Eksperta, psycholog Katarzynę Kucewicz z Ośrodka Psychoterapii i Coachingu Inner Garden, poprosiliśmy o wskazanie technik radzenia sobie z kryzysowymi sytuacjami w dwóch przypadkach - gdy wyjedziemy na wypoczynek z partnerem, a także, gdy w podróż zabierzemy całą rodzinę. Co doradziła nam ekspertka?
Jak nie zwariować na wakacjach z partnerem?
Wspólne wakacje dla każdej pary stanowią pewne wyzwanie i sprawdzian. Nie każdy zda go śpiewająco. Będą też tacy, którzy zupełnie się wyłożą. Według psychologa kluczowa będzie tutaj prewencja. Warto przedyskutować wszelkie problematyczne kwestie - czyli cel podróży, atrakcje, z których chcemy skorzystać w miejscu docelowym, ale i budżet - jeszcze zanim wyjedziemy.
To są bowiem zwykle największe punkty sporne
- wyjaśnia psycholog.
Warto więc przedyskutować, jak chcemy, by te wakacje wyglądały i poszukać aktywności, które możemy robić wspólnie, nawet jeśli miejsce wypoczynku odpowiada tylko jednemu z partnerów. Podczas wakacji doradzam chodzenie na ustępstwa, a nie ciągłe stawianie na swoim. Można się umówić na naprzemienne realizowanie swoich pasji (czyli np. ustalamy, że w jednym tygodniu chodzimy po górach tak jak chce jedna ze stron, a w kolejnym stawiamy na spa - skoro o tym marzy partner), ale możemy tez próbować nowych rzeczy razem. Rozwiązaniem nie jest sytuacja, gdy jedna osoba sama idzie w przykładowe góry, a druga w tym czasie zajmuje się sobą. To nie jest wspólne spędzanie czasu
- dodała Pani Katarzyna.
Psycholog doradza również, by w czasie wakacji starać się nie reagować nerwowo na zachowania partnera, nawet jeśli nas irytują. Pozwólmy mu być sobą i w pełni się zrelaksować, nawet jeśli jego/jej rytuały nas denerwują.
Kucewicz proponuje również pewną skuteczną technikę radzenia sobie z nerwami w związku:
Pary, które się często kłócą i są swoistymi nerwusami, mogłyby sobie zaordynować każdego dnia taki "Dzień Odstresowania", np. Poniedziałek to mógłby być "Dzień ZEN" ("co by się nie działo, pozostajemy wyciszeni i się nie kłócimy"), Wtorek - "Dzień Uśmiechu" ( "nawet jak coś nas zdenerwuje, to przypominamy sobie, żeby się uśmiechać - w końcu są wakacje"), Środa - "Dzień Buziaka" ("jak coś nas wytrąci z rytmu, to się całujemy"), Czwartek - "Dzień - mam to gdzieś" ("mogę sobie założyć słuchawki i nic się nie odzywać, jeśli mam taką ochotę"), Piątek - "Dzień Rozmówka", w którym chodzi o to, aby przegadać wszystkie denerwujące i stresujące rzeczy z ostatniego tygodnia. Ważne, aby omówić każdy drobiazg . Oczywiście, to są takie żartobliwe, lekkie i wyciszające pomysły.
Kasia Kucewicz dodaje również, że najważniejsze to się nie napinać i pozwolić sobie na dystans i poczucie humoru, żeby wakacje nie stały się projektem. Wypoczynkowi powinna przyświecać wolność i współbrzmienie.
A także pamięć o tym, że jesteśmy tutaj we dwoje, a nie sami, i może dojść do sytuacji, w której będzie trzeba się podporządkować lub z czegoś zrezygnować. Przyjmijmy zasadę, że korona nam z głowy nie spadnie, jak pośpiewamy te szanty, mimo że uważamy to za żenujące. Często w związkach z krótkim stażem partnerzy poświęcają się w imię miłości, bo chcą pozwolić drugiej stronie na zabawie - warto się tego trzymać również na wakacjach. Oczywiście, pod warunkiem, że ma to charakter wymienny
- podsumowuje psycholożka.
Jak nie zwariować na wakacjach z całą rodziną?
Co zaś psycholog Katarzyna Kucewicz radzi tym, którzy na wakacje wybierają się w gronie rodzinnym, z dziećmi?
Jako rodzice wobec dzieci powinniśmy mieć przede wszystkim wspólne stanowisko i jeden spójny komunikat
- wyjaśnia ekspertka.
Nie powinniśmy też okłamywać dzieci - nawet w kwestii drobiazgów. Nie obiecujmy, że kupimy lody, jeśli nie zamierzamy tej obietnicy spełnić. Uszanujmy, jeśli dzieci nie mają ochoty czegoś robić - nie zmuszajmy do poznawania innych maluchów, jeśli nasze dziecko nie chce się przełamać. Nie siłę nie uczmy też swoich pociech pływać, jeśli w tym momencie nie wykazują na to gotowości. Warto też być prawdziwym wobec dziecka - jeśli nie mamy przestrzeni, by się z nim bawić, powiedzmy, że zrobimy to jutro, że teraz potrzebujemy odpoczynku. Nie zmuszajmy się też do takich czynności wbrew sobie, bo wtedy z wakacyjnego odpoczynku nici. Warto też podzielić się z partnerem obowiązkami, tak by na wczasach mieć także przestrzeń wyłącznie na siebie
- dodała Pani Katarzyna.
Mamy nadzieję, że dzięki poradom ekspertki nieco zmniejszymy przedwyjazdowy stres, a zaprezentowane techniki sprawdzą się już podczas faktycznego wypoczynku i sprawią, że tegoroczne wakacje będą naprawdę udane. Życzymy dużo słońca i dużo uśmiechu!
Katarzyna Kucewicz była niedawno naszym gościem w programie Dzień Dobry TVN. Opowiadała o tym, gdzie szukamy romantycznych uniesień. Zobacz całe wideo:
Zobacz także:
Autor: Anna Mierzejewska
Źródło zdjęcia głównego: Imgorthand/Getty Images