Przed zimą ze smutkiem wrzucamy nasze ulubione, lekkie obuwie głęboko do szafy, czasami zapominając, że warto by je najpierw wyczyścić. Bez względu na to, czy są skórzane czy z materiału, o buty trzeba dbać i jeśli nie zrobiliśmy tego kilka miesięcy temu, musimy się tym zająć wraz z nadejściem wiosny. Kilku porad udzieliła w Dzień Dobry TVN Agnieszka Kałuża, autorka bloga "Aga Pomaga".
Jak wyczyścić buty na wiosnę?
Kiedy wyciągamy z szafy ulubione wiosenne obuwie, często okazuje się, że do czystych jest bardzo daleko. Jak wyczyścić je domowymi sposobami? Od czego zacząć?
- Przede wszystkim od sprawdzenia, jaki jest ich stan po zimie - zaznacza ekspertka.
Jak czyścić buty nubukowe i zamszowe
Gumką szkolną pocieramy zabrudzenie. Przydatna będzie też twarda strona skórki od chleba, dzięki czemu mogą zejść niewielkie i suche plamy. Kolejny sposób: mieszamy łyżeczkę sody w szklance mleka i namoczoną w roztworze szmatką pocieraj powierzchnię obuwia. Następnie wystarczy już tylko przetrzeć wilgotne miejsca suchą ściereczką. Po wyschnięciu pocieramy plamę gumką do zmazywania . Do wyczyszczenia zamszowych butów posłużyć nam może popularny ocet kuchenny. Wystarczy tylko zwilżyć lekko tkaninę i chwilę odczekać.
Wybierając szczotkę, zwróć uwagę, aby jej włos był delikatny. Jak jej używać? Wyczyścisz nią kurz, zaschnięte błoto i inne codzienne zabrudzenia. Pamiętaj, żeby używać jej na sucho.
Pierwszym i najważniejszym etapem jest zaś impregnacja butów z nubuku. Nie tylko ułatwi czyszczenie, ale przede wszystkim ochroni je przed wilgocią. Wybierz preparaty w sprayu, które ułatwią równomierne rozprowadzenie protektora.
Jak wyczyścić skórę z plam
Jeśli powstaną zacieki z soli na skórzanych butach, już na ulicy możesz przetrzeć chusteczką nawilżaną (np. taką dla dzieci). Po powrocie do domu ślady soli zmyj wodą, jeśli nie do końca schodzą, usuń je wodą z octem (woda powinna być ciepła, a roztwór musi mieć proporcje 1:1 ). Następnie wysusz buty w temperaturze pokojowej i znowu wypastuj. Nie stawiaj ich obok grzejnika - to im wcale nie posłuży. Skórka czerstwego chleba też może okazać się dobrym środkiem. Plamy pocieraj wewnętrzną stroną chlebowej skórki, jej właściwości sprawią, że wchłonie sól. W przypadku zamszu i nubuku powstałe plamy z soli i białe smugi możesz z kolei przetrzeć mydlaną wodą z dodatkiem octu.
Jak domowymi sposobami impregnować skórę? Usuń błoto szmatką plus wodą z mydłem. Nałożyć oliwkę, żeby skóra błyszczała. Skórzane obuwie można również impregnować dostępną w drogeriach wazeliną.
Jak czyścić sztuczną skórę?
Woda z mydłem - trzeba pamiętać jedynie o tym, by mocno wyciskać bawełnianą ściereczkę przed czyszczeniem, a po ukończeniu pracy wycierać powierzchnię do sucha. Czyszczenie eko skóry musisz rozpocząć jednak od naniesienia odrobiny takiej mieszanki w słabo widoczne miejsce – nabierzesz pewności, że skóra się nie przesuszy.
Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z wnętrza butów? Wsyp do butów sodę na całą noc, rano wysyp i wyczyść. Dobrym rozwiązaniem jest też pozostawienie saszetek z dowolną herbatą w butach lub też szafce na obuwie. Kolejnym sposobem jest wsypanie niewielkiej ilość żwirku i pozostawienie na kilka godzin.
Jak wyczyścić białe buty sportowe
- Płyn do mycia naczyń – za pomocą gąbki albo szczoteczki wcierać płyn delikatnie w obuwie, a następnie zwilżoną ściereczką przetrzeć dokładnie całość.
- Pasta do zębów – czyszczenie wykonuje się szczoteczką do zębów.
- Soda oczyszczona i woda – wystarczy dokładnie wymieszać składniki ze sobą w proporcji 1:1, a następnie nanieść na namoczony but. Po zabiegu buty trzeba bardzo dokładnie opłukać.
- Sok z cytryny – w odrobinie wody wystarczy wymieszać 3 bądź 4 łyżeczki soku z cytryny, a następnie bardzo dokładnie nanieść na trampki za pomocą ściereczki. Metoda ta pozwala również pozbyć się nieprzyjemnego zapachu.
Jak czyścić buty z materiału (np. espadryle)
Najlepiej zrobić to za pomocą wilgotnej szmatki, wodą z mydłem, a następnie suszyć w zacienionym miejscu i temperaturze pokojowej.
Czy warto prać buty w pralce?
Metodę tę poleca się wyłącznie jako wspomagającą i nie powinno się robić tego zbyt często. Może to bowiem spowodować rozklejenie delikatnych elementów. Zanim umieści się buty w bębnie, należy je odpowiednio zabezpieczyć. Przede wszystkim powinno się wyciągnąć sznurowadła, które mogą zaplątać się w mechanizm. Trzeba też zabezpieczyć buty, dlatego najlepiej włożyć je wcześniej do starej poszewki albo do specjalnie przeznaczonego do tych celów worka. Warto wrzucić do maszyny inne materiały, które zamortyzują ruch w pralce. Należy też pamiętać, by ustawić odpowiedni program - temperatura nie może być zbyt wysoka, a wirowanie musi minimalnie.
Jak odświeżyć buty przed schowaniem, by nieużywane przez rok były jak nowe?
Przede wszystkim ochroń je przed kurzem, promieniami słonecznymi i zachlapaniem wodą. Znajdź na nie miejsce zacienione i nienarażone na wahania temperatury, które mogą doprowadzić do pojawienia się wilgoci. Włóż do pudełka czyste. Co zrobić, aby buty zachowały pierwotny kształt? Najlepiej wypchaj kulkami zrobionymi z gazet lub wypełnij prawidłami – dzięki temu nie odkształcą się, nawet jeśli sięgniesz po nie dopiero za rok. Gazeta wchłonie też brzydki zapach.
- Trzeba dobrze je przygotować na kolejny sezon, żeby były czyste i nieodszktałcone, gotowe do założenia po tej zimie do następnej - podsumowuje autorka bloga "Aga Pomaga".
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Poświąteczny recykling. Co zrobić, by wielkanocne resztki nie trafiły do kosza na śmieci?
- Jak przygotować rower do sezonu w domowych warunkach? Poznaj rady eksperta
- Jak uporać się z bałaganem w łazience? Z pomocą przychodzą wskazówki Uli Chincz
Autor: Luiza Bebłot
Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/East News