OMAD, czyli dieta z jednym posiłkiem dziennie. Na czym polega? Jakie ma plusy i minusy?

OMAD (One Meal A Day) to bardzo restrykcyjna dieta, składająca się z 23 godzin postu i godziny okna żywieniowego. Jakie są plusy i minusy takiego jedzenia? Zapytaliśmy o to gości Dzień Dobry TVN: dietetyk Darię Łukowską i dr Pawła Grzesiowskiego.

OMAD (One Meal A Day), czyli jeden posiłek dziennie - to nic innego, jak najbardziej restrykcyjna pod kątem czasowym forma Intermittent fasting, a więc jedzenia w ograniczonym oknie czasowym oraz poszczenia przez pozostałą część dnia.

>>> Zobacz także:

OMAD - na czym polega?

OMAD to minimum 23 godziny postu (w tym czasie pijemy tylko wodę i ew. czarną kawę/herbatę bez cukru) i godzina okna żywieniowego, czyli czasu, w którym zjadamy "jeden posiłek". Aby OMAD nie doprowadził do niedoborów czy niedożywienia, powinniśmy spożyć w ciągu tej godziny wszystkie kalorie zgodne z naszym dziennym zapotrzebowaniem kalorycznym.

OMAD - plusy i minusy

Osoby, które stosują taki model jedzenia, mówią o takich plusach, jak:

 • uczucie sytości po posiłku, którego natomiast nie odczuwa się przy 4-5 posiłkach, nawet jeśli jesteśmy na diecie 1800 kcal;
  • oszczędność czasu – zarówno na przygotowywanie, jedzenie, jak i trawienie;
   • brak głodu w ciągu dnia, kiedy organizm się przyzwyczai do takiego systemu żywieniowego (zazwyczaj trwa to kilka dni);
    • zmniejszenie ryzyka jedzenia emocjonalnego, ze stresu, z nudów.

     OMAD jest dyskusyjną formą diety. Dietetyk Daria Łukowska nie poleca jej ze względu na:

     • niską podaż mikroskładników i witamin, a także
      • zbyt duży wyrzut insuliny po jednym dużym posiłku.

       Przeciwny OMAD jest dr Paweł Grzesiowski, pediatra, immunolog. Zdaniem lekarza, taką dietą można zafundować swojemu organizmowi stres. Jeśli chcemy schudnąć, to wystarczy zredukować ilość kalorii o 20 proc. w stosunku do zapotrzebowania wyliczonego na masę ciała, wiek i płeć.

       Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

       podziel się:

       Pozostałe wiadomości