Powrót do pracy, zwłaszcza po długim urlopie, może być dosyć bolesny. Przestawienie się z trybu wypoczynku w tryb intensywnej pracy jest czynnikiem stresującym, dlatego tez warto odpowiednio przygotować się do tego wydarzenia. Gościem Dzień Dobry TVN była dziś psycholog biznesu Iwona Golonko, która powiedziała jak zminimalizować negatywne skutki powrotu do pracy.
Zobacz też: Napiwki: dawać czy nie dawać? Komu, ile i kiedy? >>>
Iwona Golonko:
Powrót do pracy po urlopie może być bardzo traumatyczny. Szczególnie jak pojechaliśmy na urlop i przez dwa lub trzy tygodnie zupełnie nic nie robiliśmy, a potem od razu wracamy do pracy, do bardzo intensywnego trybu.
Jak się przygotować przed urlopem i powrotu do pracy?
- uporządkować sprawy przed wyjazdem na wakacje
- zrobić listę zadań, które trzeba zrobić po powrocie
Dlaczego powroty do pracy po urlopie bywają ciężkie?
Jest to bardzo duża zmiana, a my na zmiany źle reagujemy. Duże znaczenie ma sposób w jaki wypoczywamy – jeśli w roku mamy bardzo wypełniony grafik , jesteśmy zabiegani, a podczas wakacji leżymy do góry pępkiem i dosłownie nic nie robimy to taki sposób wypoczynku tylko utrudnia nam powrót do codzienności. Nagły powrót i skok na wysokie obroty bardzo szybko pożera energię, którą zgromadziliśmy podczas letniego leniuchowania.
Zobacz też: Inspektor hotelowy: "W Polsce najsłabsze są hotele pięciogwiazdkowe". Dlaczego tak jest? >>>
Jak przygotować się na powrót do pracy?
Powrót powinien być łagodny, dajmy sobie kilka dni na rozruch. Powoli wdrażajmy zadania, które wykonujemy, dajmy sobie na wszystko trochę więcej czasu i nie traktujmy naładowanych akumulatorów jak nieograniczony zasób energii. Ważne, by myśleć o regeneracji, krótkich przerwach na rozprostowanie kości, wracajmy myślami do fajnych chwil z wakacji. Te drobne rzeczy sprawią, że wolniej zużyjemy naszą pourlopową energię.
Jakich błędów nie popełniać?
Jeśli jesteśmy przyzwyczajeni, że nasza codzienność biegnie według schematu, rutyny to starajmy się podczas urlopu też tak wypoczywać.
Iwona Golonko:
Ważne jest, żebyśmy mieli zdrowe rutyny w czasie wakacji. Jeżeli będziemy tylko leżeć, pić alkohol i jeść ciężkie jedzenie, to powrót będzie bardzo traumatyczny. Jeśli będziemy mieli takie swoje, przyjemne rutyny: poranny spacer, rozmowa z kimś, zwiedzanie, robienie czegoś, co nam sprawia przyjemność, to później też te rutyny pracowe są znacznie mniej bolesne.
Czym jest stres pourlopowy?
Stres pourlopowy jest wywołany zmianą, nie wiemy co się wydarzy. Im większa różnica w tym jak wygląda nasz tryb pracy, a tym jak spędzamy urlop tym większy stres podczas powrotu. Musimy dbać o własny dobrostan, powinniśmy nauczyć się znajdować czas tylko dla siebie.
Zobacz też: Królowa Lodu, czyli chłodna Panna. Horoskop dla niej i dla niego >>>
Autor: Gaba Kopyto