Jak wygląda i jakie ma właściwości liść lipy?

kwiat lipy
Fot. By Eve Livesey / Getty Images
Jak wygląda liść lipy, każdy wie, jednak nie wszyscy znają jego właściwości. Podobnie jak lipowe kwiatostany, liść lipy polecany jest na infekcje dróg oddechowych, reguluje działanie przewodu pokarmowego oraz uspokaja. Napar z liścia lipy można stosować zewnętrznie jako tonik do twarzy.

Tym, co wyróżnia liść lipy jest nie jego wygląd, a działanie. Prozdrowotne właściwości liścia lipy ma przygotowywana z niego herbata. Innym sposobem na użycie liści jest przyrządzenie z nich delikatnej sałatki.

Więcej:

Lipa i liść lipy - opis

Lipa, jak sama nazwa wskazuje, jest drzewem kwitnącym w lipcu. Obecnie spotkać ją można w parkach, przy drogach, na osiedlach i jako roślinę ozdobną w prywatnych ogrodach. W przeszłości stanowiła symbol kobiecości, delikatności i łagodności. Była przeciwieństwem męskiego dębu, spod którego wojska wyruszały na wojnę. Wokół lipy, sadzonej na środku wioski, toczyło się życie niejednej społeczności.

Lipa należy do rodziny lipowatych, jest drzewem, które w sprzyjających warunkach może osiągać wysokość 35 m i przetrwać setki lat. Spotkać ją można na nizinach w strefie umiarkowanej. W Europie z reguły znaleźć można lipę drobnolistną (łac. Tilia cordata Mill. ) i szerokolistną (łac. Tilia platyphyllos Scop. ).

Wyjątkowość lipy to nie tylko jej walory ozdobne i długowieczność, ale również właściwości lecznicze. Posiadają je zarówno jasnożółte kwiaty, jak i liście lipy.

Jak wygląda liść lipy ? Jest nagi, ma kształt sercowaty, jedynie pod spodem, w kątach nerwów posiada pęczki pomarańczowo-brązowych włosów. Jego wierzchnia strona jest intensywnie zielona, a pod spodem ma nieco jaśniejszy odcień, posiada trzy rzędy nerwów. Opis liścia lipy powinien uwzględniać również fakt, że jest on lekko wcięty u nasady, zaś jego brzegi są lekko zawinięte do góry. Ma większą szerokość niż długość, a jego średnica wynosi z reguły 30–70 mm. Liście lipy jesienią zmieniają barwę z zielonego na żółty.

Kiedy zbierać liście lipy?

Wbrew powszechnej opinii, właściwości lecznicze ma nie tylko kwiatostan lipy. Liść lipy również daje pozytywne efekty. Na uwagę zasługują przede wszystkim młode listki, które mają delikatny, lekko słodkawy smak, lekko śluzowatą konsystencją i porównywane są z sałatą. Ważne jednak, aby zrywać je w odpowiednim momencie. Młode listki lipy najlepiej zbierać wiosną lub późnym latem, kiedy pojawiają się na odroślach u nasady pnia.

Właściwości liści lipy

Liść lipy, podobnie jak jej kwiat, posiada właściwości rozgrzewające. Z tego powodu polecany jest na przeziębienia. Herbata z liści lipy powinna być stosowana przede wszystkim w okresie jesienno-zimowych zachorowań, kiedy to infekcje dróg oddechowych są jedną z najczęstszych przypadłości. W przeciwieństwie do aptecznych farmaceutyków tego rodzaju, leczniczy napar nie wywołuje skutków ubocznych. Z uwagi na przeciwzapalne właściwości, liść lipy polecany jest w stanach zapalnych, które mogą obniżać zdrowotność i witalność organizmu oraz w stanach gorączkowych. Ponadto napary z lipy działają wykrztuśnie - łagodzą kaszel i redukują ból gardła.

Liść lipy stosowany doustnie ma wpływ na to, jak działa układ pokarmowy. Stymulując wydzielanie soków trawiennych, napar lipowy jest niezastąpionym panaceum na niestrawność. Polecany jest osobom, u których występuje problem ze zbyt częstym wypróżnianiem się. Ma to związek ze znajdującymi się w liściu substancjami śluzowymi i celulozą. Liść lipy pozwala zapomnieć o biegunkach.

Napar z liścia lipy jest doskonałym lekiem na zszargane nerwy. Herbata lipowa uspokaja, działa odprężająco, przez co polecana jest osobom, które na co dzień narażone są na stres. Relaksacyjne właściwości liścia lipy można wykorzystać, gdy ma się problemy z zaśnięciem.

Zobacz film: Naturalnie - jarmuż. Źródło: Dzień Dobry TVN

Liść lipy w pielęgnacji urody

Napar z liści lipy można stosować zewnętrznie, gdyż ma on także właściwości pielęgnacyjne. Stosowany jako tonik polecany jest do cery suchej, potrzebującej nawilżenia. Nakładany na skórę twarzy nie podrażnia, dlatego jest idealny dla osób ze skórą wrażliwą, szybko reagującą na ciężkie, chemiczne kosmetyki. Regularne przemywanie okolic oczy naparem z liści lipy niweluje zasinienia, redukuje worki pod oczami, przywraca, zdrowy i świeży wygląd.

Liść lipy - jak stosować?

Liście lipy można wykorzystać na kilka sposobów. Jednym z nich jest przygotowanie pysznej sałatki. Do tego celu lepiej jest użyć liści z lipy drobnolistnej, które są zdecydowanie bardziej delikatne od tych z lipy szerokolistnej. Po zebraniu młodych liści, należy je dokładnie opłukać i poszarpać na drobniejsze kawałki. Doskonale smakują razem z burakiem, awokado, mango oraz z fetą. Do sałatki z liści lipy dodaje się odrobinę dressingu z oliwy, octu, soli i pieprzu.

Aby przygotować herbatę lipową, potrzebna jest garść drobno posiekanych liści lipy, które zalewa się wrzątkiem. Przygotowany w ten sposób napój można pić 3 razy dziennie.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości