Co to jest technologia 5G? Wady i zalety

5G
Fot. Dong Wenjie / Getty Images

Wraz z nadejściem technologii 5G mają wzrosnąć możliwości telefonów, a wykonywanie różnych czynności ma być szybsze i skuteczniejsze. Mimo wszystko tak obiecujące rozwiązanie ma również swoje wady. O czym warto wiedzieć?

5G to technologia mobilna piątej generacji, która jest następczynią 4G. Nowa sieć ma umożliwić wykonywanie skomplikowanych zadań, pojawi się większa liczba inteligentnych urządzeń, a w trakcie podróży pociągiem będziemy mogli korzystać z szybkiego Internetu. Jakie są wady sieci 5G?

Więcej:

Co to jest technologia 5G?

Pierwszą cyfrową telefonią komórkową była technologia 2G, która funkcjonowała od 1991 roku. Sieć 2G odpowiadała za znacznie lepszą jakość połączeń, umożliwiała komunikowanie się poprzez wiadomości SMS oraz zapewniała niewątpliwie lepszy zasięg. Dzięki sieci możliwa była transmisja danych o prędkości do 50 kb/s. Kolejną nowością była sieć trzeciej generacji, którą uruchomiono w 2001 roku w Japonii. Sieć 3G była dużą rewolucją, która umożliwiała korzystanie z Internetu z dowolnego miejsca na świecie. Dawała możliwość nieograniczonego dostępu do sieci o prędkości do 28 Mb/s. W 2009 roku uruchomiono sieć czwartej generacji, która umożliwia przesyłanie danych o prędkości do 300 Mb/s. Technologia 5G to nowość, po której możemy spodziewać się jeszcze lepszych parametrów. Każda kolejna technologia to krok ku lepszej szybkości Internetu. 5G musi spełniać założenia Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego, które zawierają pewne wymagania. Kluczowym warunkiem odnośnie do parametrów tego systemu jest przede wszystkim zapewnienie odpowiedniej szybkości Internetu. Technologia ma przesyłać dotychczasowe dane o wiele szybciej niż obecne. Poza tym 5G ma zwiększyć liczbę jednocześnie podłączonych urządzeń.

Zobacz także: Jaki tablet z nawigacją wybrać i na co zwrócić uwagę?

Wymagania odnośnie do 5G

Wymagania odnośnie do technologii 5G są zawarte w białej księdze przygotowanej przez Next Generation Mobile Networks Alliance. NGMN Alliance, czyli zrzeszenie operatorów i producentów sprzętu oraz oprogramowania obszaru telekomunikacji, współpracuje z operatorami takimi jak: T-mobile, Orange, Vodafone oraz AT&T. Biała księga udostępniona internautom mówi, że transfer w technologii 5G dla placówek i przedsiębiorstw ma wynosić średnio 1 GB/sek, dzięki czemu w takich miejscach będzie można pobierać pliki z prędkością 125 MB/sek. Poza tym ma się również zwiększyć wartość transferu w miastach, który ma wynosić minimum 100 MB/sek. Takie rozwiązanie sprawi, że pobieranie danych będzie znacznie szybsze, a oglądanie wideo 4K bardziej satysfakcjonujące. Ponadto ma się zwiększyć ilość transferu w trudnych regionach, a z Internetu będzie można korzystać nawet w samolocie, pędzącym pociągu i innych tego typu miejscach. W technologii 5G ma się zmniejszyć opóźnienie sygnału, co zadowoli nawet najbardziej wymagających graczy. W technologii 5G pomyślano również o wielkich imprezach masowych, stadionach oraz lotniskach. Uznano, że najlepszym rozwiązaniem będzie zwiększenie ilości sensorów na kilometr kwadratowy.

Zalety technologii 5G

Największe zalety technologii 5G to zwiększony transfer danych i mniejsze niż dotychczas opóźnienia. 5G umożliwi oglądanie wideo w znacznie lepszej jakości i nie tylko w formacie 4K, ale również 8K. Zwiększy się również szybkość pobierania różnych dokumentów i gier, dzięki czemu użytkownicy będą oszczędzać dużo czasu. Technologia 5G będzie doskonałym rozwiązaniem nie tylko dla prywatnych użytkowników, ale również wielkich imprez masowych i samolotów pasażerskich, ponieważ sygnał ma docierać do celu nawet przy tak ogromnych prędkościach jak 1000 km/h. Poza tym sieć 5G może być bardzo dobrym rozwiązaniem w przypadku kataklizmów i sytuacji, w których mobilność jest niezbędna.

Zobacz film: Czy wytrzymasz 6 minut bez telefonu? Źródło: Dzień Dobry TVN

Problemy związane z siecią 5G

Technologia 5G to świetne rozwiązanie zarówno dla osób prywatnych, jak i firm, ma jednak pewne wady. Największym problemem, z którym wiąże się uruchomienie sieci 5G, jest częstotliwość. Tak duża wartość może sobie nie poradzić z różnymi przeszkodami, na przykład terenowymi. Niestety, rozwój technologii wiąże się również ze szkodliwym wpływem na środowisko i zdrowie ludzkie. Szkodliwość promieniowania pola elektromagnetycznego jest tematem wielu badań i publikacji. Organizacja Narodów Zjednoczonych jest stale ostrzegana przed szkodliwym działaniem takiej technologii. Naukowcy oraz przedstawiciele różnych dziedzin domagają się uruchomienia sieci piątej generacji dopiero wtedy, gdy badania dowiodą braku szkodliwości takiego rozwiązania. Naukowcy są zgodni, że przesyłanie informacji w technologii 5G działa prawidłowo tylko w przypadku niewielkich odległości. Co więcej, sygnał sieci piątej generacji przechodzi przez ciała stałe z utrudnieniem, dlatego niezbędne będzie wybudowanie kolejnych anten. W związku z tym szkodliwe promieniowanie wcale nie zniknie, a nawet się powiększy. Pole elektromagnetyczne wpływa na wzrost zachorowań na nowotwory, zwiększa się ilość szkodliwych wolnych rodników i pojawiają się trudności w koncentracji oraz luki w pamięci.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości