Zdrowie

 Jak nawilżyć gardło? Sprawdzone sposoby

Zdrowie

Autor:
Oskar
Netkowski
Jak nawilżyć gardło?

Suchość i drapanie w gardle to częsta dolegliwość, która związana może być m.in. z korzystaniem z klimatyzacji lub odwodnieniem. Warto pamiętać, że nienawilżona dostatecznie śluzówka gardła jest bardziej podatna na rozwój stanów zapalnych. Z tego powodu warto znać sposoby na to, jak nawilżyć gardło.

W artykule zaprezentujemy zarówno domowe metody, jak i wskażemy, które leki mogą być pomocne w walce z drapaniem i łaskotaniem w gardle. Należy jednak pamiętać, że nie zawsze przyniosą one skutek, ponieważ w przypadku choroby bakteryjnej, wirusowej lub innego schorzenia nawilżanie gardła to za mało, by pozbyć się tego objawu.

Przyczyny suchości i drapania w gardle

Zanim omówimy, co nawilża gardło, przedstawimy przyczyny drapania i łaskotania w gardle. Są one spowodowane podrażnieniem błon śluzowych gardła oraz wyschnięciem błon śluzowych górnych dróg oddechowych. Ich przyczynami może być m.in.: zanieczyszczenie powietrza, kurz, oddychanie przez usta, picie niewystarczającej ilości płynów, spożywanie napojów odwadniających (kawy i alkoholu). Za suchość w gardle mogą odpowiadać alergie, infekcje górnych dróg oddechowych, zapalenie zatok, kłopoty z migdałkami oraz nowotwory (m.in. gardła lub przełyku). Czasem suchość gardła jest wynikiem skutków ubocznych przyjmowanych leków, urazów jamy ustnej lub niewłaściwego działania ślinianek.

Czym nawilżyć suche gardło? Domowe sposoby

Zastanawiasz się, jak nawilżyć gardło? Domowe metody powinny być wypróbowane jako pierwsze. Jednym z rozwiązań są zioła nawilżające gardło. Z drapaniem i łaskotaniem można uporać się przy użyciu: aloesu, dziewanny, goryczki żółtej, imbiru, korzenia lukrecji, korzenia mniszka lekarskiego, mięty pieprzowej, porostu islandzkiego, prawoślazu, rumianku, szałwii, tymianku i werbeny. Pomogą one nie tylko zwalczyć uczucie suchości w gardle, lecz także pozwolą na zmniejszenie ryzyka rozwoju ewentualnej infekcji. Domową, polecaną metodą są także inhalacje z olejków eterycznych nawilżające gardło: eukaliptusowego, kamforowego, sosnowego lub tymiankowego. Proste sposoby na nawilżenie gardła to także:

guma do żucia stymulująca wydzielanie śliny,

kisiel z siemienia lnianego,

mleko z masłem i miodem,

płukanki z wody i soli morskiej,

syrop z cebuli. Aby zniwelować ryzyko nadmiernego wysuszenia gardła, warto zadbać o właściwą ilość płynów spożywaną w ciągu dnia oraz o optymalne nawilżenie pomieszczeń. Z diety należy wykluczyć napoje zawierające kofeinę i alkohol. Warto unikać klimatyzowanych pomieszczeń.

Nawilżanie gardła – pomocne środki z apteki

Gdy domowe sposoby okazują się niewystarczające, by skutecznie nawilżyć gardło, można sięgnąć po środki z apteki. Bez recepty dostępna jest cała gama produktów, m.in. tabletki do ssania nawilżające gardło czy spraye. W swoim składzie bardzo często mają wyciągi z wyżej wymienionych ziół i mentol, przez co nawilżają one śluzówki oraz stymulują pracę ślinianek. Składniki w nich zawarte bardzo często pozwalają także na zahamowanie rozwoju infekcji oraz działają przeciwbólowo, dzięki czemu suche gardło przestanie dokuczać.

Gdy tabletki nawilżające gardło to za mało… Kiedy udać się do lekarza?

Suchość w gardle doskwiera wielu z nas, jednak najczęściej nie towarzyszą jej żadne dodatkowe objawy, a ponadto ustępuje w ciągu 2 tygodni. Niestety w niektórych przypadkach drapanie i łaskotanie w gardle może utrzymywać się przez dłuższy czas. Warto w takim przypadku udać się do lekarza, który zdiagnozuje przyczynę suchości, zaleci preparaty nawilżające gardło oraz wdroży odpowiednie leczenie. Do specjalisty należy udać się także, gdy suchości gardła towarzyszą: ból gardła, trudności w przełykaniu, gorączka, chrypka, utrata głosu, osłabienie. Co ważne – należy spotkać się z lekarzem, gdy suchość w gardle pojawia się jedynie w nocy, ponieważ może ona wskazywać na cukrzycę, kamienie w przewodach gruczołów ślinowych lub toczeń, czyli chorobę autoimmunologiczną organizmu.

Nawilżanie gardła i krtani w ciąży

Suchość w gardle bardzo często pojawia się jako fizjologiczny stan u ciężarnych. Może występować samoistnie lub towarzyszyć zgadze. Wpływ na nią mają w dużej mierze hormony. Warto pamiętać, że ciągła suchość w ustach może być spowodowana cukrzycą ciążową, będącą niebezpiecznym schorzeniem zarówno dla matki, jak i dziecka. Gdy zostanie ona wykluczona przez specjalistę, można korzystać z domowych sposobów pozwalających na uporanie się z suchością w gardle (trzeba ostrożnie wybierać zioła, ponieważ niektóre z nich mogą być niekorzystne dla płodu) lub zastosować środki z apteki. Należy jednak zwrócić uwagę, czy spray nawilżający do gardła lub tabletki mogą być stosowane przez kobiety ciężarne – część z nich także może negatywnie wpływać na płód.

Zobacz też:

Domowe sposoby na ból gardła u dzieci i dorosłych

Boli Cię gardło? Żuj trzy goździki przez 15 minut

Przyczyny suchego gardła. Jak je nawilżać? Zobacz wideo:

Jak zadbać o uszy i gardło w czasie pandemii?
Jak zadbać o uszy i gardło w czasie pandemii? Ból gardła czy ból uszu potrafi być czasami nie do wytrzymania. Niestety pandemia koronawirusa spowodowała, że dostęp do specjalistów jest dość ograniczony. Przychodnie lekarskie wprowadziły konsultacje online. Co jednak zrobić w sytuacji, kiedy domowe sposoby zawodzą i niezbędna jest wizyta w gabinecie lekarskim? O dbaniu o uszy i gardło w czasie pandemii zapytaliśmy specjalistę chirurgii głowy i szyi, otolaryngologa – dr n. med. Michała Michalika. Źródło: x-news/Zdrowie

Autor:Oskar Netkowski

Źródło zdjęcia głównego: AndreyPopov/Getty Images

Pozostałe wiadomości