sztuka

  sztuka

  160 zawodników i 260 koni z całego świata. Bartek Jędrzejak zabrał nas dziś na Cavaliadę - Finał Ligi Europy Centralnej Pucharu Świata, największe tego typu wydarzenie w Polsce. Obok sportowej rywalizacji znalazło się tam też miejsce na sztukę! Zobaczcie!

  Przez kilka miesięcy 69. dzieci szukało w magazynach i podziemiach jednego z warszawskich muzeów eksponatów, które - według nich - są dziełami sztuki. W 80 godzin pokonali blisko 100 km. Młodzi kuratorzy wybrali 300 eksponatów, a następnie zorganizowali swoją wystawę. Wiemy, gdzie i kiedy można ją zobaczyć.

  Roma Gąsiorowska stworzyła W-arte! To interdyscyplinarna platforma artystyczno-edukacyjna, która połączy w sobie scenę, klub, concept store współczesnej mody, szkołę aktorską i centrum warsztatowe. Po co to robi? Roma o swoim nowym projekcie opowiedziała w Dzień Dobry TVN.

  Krzysztof Cybulski, Krzysztof Goliński, Jakub Koźniewski i Piotr Barszczewski tworzą artystyczny kolektyw PanGenerator. Jak sami mówią, w swoich projektach łączą sztukę, design oraz technologię. Po co to robią? Jaki formuła ma cel? Czy to się im opłaca? W studiu Dzień Dobry TVN nasi goście opowiedzieli, jak to się stało, że współpracę zaproponował im sam Disney.

  Najsłynniejszy w Wielkiej Brytanii krytyk sztuki jest Polakiem, a na drodze do kariery nie stanęło mu nawet jego nazwisko, którego Brytyjczycy nie potrafią wymówić. O kogo chodzi? O Waldemara Januszczaka. Odwiedziła go Ula Chincz. Dziennikarce Dzień Dobry TVN powiedział o okolicznościach poznania żony, miłości do sztuki, bolesnych wydarzeniach z dzieciństwa i poszukiwaniach rodziny ze strony ojca. Pokazał Uli swoją kolekcję dzieł sztuki i firmę.

  Czarno-białe obrazy Alicji Domańskiej kupują kolekcjonerzy za oceanem, jak również rodzime gwiazdy show-biznesu. Jej fanem jest m.in. Grzegorz Skawiński. I to właśnie z nim oraz Zbigniewem Buskim z Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie i przyjaciółką artystki Wiesią Warszawską - o twórczości Alicji - rozmawiał Łukasz Radwan. Dziennikarz Dzień Dobry TVN był również w pracowni malarki.

  Teatr Grodzki jest stowarzyszeniem, gdzie prowadzone są zajęcia dla osób niepełnosprawnych. Organizację wspierają wolontariusze, którzy postanowili wybudować aktorom teatr z prawdziwego zdarzenia. Zbiórkę pieniędzy wspierają kucharze. W jaki sposób? Dlaczego to robią?

  "Street art to trochę jak safari, a galeria sztuki to ZOO albo farma... czujesz, że jest między nimi różnica" Z jednym z najbardziej znanych twórców "street artu" na świecie - Stikiem spotkała się nasza reporterka Anna Senkara. Co artysta stara się przekazać swoimi dziełami, jak bezdomność wpłynęła na jego twórczość. Gdzie podziało się jego graffiti z Gdańska? O sztuce ulicy rozmawialiśmy też, w studiu Dzień Dobry TVN, z Pawłem Kitą – kolekcjonerem polskiego "street artu" i Łukaszem Gresztą, który prowadzi portal o sztuce miejskiej. Czy na graffiti można zarobić?

  Czy Polaków rzeczywiście nie stać na kulturę? Czy może ludzie nie mają pojęcia z jakich źródeł korzystają? W Dzień Dobry TVN o akcji Otwarte Drzwi Do Kultury, organizowanej przez fundację Legalna Kultura, rozmawialiśmy z Marcinem Fediszem, Rafałem Królikowskim i Anną Cieślak. Jak sprawdzić czy korzystamy z serwisów internetowych oferujących nam "legalną kulturę"? Zobaczcie!

  Dlaczego Polacy tak rzadko chodzą do kina czy teatru? Podobno omijamy wydarzenia kulturalne z braku czasu lub ze względu na zbyt wysokie cen biletów. Czy wiedzieliście, że są wystawy lub spektakle teatralne, które można zobaczyć za darmo? Gośćmi Dzień Dobry TVN byli: Agata Kulesza, aktorka i Kazimierz Monkiewicz, Zastępca Dyrektora Narodowego Centrum Kultury.

