Wirtualną kartę SIM obsługuje coraz więcej urządzeń – nie tylko smartfonów, ale również smartwatchy czy tabletów. Nic w tym dziwnego – nowa technologia wiąże się z wieloma korzyściami dla użytkownika. Jakie są główne zalety eSIM-a?
Wirtualna karta SIM – co to takiego?
Wirtualna karta SIM, nazywana również eSIM-em, to dzisiejsza alternatywa dla fizycznych, znanych od lat kart SIM. Na rynku pojawiła się ona w 2016 roku. Kartę eSIM można z łatwością pobrać drogą elektroniczną – np. użytkownicy Orange Flex mogą aktywować ją w kilku krokach przy użyciu aplikacji mobilnej. Karta eSIM zapisuje się nie tylko w telefonie, ale i w tablecie czy smartwatchu. Dzięki temu nawet gdy nie masz przy sobie smartfona, możesz kontaktować się z innymi za pośrednictwem zegarka. Urządzenie z eSIM-em łączy się z siecią komórkową dokładnie tak samo jak w przypadku standardowej karty SIM – nano lub mikro.
Więcej na temat karty eSIM przeczytasz na stronie Orange Flex: https://flex.orange.pl/uslugi/esim.
Kluczowe zalety eSIM-a
Przejście z tradycyjnych kart nano SIM (6 x 5 mm) i mikro SIM (15 x12 mm) na wariant wirtualny wiąże się z wieloma korzyściami. Sprawdź, dlaczego warto postawić na eSIM-a.
Ekspresowa i banalna aktywacja
Jednym z największych atutów karty eSIM jest bez wątpienia wygoda oraz szybkość aktywacji. Nie ma w tym przypadku potrzeby otwierania tacki przy użyciu specjalnej igły i przekładania karty ze starego urządzenia do nowego. Przykładowo, aby aktywować eSIM w Orange Flex, wystarczy pobrać aplikację i wybrać wirtualną kartę SIM podczas rejestracji. To wszystko!
Jedno urządzenie, dwa numery
Decydując się na wirtualną kartę SIM, można korzystać z dwóch numerów telefonu na jednym smartfonie, nawet wtedy, gdy nie ma on dual SIM-a. Wszystko dlatego, że jeden z numerów może być przypisany do eSIM-a, a drugi – do standardowej karty SIM, która została włożona do urządzenia.
Albo jeden numer na wielu urządzeniach
Możliwe jest też korzystanie z jednego numeru na kilku urządzeniach (np. telefonie, tablecie i smartwatchu) – wystarczy zamówić dodatkową kartę eSIM, która jest dostępna w każdym Planie Flex za 0 zł. Maksymalna liczba dodatkowych wirtualnych kart z tym samym numerem zależy od wybranego planu. W ofercie Orange Flex dostępne są plany z:
- jedną dodatkową kartą eSIM – Plan 75 GB;
- dwoma dodatkowymi kartami eSIM – Plan 150 GB;
- trzema dodatkowymi kartami eSIM – Plan UNLMTD.
Mniejsze ryzyko uszkodzenia lub zagubienia karty SIM i przejęcia numeru
W przypadku wirtualnej karty SIM ryzyko zniszczenia bądź zgubienia zostaje praktycznie wyeliminowane, co od razu wyróżnia ją na tle klasycznych, plastikowych kart. eSIM zapisuje się bowiem bezpośrednio w urządzeniu – a to ma znaczenie, gdy sprzęt się zawieruszy lub zostanie skradziony. Namierzenie telefonu czy tabletu jest wówczas dużo łatwiejsze, bo złodziej nie może po prostu wyjąć i wyrzucić takiej karty.
Rozwiązanie bardziej przyjazne środowisku
Wirtualna karta eSIM to rozwiązanie bardziej przyjazne naszej planecie niż klasyczny SIM – nie jest to już bowiem karta z elementami plastiku i metalu, która rozkłada się jeszcze przez wiele lat po wyrzuceniu. Wirtualna karta SIM pomaga więc ograniczyć zużycie surowców. Mniej plastiku oraz ograniczenie dostaw fizycznych kart oznacza też redukcję śladu węglowego.
Dostępność na coraz większej liczbie urządzeń
Trzeba mieć świadomość, że wirtualnej karty SIM nie obsługuje jeszcze każdy smartfon czy tablet dostępny na rynku. Można pobrać ją jednak na urządzenia firm Apple oraz Samsung. eSIM-a obsługują również niektóre telefony takich producentów jak Xiaomi, Sony czy Motorola, a ponadto – smartwatche Apple, Samsung, Huawei, Oppo czy Mobvoi.
Warto wiedzieć!
W Stanach Zjednoczonych iPhone’y 14 i nowsze nie posiadają już slotu na tradycyjnego SIM-a – obsługują one już tylko karty eSIM. Pozostaje oczekiwać, aż trend przywędruje do Polski i innych krajów.
Po lekturze tego tekstu też chcesz zamienić fizyczną kartę SIM na eSIM? Sprawdź, czy Twój smartfon obsługuje eSIM-a, i wybierz swój plan w Orange Flex!
Źródło zdjęcia głównego: mat. prasowe