zapalenia gardła, takie jak ból, zaczerwienienie czy obrzęk. Przeznaczony dla dorosłych i dzieci powyżej 12. roku życia.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Bezpłatne leki dla dzieci i seniorów. Prezydent podpisał nowelizację ustawy
- Polacy na potęgę spożywają suplementy diety. "W prawie wszystkich przypadkach to niepotrzebne"
- Ważny lek nie do kupienia. "Nigdzie go nie ma"
Autor: Dominika Czerniszewska
Źródło: gov.pl
Źródło zdjęcia głównego: AnnaStills/Getty Images