Woski powróciły do łask wraz z modą na odnawianie starych mebli – gdy opadł już nasz entuzjazm związany z pojawieniem się w sklepach dużego wyboru gotowych mebli tworzonych z płyt wiórowych czy OSB. Jako społeczeństwo zapragnęliśmy czegoś więcej niż masowe produkty. Chcemy mieszkać inaczej niż wszyscy, otaczać się przedmiotami, których nie zobaczymy w żadnym innym mieszkaniu. Dla wielu osób renowacja mebli – znalezionych na śmietnikach, odziedziczonych po babci czy otrzymanych od sąsiada – stała się pasją i sposobem na uczynienie swojego domu wnętrzem niepowtarzalnym. Pasjonaci z czasem stali się zawodowcami. I właśnie dzięki ich pracy pojawiły się na rynku woski Ottimo – sprawdzone przez fachowców-hobbystów, którzy nie tylko je sprzedają, ale również uczą innych, jak prawidłowo obchodzić się z tymi produktami.
Bo to właśnie woski są najlepszym sposobem na to, aby nadać meblom dawny wygląd – delikatny, naturalny połysk, odmienny od tego osiąganego przez nałożenie lakieru czy politury. Poniżej mały przewodnik firmy Ottimo po świecie wosków.
Ottimo – rodzaje wosków
Woski można podzielić przede wszystkim ze względu na ich pochodzenie . Są to więc:
· woski pochodzenia zwierzęcego,
· woski roślinne,
· woski mineralne.
Jeśli chodzi o woski zwierzęce , mają one oczywiście w składzie wosk pszczeli – aczkolwiek jego zawartość w preparacie może być różna – od tego zależy późniejsza twardość i trwałość wosku – im więcej pszczelego wosku, tym lepiej. Woski roślinne (inaczej carnauba ) produkowane są na bazie liści palmy zwanej kopernicja, rosnącej w Brazylii. W ofercie Ottimo woski są też kompozycjami wosków zwierzęcych i roślinnych (np. wosk naturalny do drewna „Clou Naturwachs”).
Natomiast wosk mineralny to po prostu parafina – pochodna ropy naftowej lub produkowana syntetycznie. Jeśli chodzi o woski Ottimo – wśród tej kategorii można wymienić chociażby wyprodukowany na bazie rozpuszczalników „Clou Holzwachs”.
Jakie właściwości mają woski?
Ottimo stawia na woski jako jeden z najlepszych sposobów na odnowienie starych mebli czy wykańczanie nowych, ponieważ nie odbierają one drewnu jego naturalnego wyglądu i faktury . Warstwa wosku, w zależności od tego, ile razy został on nałożony, nie sprawia wrażenia tak grubej, jak w przypadku lakieru. Ma to swoje minusy – wosk nie stanowi aż tak efektywnego zabezpieczenia powierzchni, jak lakier czy politura – znacznie łatwiej zawoskowaną powierzchnię uszkodzić w sposób mechaniczny. Dlatego woski najlepiej sprawdzają się tam, gdzie bardziej zależy nam na pięknym, naturalnym wyglądzie drewnianego mebla czy podłogi, niż na niezniszczalności. Woski są więc idealne, gdy drewno nie jest narażone na bardzo intensywne używanie , ale gdy liczy się przede wszystkim wygląd zabezpieczanej powierzchni.
Wosk z kolei ma przewagę nad politurą, jeśli chodzi o ochronę przed wilgocią. Dlatego woski Ottimo to nie tylko sposób na uzyskanie błyszczącej, gładkiej, jedwabistej powierzchni drewnianej, ale także zabezpieczenie jej przed wodą czy zabrudzeniami – takimi jak kurz, środki czystości, tłuszcz i inne.
Krótki poradnik Ottimo – jak nakładać woski?
Przede wszystkim woski trzeba nakładać na dokładnie oczyszczoną z brudu i kurzu powierzchnię . Należy użyć do tego szmatki (w przypadku pasty czy kremu) lub pędzla (woski płynne) i dokładnie rozprowadzić produkt po woskowanej powierzchni – tak, by nie zostawić nierówności i miejsc, gdzie wosk nie będzie już absorbowany. Zabezpieczoną woskiem powierzchnię należy pozostawić do wyschnięcia, a kolejnego dnia wypolerować czystą szmatką.
Na koniec jeszcze jedna ważna informacja – można woskować te powierzchnie, które wcześniej były lakierowane czy pokryte politurą. Nie działa to jednak w drugą stronę – jeśli został położony wosk, kolejna warstwa innego środka (np. lakieru) może nie „przyjąć się” na tak zabezpieczonej powierzchni. Warto o tym pamiętać przed przystąpieniem do pracy.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN