Porady

Jak dbać o ręczniki i pościel? Porady Uli Pedantuli

Porady


W ręcznikach i pościeli lubią zadomowić się bakterie i wirusy. Jak zatem należy dbać o tekstylia, aby nie tylko ładnie pachniały, były czyste i nie miały na sobie zarazków? O radę poprosiliśmy Ulę Chincz.

Jak dbać o pościel?

Na naszym ciele żyją mikroby, dla których ciepła i wilgotna od potu pościel jest doskonałym środowiskiem do rozmnażania. Aby utrudnić im życie, należy zmieniać ją co dwa tygodnie, choć Ula Chincz przyznaje, że robi to co tydzień.

Bardzo lubię wrażenie czystej pościeli

- wyjaśniła.

Jeśli chcemy pozbyć się mikroorganizmów, poszwy i prześcieradła trzeba prać w 60 st. C. Zdaniem Uli nie należy upychać do pralki kilku kompletów, ponieważ źle się upiorą, a po wyciągnięciu będą bardzo pomięte.

Pierzcie jeden komplet jednocześnie. (...) Warto też pamiętać, aby wyjąć go od razu po praniu, ponieważ mokra pościel w pralce się uleży i mocno się pogniecie

- poradziła.

Co do suszenia, to mokrą poszewkę, wcześniej złożoną na pół, można przewiesić przez drzwi, o ile są one czyste.

Wtedy grawitacja robi za nas połowę roboty. Wilgoć, która powoli schodzi z materiału, wyciąga go i prasowanie jest wtedy symboliczne

- zdradziła Ula.

Jak dbać o ręczniki?

Podczas codziennego użytkowania ręczniki także stają się środowiskiem przyjaznym dla bakterii, grzybów i roztoczy. W wilgotnej łazience, gdzie nie mają czasu porządnie wyschnąć, powinny być wymieniane nawet co trzy dni. Aby się pozbyć drobnoustrojów, należy prać je w 60 st. C. Jeżeli korzystamy z białych ręczników, do proszku, w którym będziemy je prać można dodać sodę oczyszczoną.

Ona otwiera włókna pozwalając na lepsze wniknięcie środka czyszczącego

- zdradziła Ula.

>>> Zobacz także:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Iza Dorf

Pozostałe wiadomości