  Zdjęcie ziemniaka autorstwa Kevina Aboscha zostało sprzedane za milion euro. Jest to kolejny dowód na to, że sztuka może być doskonałym narzędziem do kreowania wartości finansowych. Jak ocenić, ile warte jest dane dzieło sztuki i kto to ustala? Zapytaliśmy o to Justynę Napiórkowską, znawczynię sztuki i Tomasza Lazara, fotografa.

  Filip Bajon to jeden z najwybitniejszych polskich reżyserów i scenarzystów. Z zamiłowania jest podróżnikiem i żeglarzem. Podobno lubi jeść szkoło :) Do Dzień Dobry TVN przyszedł wraz z synem Kasprem, także reżyserem. Powiedział nam o pracy z zawodowymi aktorami, zaletach jedzenia szkła oraz łączeniu roli ojca i szefa. Kaspra zapytaliśmy, jak to jest pracować z własnym ojcem i jego zawodową przyszłość.

  Zakopane to ukochane miejsce wielu polskich artystów. Tam - zainspirowani przepiękną przyrodą, górami i folklorem - tworzyli wspaniałe dzieła. O niezwykłości tego miejsca i twórczości młodopolskich dekadentów rozmawialiśmy z historykiem i krytykiem sztuki prof. Dorotą Folgą-Januszewską, która gościła w Dzień Dobry TVN.

  "Ekspresja, dramatyzm, siła wyrazu i sugestywność, (...) pełen liryzmu, niezwykle ujmujący, bardzo osobisty, intymny" to cechy charakteryzujące styl Michaela Willmanna nazywanego śląskim Rembrandtem. Łukasz Radwan wybrał się w podróż śladami mistrza, a w studiu Dzień Dobry TVN, o jego twórczości opowiedział nam prof. Antoni Ziemba - historyk sztuki.

  Ceramika artystyczna w Starożytności rozwinęła się w basenie Morza Śródziemnego. Wysoki poziom osiągnęła w starożytnej Grecji. Na terenie obecnej Polski ceramika stosowana jest od ok. 7,5 tys. lat. W XX w. nastąpił rozwój wzornictwa przemysłowego. Obecnie ceramiką artystyczną zajmują się tylko wybitni artyści. Jednym z nich jest Kazimierz Kalkowski. Spotkał się z nim dziennikarz Dzień Dobry TVN Łukasz Radwan. Zobaczcie, jak wygląda warsztat mistrza ceramiki.

  Aleksandra Niepsuj, choć ma dopiero 28 lat, tworzy już wzory dla największych odzieżowych marek. Jej grafiki zdobiły też poczytne pisma. Co ją inspiruje? I czym wyróżniają się jej prace na tle innych ilustratorów?

  Jan Mański to jeden z najciekawszych artystów młodego pokolenia. Jego prace częściej można zobaczyć za granicą niż w Polsce. Czym przyciągnął uwagę świata sztuki? Obecnie Jan studiuje w Londynie. Dlaczego wybrał akurat tamtejszą uczelnię St. Martins? Z artystą rozmawiała dziennikarka Dzień Dobry TVN Anna Senkara.

  O kradzieżach dzieł sztuki, tych najsłynniejszych, i tych mniej znanych, z Adamem Chełstowskim, prezesem domu aukcyjnego i Markiem Lengiewiczem, właścicielem domu aukcyjnego, rozmawiał Łukasz Radwan. Jak weryfikowane są dzieła sztuki przynoszone do domów aukcyjnych? W studiu, naszym gościem była, właścicielka domu aukcyjnego, Iwona Buchner, która przyniosła ze sobą, świeżo odnaleziony, obraz "Brzask" - Józefa Chełmońskiego!

  Arkadiusz Cyprian po nieszczęśliwym wypadku został całkowicie sparaliżowany. Podczas warsztatów terapii zajęciowej chciał nauczyć się czegoś, co pozwoliłoby mu zarabiać. I tak zaczął malować... ustami. Do tej pory namalował ponad 600 obrazów. O swojej sztuce i pracy nad obrazami opowiedział w Zielonych Drzwiach. Gościem Anny Maruszeczko była również żona malarza Agnieszka Cyprian.

  Bożenna Biskupska i jej córka Zuzanna Fogtt kupiły byłe sanatorium doktora Brehmera w Sokołowsku, aby stworzyć w nim "międzynarodową kolonię artystyczną". Budynek rozsypywał się i ogrom pracy zniechęciłby wielu. Ale nie je. Silna wizja artystyczna sprawiła, że Bożena i Zuzanna nie poddały się. W Dzień Dobry TVN pokazały efekt swojej pracy. Jesteśmy pod wrażeniem.

