Telefon z NFC - co to jest i na czym polega?

Płatność telefonem z NFC
fot. Witthaya Prasongsin/Getty Images
Co to jest NFC w telefonie? Technologia ta służy głównie identyfikacji i uwierzytelnianiu, ale także monitorowaniu, np. skuteczności reklamy. Umożliwia korzystanie z szeregu udogodnień, w tym płatności bezprzewodowych i nowoczesnych systemów komunikacji publicznej. Jakie jeszcze ma właściwości?

Symbol NFC – stylizowana biała literka N z powieloną środkową linią na niebieskim tle – znany jest coraz większej liczbie użytkowników rozmaitych urządzeń mobilnych. Wybierając smartfon, możemy zdecydować się na właśnie taki z funkcją NFC, choć warto wiedzieć, że w moduł ten wyposażany jest obecnie niemal każdy telefon. Jedno- lub dwustronna komunikacja, jaką umożliwiają telefony, plakaty interaktywne, zegarki, a nawet piłki nożne z NFC znajduje mnóstwo ciekawych zastosowań. Na czym dokładnie polega?

NFC – co to jest?

NFC – near-field communication – to komunikacja bliskiego zasięgu (do 20 cm), wykorzystywana głównie w telefonach komórkowych. Jako standard łączności radiowej umożliwia wymianę danych bezprzewodowo, głównie na linii karta-czytnik, ale także w układzie urządzenie z NFC- inne urządzenie z NFC; jeden z używanych w takim zestawie sprzętów zwykle ma charakter przenośny. Chip NFC zostaje aktywowany przez inny chip (np. w zbliżanym do niego urządzeniu) – wówczas zaczyna się transmisja niewielkiej ilości danych, co obserwujemy m.in. podczas dokonywania płatności bezprzewodowej. W procesie wykorzystywane są wysokie częstotliwości (13,56 MHz ± 7 kHz) w ramach pasma ISM.

NFC możemy też uszeregować obok innych typów sieci komputerowych, które różnią się od siebie zakresem przestrzennym. Są to m.in. lokalna sieć LAN (local area network), obejmująca zamknięte obszary, jak hotel, campus uniwersytecki czy biurowiec, sieć WLAN (wireless local area network), tj. LAN działająca w oparciu o sieć bezprzewodową, a także Internet (inaczej interconnected network), czyli po prostu globalny system połączonych ze sobą sieci komputerowych, w ramach którego urządzenia łączą się poprzez takie protokoły internetowe, jak TCP czy IP. Inne porównanie, które nasuwa się samo, gdy myślimy: NFC to Bluetooth.

NFC – właściwości. NFC a Bluetooth

Zarówno NFC, jak i Bluetooth to formy bezprzewodowej komunikacji między urządzeniami na krótkich dystansach. W porównaniu z Bluetooth NFC uruchamia się szybciej, jednak transfer danych przebiega wolniej (424 kbit na sekundę wobec 2,1 Mbit w przypadku jednej z wersji Bluetooth), ma też znacznie mniejszy zasięg – nie więcej niż 20 cm, a często zaledwie 4 cm. Tak mała odległość pozwala zapobiec zakłóceniom i niepożądanym wtargnięciom, dlatego NFC świetnie sprawdza się w mocno uczęszczanych miejscach. Natomiast w przypadku Bluetooth najczęściej spotykany jest teoretyczny zasięg do 10 metrów (klasa 2), choć występują również takie do 100 metrów (klasa 1) oraz do zaledwie metra (klasa 3).

Na korzyść NFC może przemawiać to, że w części przypadków zużywa mniej energii; kiedy jednak NFC współpracuje z urządzeniem niepodłączonym do źródła prądu, np. telefonem, zużycie energii wzrasta. Istotny jest też fakt, że połączenie między dwoma urządzeniami z NFC nawiązywane jest automatycznie, i to w czasie krótszym niż sekunda; identyfikacja urządzeń nie wymaga ręcznej konfiguracji. Z kolei w przypadku Bluetooth do tego, by komunikacja między laptopem, drukarką, aparatem cyfrowym czy smartfonem z zestawem głośnomówiącym była w ogóle możliwa, potrzebny jest adapter Bluetooth.

Moduł NFC – zastosowanie

Co to jest NFC w smartfonie? Jeśli nasze urządzenie mobilne wykorzystuje system NFC, możemy korzystać z szeregu udogodnień związanych z nowoczesnymi technologiami, przede wszystkim zaś – z systemów płatności bezprzewodowej, mobilnej, zbliżeniowej. Technologia NFC wykorzystywana jest m.in. w ramach Android Pay Google'a, Apple Pay, a także w zegarkach Apple Watch oraz Swatch Bellamy (sygnowanych przez takie korporacje, jak Swatch i Visa). Płatności bezprzewodowe oparte na NFC mogą też uzupełniać bądź zastępować systemy biletów elektronicznych w formie kart chipowych bądź magnetycznych.

Zobacz film: Mój przyjaciel telefon, czyli czym jest fonoholizm? Źródło: Dzień Dobry TVN

Inne zastosowania NFC to np. programy lojalnościowe oraz uzyskiwanie dostępu za pomocą kart, przepustek czy elektronicznych dokumentów tożsamości. System sprawdza się wszędzie tam, gdzie trzeba potwierdzić tożsamość danej osoby, uwierzytelnić proces, ale też monitorować poczynania użytkowników, a tym samym – skuteczność reklamy. Chipy NFC można przecież znaleźć np. w interaktywnych plakatach reklamowych. Technologia NFC pozwala też uruchamiać aplikacje, a w przypadku sieci społecznościowych ułatwia dzielenie się linkami, zdjęciami, filmami czy wiadomościami tekstowymi. Umożliwia również udział w niektórych grach wideo w ramach platform NFC oraz w grach mobilnych, w których równocześnie gra wielu graczy.

Chip NFC możemy znaleźć nawet w... piłkach do gry w futbol Adidas Telstar 18. Klienci, którzy takie kupili mogli łączyć się z nim za pomocą smartfonów i liczyć na swego rodzaju interaktywność – dostęp do pewnych informacji i zadań związanych z XXI Mistrzostwami Świata w Piłce Nożnej w Rosji w 2018 roku, w związku z którymi piłki te zostały wyprodukowane.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości