PRL

  PRL

  W PRL-u Polacy częściej spędzali wakacje w kraju, a jeśli mogli wyjechać za granicę, to wybierali Złote Piaski w Bułgarii, czy Krym. A jak jest obecnie? Które kierunki są teraz najbardziej popularne? Które z krajów ucierpiały na skutek ataków terrorystycznych? Gdzie warto wypoczywać w Polsce? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN Krzysztofa Góralczyka z Polskiej Izby Turystyki.

  Łukasz Radwan wybrał się w Bieszczady, żeby zwiedzić ... pociąg. Nie byle jaki pociąg, ale "Pociąg o Nadzwyczajnym Przeznaczeniu", którym w PRL-u, z prędkością nawet 180 km/h, podróżowali komunistyczni dygnitarze. Pociągiem, stworzonym dla Edwarda Gierka, podróżowali m.in.: gen. Wojciech Jaruzelski, Kim Ir Sen i Kadafi.

  Zgodnie z niedawno uchwaloną ustawą dekomunizacyjną "Nazwy (...) ulic nie mogą upamiętniać osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących komunizm". Oznacza to wymianę - w całej Polsce - każdej tabliczki, dokumentu, pieczątki i innego świstka z niepożądaną nazwą rodem z PRL-u. Filip Chajzer sprawdził, co o "dobrej nazewniczej zmianie" myśli tzw. ulica. W tym celu dziennikarz Dzień Dobry TVN wybrał się do Katowic i Krakowa. Odwiedził również swój rodzinny, warszawski Ursynów - tam był świadkiem zakrywania "komunistycznej hańby". Zobaczcie, w jaki sposób to robiono.

  Przybyrad Paszyn i Michał Szarko to dwaj pasjonaci, którzy zajmują się renowacją mebli z czasów PRL. Nie tylko przywracają blask starym krzesłom i fotelom, ale także starają się odkrywać nazwiska projektantów tworzących w tamtych latach. Jak zaczęła się ich przygoda z meblami? Okazuje się, że panowie nie tylko odświeżają stare meble, ale także tworzą nowe na podstawie rysunków technicznych z lat 60-tych i 70-tych.

  To nieprawda, że moda w PRL-u była szara i nieciekawa. Dowodem na to są eksponaty wystawione w Muzeum Narodowym w Krakowie. Wybrał się tam prezenter pogody Maciej Dolega.

  W latach 1978–1997 jedna z najwybitniejszych polskich fotografek Zofia Rydet pracowała nad swoim najważniejszym cyklem "Zapis socjologiczny". Fotografie z tego cyklu przedstawiają ludzi w ich domowym otoczeniu w sposób nawiązujący do dziewiętnastowiecznej "fotografii zakładowej". O twórczości Zofii Rydet rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z prawnuczką brata Zofii Rydet - Zofią Augustyńską-Martyniak.

  Jest autorem tekstów kilkuset polskich piosenek. Przeboje gościa Dzień Dobry TVN Marka Dutkiewicza śpiewała cała Polska, bo kto nie zna takich hitów, jak "Słodkiego, miłego życia", "Windą do nieba", czy "Jolka, Jolka pamiętasz". Właśnie ukazała się jego książka, w której znalazły się prawdziwe historie z życia artystycznej bohemy PRL-u oraz opowieści o kulisach powstania największych hitów polskiej sceny muzycznej. W studiu towarzyszył mu syn Ksawery. W Dzień Dobry TVN powspominaliśmy z Markiem stare czasy.

  Składak przeżył Gierka i stan wojenny, a teraz przeżywa swój renesans. Za ile można go obecnie kupić? Ile kosztują części do niego? Jakie ma zalety? Jak można stuningować składaka? Z właścicielami rowerów antyków spotkał się dziennikarz Dzień Dobry TVN Filip Chajzer.

  Czesław Kiszczak - "To on kierował, tym najbardziej zbrojnym i bezwzględnym ramieniem komunistycznych władz, czyli bezpieką... za jego rządów zginęli górnicy w Kopalni Wujek i doszło do śmierci księdza Jerzego Popiełuszki" Czy generał powinien odpowiedzieć za zbrodnie stanu wojennego, czy wręcz przeciwnie, jak mówi jego żona, "jest polskim bohaterem....uratował Polskę przed rozlewem krwi"?

  To miejsce nie zmienia się pomimo upływu lat. I właśnie to najbardziej cenią w nim wierni klienci. Z naszą kamerą odwiedziliśmy pewną warszawską restaurację, utrzymaną w stylistyce lat 70. ubiegłego wieku, w której jadł m.in.: Kieślowski, Polański, Piwowarski i Pasikowski. Jakie dania cieszą się tu największym powodzeniem?

  Gdyby dziennikarz Dzień Dobry TVN Filip Chajzer miał zaplanować swój idealny Dzień Dziecka, to cały dzień jeździłby na rowerze. I zapewne robiłby to samo 25 lat temu. A o czym marzą dzieci, które urodziły się tuż przed lub po wejściu Polski do Unii Europejskiej? Czy ich marzenia różnią się od marzeń dzieci urodzonych w PRL?

  W latach 80. był prawdziwą gwiazdą. Wzdychały do niego wszystkie nastolatki w PRL-u. Jego "Zakazany owoc" był hitem lat 80. Potem znikł ze sceny. Od dwóch lat współtworzy projekt Simplefields. Krzysztof Antkowiak w studiu Dzień Dobry TVN opowiedział co robił, kiedy go nie było.

  Wzdychały do niego wszystkie nastolatki w PRL-u. Jego "Zakazany owoc" był hitem lat 80. Już w sobotę dowiecie się, co teraz robi Krzysztof Antkowiak. Program poprowadzą: Magda Mołek i Marcin Meller. Zapraszamy!

  Na początku będzie jej trzysta, pięćset sztuk. AMZ Kutno, przy wsparciu NCBR, pracuje nad nowym polskim autem - nawiązującą do legendy polskiej motoryzacji Syrenką. Ile będzie kosztowała i czy przeciętnego Polaka będzie na nią stać? Karol Wójcicki oraz konstruktor nowej Syrenki, Andrzej Stasiak byli naszymi gośćmi. Co będzie różnić Syrenę z czasów PRL od współczesnej Syrenki? Czy czeka nas też rewitalizacja nowej Warszawy i Poloneza?

  Kultowy film Stanisława Barei "Miś" ukazuje absurdy PRL-u, ale jak się okazuje, nie brak ich również dziś. Osiołki, które nie mogą publicznie okazywać sobie uczuć, dzieci startujące w wyścigu o... krzesło w stołówce, park, który nie może zostać nazwany imieniem misia, ponieważ ten paraduje bezwstydnie bez majtek - to tylko niektóre hity z 2014 r. Hitem sezonu został również dziennikarz Dzień Dobry TVN Filip Chajzer. Dlaczego jechał na łopacie 20 razy? A warto było, ponieważ dzięki temu załatwił pracę wielu dziennikarzom. Co oznacza skrót PRL? :-)

  Samochód, którym jeździł Stalin. STAR 20. Samochód milicyjny. Michał Masłowski kolekcjonuje auta z czasów PRL-u. Jednak to nie jedyne hobby Michała. Komponuje on muzykę. Disco polo gra od lat 16.

  Francys Barazza – Sudnicka to pół Polka, pół Wenezuelka. Leo Walotek - Scheidegger to dziennikarz niemiecki. Co pamiętają z okresu PRL-u? Dlaczego przeprowadzili się do Polski? O tym opowiedzieli w studiu Dzień Dobry TVN. Jak wspominają ciągły brak towarów? Czy w Polakach, z okresu komunizmu, zostało coś szczególnego?

  Davina z panem Markiem, w stylowej Nysce, zwiedziła zakątki socjalistycznej Warszawy. Pan Marek na co dzień pokazuje chętnym miejsca, w których czas się zatrzymał w latach 70. i 80. Emilian Kamiński pokazał Davinie stary telewizor. Jej reakcja - bezcenna.

  Bazar Różyckiego to kultowe miejsce w Warszawie, które za czasów PRL tętniło życiem. Można tu było kupić wszystko: od flaków po ubrania. Jak jest teraz? Czy bazar nadal tętni życiem? Sprawdził to prezenter pogody Dzień Dobry TVN Bartek Jędrzejak.

  Rok 1989 to był niezwykły czas na urodzenie dziecka. Kobiety, które były wtedy w ciąży, nie bardzo wiedziały, co je i ich dzieci czeka po transformacji. Czy Polska stanie się dla nich lepszym miejscem do życia? Porozmawialiśmy o tym z Dorotą Stalińską - mamą Pawła urodzonego w 1989 r. i Bożeną Sabat - mamą Marcela z rocznika '89.

  Z okazji 25-lecia wolnych wyborów w Polsce Jakub Kuroń - wnuk Jacka Kuronia w kuchni Dzień Dobry TVN przygotował dania, które często gościły na stole w mieszkaniu dziadka w czasie spotkań opozycjonistów z czasów PRL. Był więc strogonow, pierogi ruskie Kuroniów i wątróbka po żydowsku.

  Wielu twierdzi, że lata PRL były szare. Nie do końca można się z tym zgodzić, biorąc pod uwagę modę z lat 80 i 90. ubiegłego wieku. Dekatyzy, piramidy, tureckie sweterki, sznurowadła w jaskrawym różu, kolorowe dresy, pistacjowe garnitury, no i kultowe relaxy - to były wielkie hity modowe, które wypadało mieć w swojej szafie. Jak zmieniła się moda w ciągu ostatnich 25 lat? Czy Polacy mieli gust? Czy to były dobre czasy dla polskich projektantów mody? Zapytaliśmy o to projektantkę mody Joannę Klimas oraz dziennikarza i blogera Michała Zaczyńskiego.

  CPN, trabant, oranżada w butelkach, bary mleczne, frania, meblościanka i naturalny odruch odwiedzania się. Dla dzisiejszych gimnazjalistów to terminy z książki science fiction. Do dzisiaj. Wujek Filip pokaże Wam, jak się żyło w czasach PRL-u. Będzie się działo :)

  Fiat 125 P, nazywany też dużym fiatem - marzenie niejednej rodziny. Ferrari z czasów PRL. Z okazji 25-lecia pierwszych wolnych wyborów w Polsce prowadzącym Dzień Dobry TVN: Jolancie Pieńkowskiej i Robertowi Kantereitowi zafundowaliśmy przejażdżkę właśnie tym samochodem. Dali radę, a radości nie było końca :)

  Kilka dni temu ujawniono raporty Służb Specjalnych na temat życia erotycznego Daniela Olbrychskiego. Bohaterką tych rewelacji była m.inn. Maryla Rodowicz. Czy zdawał sobie sprawę z tego, że był podsłuchiwany. O to zapytała aktora dziennikarka Dzień Dobry TVN Agnieszka Jastrzębska.

  "Jeżeli tak to odczytujecie to znaczy, że się wybroniłem... w otoczeniu pułkownika Kuklińskiego dzięki Bogu mieliśmy takie osoby, o takich cechach charakteru" powiedział Zbigniew Zamachowski, któremu w filmie "Jack Strong" przyszło zagrać czarny charakter - pułkownika Genderę. O najnowszym polskim thrillerze politycznym rozmawialiśmy z Agnieszka Odorowicz i Zbigniewem Zamachowskim.

  Kalina Jędrusik uwielbiała życie i mężczyzn. Maryla Rodowicz i Daniel Olbrychski ujeżdżali konie w wiankach na głowie. Zofia i Krzysztof Komedowie, Kalina Jędrusik i Stanisław Dygat, Alicja i Piotr Jaroszewiczowie, Halina Mikołajska i Marian Brandys. To tylko niektóre pary, które opisał. Z jakich źródeł korzystał pisząc książkę, kiedy opisane w niej pary odmówiły z nim współpracy? W studiu Dzień Dobry TVN gościem był Sławomir Koper, autor ksiażki "Słynne pary PRL".

  Wspólnie z Łukaszem Radwanem wybraliśmy się do Zakopanego, do (przekształconego w galerię) mieszkania jednego z najwybitniejszych polskich artystów współczesnych - Władysława Hasiora. W studiu Dzień Dobry TVN o wybitnym artyście rozmawialiśmy z jego stryjecznym wnukiem Mateuszem Hasiorem.

  Woodkid to francuski reżyser teledysków i wokalista. Z pochodzenia - Polak. Tylko nam opowiedział o dzieciństwie w PRL-u, przed emigracją rodziny do Francji. Jak wspomina Polskę w czasach komunizmu?