  Lou Doillon jest córką reżysera Jacques'a Doillona i aktorki i piosenkarki Jane Birkin. Do Polski artystka przyjechała promować swoją drugą płytę „Lay Low”. Lou była modelką, wykonywała też zawód aktorki. obecnie skupia się na muzyce. Jak długo szukała swojej drogi? Czy przez to, że pochodzi z artystycznej rodziny było jej trudniej osiągnąć sukces? W studiu Dzień Dobry TVN wokalistka opowiedziała, jak udało jej się wyjść z cienia sławnych rodziców i siostry.

  Henri Epstein - polski malarz, który większość swojego życia spędził za granicą. Jego dzieła można obejrzeć w muzeum Villa la Fleur w Konstancinie. Wystawa zatytułowana jest „Henri Epstein. Mistrzowie École de Paris”. Dlaczego jego twórczość nie cieszy się zbytnią popularnością w Polsce? Ile obrazów namalował artysta? Co obejrzymy na wystawie i co charakteryzuje malarstwo Epsteina? Muzeum jest prywatne - czy każdy może tam wejść i obejrzeć wystawę? O wystawie rozmawialiśmy z kustoszem muzeum Arturem Winiarskim, którego gościliśmy w Dzień Dobry TVN.

  Szymon Chwalisz jest jedyną osobą w Polsce, która tworzy aerografem. Maluje wszystko, jednak największą popularnością cieszą się pomalowane przez niego instrumenty. Jego gitary zebrały na WOŚP ponad 30 tysięcy złotych! Na czym polega technika aerografu? I co sprawia, że tak wielu artystów chce, by Szymon uwiecznił ich portrety na instrumentach?

  Dorota Koziara jest przez wielu nazywana ambasadorką polskiego designu na świecie. Czym Polka sobie na to zasłużyła? Jak to się stało, że jej projekty są sprzedawane w butiku Diora? I jak wygląda jej włoskie życie? Sprawdził to Łukasz Radwan.

  W Centrum Kultury Zamek w Leśnicy wystawiono sztukę zatytułowaną "Sen nocy letniej". Ideą twórców spektaklu było połączenie profesjonalnych aktorów, śpiewaków i muzyków z "głosem wykluczonych". W sztuce zagrali m.in. goście Dzień Dobry Wakacje Małgorzata Bogdańska i Misiek Koterski. Dlaczego wzięli w niej udział? Na czym polega fenomen tego spektaklu? Kim byli "wykluczeni", którzy zagrali w przedstawieniu? Ile trwały przygotowania do niego? Czy będzie powtórka tego projektu?

  Bauhaus to popularna metoda projektowania powstała w latach 20. XX wieku. Ten styl po dziś dzień inspiruje architektów. Dlaczego technika ta zyskała tak wielu zwolenników? Po czym poznać bauhaus? Wytłumaczył to nasz ekspert. Gościem Dzień Dobry TVN był Ryszard Nakonieczny, architekt, wykładowca akademicki.

  Robert Szklarski jest metaloplastykiem, który w swojej pracy posługuje się techniką sprzed tysięcy lat. Na czym polega repusowanie i trybowanie? Czy jest to trudna technika? Co wyróżnia prace wykonywane tymi metodami? Ze złotnikiem spotkał się dziennikarz Dzień Dobry TVN Łukasz Radwan.

  W krakowskim Muzeum Sztuki Współczesnej (MOCAK) można oglądać wystawę "Gender w sztuce". Zdjęcia przedstawiające mężczyzn w pełnym makijażu, odgrywających typowo kobiece role wzbudziły kontrowersję. Dlaczego ujęcia gorszą? Co mogło przyświecać twórcom tych zdjęć? Jaki stosunek do wystawy mają nasi goście: działacz społeczny, socjolog Mariusz Drozdowski (aka Jej Perfekcyjność), seksuolog prof. Zbigniew Lew-Starowicz oraz dziennikarka Brygida Grysiak?

  Łukasz Radwan spotkał się z wybitnym śpiewakiem operowym. Wiesław Ochman pokazał ekipie Dzień Dobry TVN miejsce, w którym się wychował - warszawską Pragę. Kiedy zaczęła się jego przygoda z muzyką operową? Jak kobiety reagowały na jego śpiew? Dlaczego tak bardzo lubi powracać na Pragę? I co ceni w twórczości Beksińskiego?