Odkurzacz wodny - jaki wybrać? Wady i zalety

Odkurzacz
Didesign021/GettyImages
Źródło: iStockphoto
Szukasz odkurzacza, który zapewni doskonałą czystość w domu? Zastanawiasz się nad zakupem odkurzacza wodnego? Chcesz dowiedzieć się jak działa taki sprzęt? Oto kilka cech odkurzacza z filtrem wodnym, które musisz poznać!

Jak działa odkurzacz wodny?

Odkurzacz z filtrem wodnym to odkurzacz bezworkowy, wyposażony w filtr wodny. Pojemnik na wodę przed użyciem odkurzacza należy napełnić wodą, a po sprzątaniu opróżnić. Powietrze wraz z kurzem i innymi zanieczyszczeniami dostaje się rurą do wbudowanego pojemnika z wodą. Woda oddziela brud i kurz od powietrza. Kurz staje się mokry i osiada w zbiorniku, a oczyszczone powietrze wychodzi z drugiego końca odkurzacza. Odkurzacz wodny pozwala więc nie tylko na wchłonięcie różnych okruszków z podłogi, ale też wyeliminowanie z powietrza różnych cząsteczek szkodzących zdrowiu - jest stanie wciągnąć więcej zanieczyszczeń niż tradycyjne odkurzacze z workiem czy inne modele bezworkowe. Taki odkurzacz może więc w pewnym stopniu zastąpić oczyszczacz powietrza, ale trzeba pamiętać o jego dokładnym i systematycznym czyszczeniu, gdyż duża wilgotność i ciepło sprzyjają szerzeniu się w nim bakterii i pleśni. Ponadto niektóre odkurzacze z filtrem wodnym polecane są nie tylko do sprzątania podłóg i dywanów, ale również do mycia innych powierzchni. Istnieją także modele z filtrem wodnym, które są wyposażone w woreczek do sprzątania na sucho, jednak w takim odkurzaczu przeważnie worek nie jest zbyt pojemny.

Odkurzacz z filtrem wodnym - wady i zalety

Każdy odkurzacz z filtrem wodnym posiada szereg plusów. Jest znacznie lepszy niż tradycyjny odkurzacz z workiem, gdyż skutecznie czyści mieszkanie z kurzu i brudu, umożliwia rzadsze odkurzanie, a wynik każdego sprzątania jest znacznie bardziej zauważalny. Z pewnością dla alergików odkurzacz z filtrem wodnym jest doskonałym wyborem, ponieważ pomaga znacząco poprawić mikroklimat w domu. Ponadto wykorzystując odkurzacz wodny piorący można myć podłogi czy prać tapicerkę. Taki sprzęt będzie służył przez wiele lat i może być uważany za opłacalną inwestycję w czystość swojego domu i zdrowie całej rodziny. Niestety cechą, która zniechęca wiele osób do kupna odkurzacza wodnego jest to, że zaraz po jego zastosowaniu należy go odpowiednio wyczyścić. Jeśli nie będziemy o tym pamiętać, to w wodzie rozwiną się różnego rodzaju drobnoustroje i bakterie, których powinniśmy unikać, a przy kolejnym użyciu odkurzacza po domu może roznieść się bardzo nieprzyjemny zapach. Po sprzątaniu zbiorniki należy dokładnie umyć i osuszyć. Dlatego korzystanie z tego rodzaju odkurzacza wiąże się z nieco większym nakładem własnej pracy. Następnym mankamentem odkurzaczy wodnych jest ich waga. Nawet mały odkurzacz wodny może być ciężki, co sprawia trudność przy jego przenoszeniu czy podnoszeniu, zwłaszcza dla starszych osób. Oczywiście jedną z najważniejszych kwestii wartych omówienia przy zakupie jakiegokolwiek sprzętu jest cena. Odkurzacze z filtrem wodnym są dość drogie w porównaniu ze standardowymi rozwiązaniami. Natomiast nie ma konieczności kupowania worków papierowych czy prania materiałowych, gdyż te zastępuje pojemnik na wodę. Urządzenie nie wymaga kupna dodatkowych akcesoriów. Zakup odkurzacza wodnego z zawartym w paszcze wyposażeniem to już ostateczny wydatek.

Ile kosztuje odkurzacz wodny?

W ciągu ostatnich kilku lat ceny odkurzaczy wodnych, z których większość sprzętów dodatkowo posiada jeszcze filtr HEPA (wcześniej spotykany jedynie w droższych konstrukcjach), znacznie się obniżyły. Najprostsze modele można kupić już za około 300 złotych. Jeżeli interesuje Cię dobry odkurzacz wody, bardziej zaawansowany model, posiadający także funkcję prania, powinieneś przygotować się na wydatek nawet do 1000 zł, chociaż można znaleźć też modele ze średniej półki cenowej za 500-700 zł. Na cenę odkurzacza z filtrem wodnym wpływają również wszelkie akcesoria i końcówki w zestawie. Koniecznie zwróć uwagę na ilość i przeznaczenie szczotek i końcówek dołączonych do modelu, jaki upatrzyłeś, aby faktycznie dobrze zainwestować pieniądze.

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości