Gabinet ginekologiczny wyróżnia się spośród innych miejsc, w których przyjmują specjaliści. Jest dostosowany do komfortu kobiet, a przede wszystkim ma ważne wyposażenie, które pomoże w wykonaniu badań diagnostycznych i nie tylko.
Gabinet ginekologiczny – jak wygląda?
Jeśli chodzi o wygląd gabinetu ginekologicznego, różni się on trochę od zwyczajnego, w którym przyjmie nas chociażby internista. Wspólnym elementem jest na pewno biurko, krzesła oraz parawan, za którym kobiety mogą przygotować się do badania.
Badanie przeprowadzane jest na fotelu ginekologicznym. Jest on wygodny i dostosowany do pacjentek. Lekarz zawsze mówi, jak się na nim ułożyć, oraz dokładnie opisze, co należy zrobić. Badanie ginekologiczne wewnętrznych narządów odbywa się za pomocą wziernika. Jest to narzędzie, które rozszerza ściany pochwy i występuje w kilku rozmiarach. Wziernik pomaga też pobrać wymaz. To naturalne badanie u każdej kobiety, które pozwala na wskazanie, czy w organizmie nie ma żadnych szkodliwych bakterii. Wymaz pozwala także wykonać cytologię, czyli badanie, na podstawie którego można stwierdzić, czy są symptomy raka szyjki macicy.
Okolice fotela ginekologicznego są wyposażone w specjalistyczne oświetlenie. Pomaga to na dokładne przeprowadzenie badania ogólnego, czyli oceny zewnętrznych narządów. Aby badanie ginekologiczne było bardziej komfortowe dla pacjentek, lekarz używa żelu nawilżającego. Dzięki temu tym kilku minutom towarzyszy mniejszy ból i dyskomfort.
Gabinety ginekologiczne są też wyposażone w specjalistyczną aparaturę do ultrasonografii, powszechnie nazywaną USG. Dzięki niej można zbadać np. kobietę w ciąży.
Nowoczesny gabinet ginekologiczny – stworzony dla pacjentek
Współczesne gabinety ginekologiczne są nastawione na pełen komfort pacjentek. Coraz częściej to właśnie ich wyposażenie oraz podejście specjalisty do kobiet decyduje o wysokiej jakości świadczonych usług.
W gabinecie ginekologicznym występuje kilka pomieszczeń. Pierwszym z nich jest miejsce do konsultacji oraz przeprowadzania wywiadu – ze wspomnianym wcześniej biurkiem i krzesłami. Drugie wyposażone jest w sprzęt do badań ginekologicznych, czyli w fotel i niezbędne narzędzia. W trzecim pomieszczeniu często znajduje się łazienka, w której kobieta może spokojnie zadbać o swoją higienę intymną po skończonym badaniu. W łazience powinien znaleźć się bidet. W niektórych gabinetach jest jedno pomieszczenie rozdzielone na wyżej wymienione strefy, w innych – drugie i trzecie pomieszczenie połączone jest w jedno.
Nowoczesne fotele ginekologiczne posiadają zagłówek i są sterowane pilotem. Dzięki temu lekarz może polepszyć komfort pacjentki i dokładnie wyregulować miejsce ułożenia kolan.
Pierwsza wizyta w gabinecie ginekologicznym
Jeśli po raz pierwszy odwiedzasz gabinet ginekologiczny, warto podejść do tego z optymizmem. Jest to wizyta taka sama jak w przypadku innych lekarzy, więc nie warto się krępować ani denerwować. Wszystkie pytania są jak najbardziej na miejscu. Wiedz też, że każda kobieta, która dba o zdrowie, miała taką samą wizytę w gabinecie ginekologicznym jak Ty. Jak wygląda spotkanie z lekarzem?
Na samym początku będzie przeprowadzony wywiad zdrowotny. Spodziewaj się pytań o termin pierwszej i ostatniej miesiączki, regularność cyklu, długość i obfitość krwawienia, a także bardziej ogólnych: czy przyjmujesz jakieś leki i czy coś Tobie dolega.
Następnym etapem jest badanie ginekologiczne. Zostaniesz skierowana przez specjalistę ginekologa do specjalnego intymnego i osłoniętego miejsca w gabinecie ginekologicznym. Tam możesz spokojnie przygotować się do badania. Specjalista wskaże Ci, jak masz usiąść i ułożyć się na fotelu ginekologicznym. Zacznie się badanie zewnętrznych narządów płciowych oraz wewnętrznych – narządu rodnego. Lekarz zbada prawidłowość budowy macicy, jajowodów oraz jajników. Palce w tym momencie skierowane są do pochwy pacjentki, a druga ręka skierowana jest na podbrzusze. Palce są wcześniej namoczone w wazelinie lub glicerynie, dlatego nie powinnaś odczuwać bólu czy nieprzyjemnego tarcia.
Lekarz powinien zachowywać się delikatnie, nie szarpać ani nie robić gwałtownych ruchów. Nie ma nic złego w zwróceniu mu uwagi, szczególnie jeśli odczuwasz ból lub mocny dyskomfort.
Ginekolog może skierować Cię na badania, które będą odbywały się poza gabinetem ginekologicznym, np. badanie krwi i moczu lub USG piersi.
Gabinet ginekologiczny – kiedy powinnaś go odwiedzić?
Istnieje kilka ważnych symptomów, które powinny skłonić Cię do umówienia się na wizytę do specjalisty ginekologa. Wybierz taką osobę, która jest zaufana lub polecana przez najbliższych – mamę, ciocię, przyjaciółkę lub koleżankę. Jeśli jesteś w stanie to sprawdzić – zobacz, czy gabinet ginekologiczny ma odpowiednie wyposażenie i czy daje możliwość wykonania wszystkich niezbędnych badań.
Gabinet ginekologiczny musisz odwiedzić niezwłocznie w kilku przypadkach:
· jeśli zauważyłaś ból lub pieczenie okolic intymnych,
· występuje u Ciebie plamienie,
· Twoja miesiączka jest nieregularna,
· nie masz od jakiegoś czasu miesiączki,
· źle się czujesz podczas menstruacji.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN