Polerka samochodowa – rodzaje. Jaką polerkę do samochodu wybrać?

Polerka samochodowa. Mężczyzna polerujący maskę samochodu.
Fot. hirun / Getty Images

Polerka samochodowa w dobrych rękach jest w stanie odświeżyć nawet najbardziej wyblakły i pozbawiony blasku lakier. Polerka do samochodu nie należy do najtańszych urządzeń. Ile kosztuje polerka samochodu? Trzeba liczyć się z kosztem co najmniej 150-300 zł, a w przypadku profesjonalnych polerek samochodowych (lub polerek samochodowych pneumatycznych) nawet z kosztami przekraczającymi tysiąc złotych.

Przystępując do decyzji o tym, jaką polerkę do samochodu najlepiej wybrać, warto zapoznać się z kilkoma rodzajami polerek samochodowych. Pod względem mechanizmu pracy urządzenia wyodrębniamy polerki samochodowe oscylacyjne oraz rotacyjne. Jeśli chodzi o zasilanie, to znajdziemy urządzenia zasilane energią elektryczną (przewodowe lub polerki samochodowe akumulatorowe ), a także zasilane sprężonym powietrzem, czego przykładem jest polerka samochodowa pneumatyczna .

Polerka samochodowa – metoda na drugie życie auta

Każde auto się starzeje – nie tylko pod względem wydajności, ale również estetyki. Tak, jak potrzeba często wymienić kolejne części w samochodzie, tak czasem warto zdecydować się na wypolerowanie karoserii. Z biegiem czasu staje się ona coraz bardziej wyblakła, a lakier traci swój blask. Na szczęście nie musimy kierować auta od razu do lakiernika. Istnieje znacznie prostszy i tańszy jednocześnie sposób: wystarczy wykorzystać polerkę samochodową .

Polerka samochodowa to narzędzie elektryczne, służące do polerowania karoserii . Możemy wykorzystywać polerkę do samochodu, do motocykla, quada i innych pojazdów z metalową karoserią (a konkretnie z blach stalowych). Ile kosztuje polerka samochodu? Należy liczyć się z tym, że polerka do samochodu to wydatek rzędu od 150 do 300 złotych, choć istnieją także bardziej profesjonalne i tym samym droższe urządzenia. Oczywiście można wypolerować samochód ręcznie, ale jest ilość włożonej w to pracy i wysiłku może zniechęcić nawet najwytrwalsze osoby. Elektryczna polerka samochodowa gwarantuje łatwiejszą pracę i lepsze efekty. Możemy zdecydować się na urządzenie z kablem lub polerkę samochodową bezprzewodową.

Zobacz film: Przegląd samochodu przed zimą. Źródło: Dzień Dobry TVN

Polerka samochodowa – orbitalna czy rotacyjna?

Jeśli zastanawiamy się, jaką polerkę do samochodu wybrać , powinniśmy wpierw poznać dwa podstawowe rodzaje polerek samochodowych. Warto przy tej okazji uporządkować także nazewnictwo, ponieważ te dwa poniższe typy polerek samochodowych noszą różne nazwy.

Pierwszym rodzajem jest polerka samochodowa rotacyjna , którą często nazywa się polerką samochodową z regulacją obrotów lub po prostu polerką obrotową. Polerka samochodowa rotacyjna to urządzenie, które wymaga pewnej wiedzy i doświadczenia. Mechanizm działania polerki polega na tym, że wykonuje ona ruch obrotowy wokół własnej osi. W praktyce powoduje to zarówno pewne zalety, jak i wady. Głównym atutem polerki samochodowej rotacyjnej jest jej skuteczność – przy użyciu odpowiednich past do polerowania karoserii potrafi zniwelować nawet najbardziej wyblakłe elementy karoserii i sprawić, że odzyskają swój dawny blask. Polerka ta działa bardzo szybko i skutecznie, co ma jednak tę wadę, że osoby niedoświadczone w korzystaniu z niej są w stanie łatwo (i trwale) uszkodzić lakier. Jednak w dłoni profesjonalisty polerka samochodowa tego typu potrafi sprawić cuda.

Drugim podstawowym wariantem, na który możemy się zdecydować, jest polerka samochodowa oscylacyjna ( polerka samochodowa orbitalna, polerka mimośrodowa ), czyli taka polerka samochodowa, jaka może być polecana dla wszystkich osób niedoświadczonych. Mamy tutaj do czynienia z innym mechanizmem – polerka samochodowa oscylacyjna porusza się po elipsie. Podczas pracy wytwarza także mniej ciepła. To również ma dwie strony: odnawianie lakieru za pomocą tego urządzenia nie będzie tak skuteczne, jak w przypadku polerki samochodowej z regulacją obrotów, niemniej jednak będzie zdecydowanie szybsze i mniej ryzykowne.

Oprócz powyższych rodzajów polerek do samochodu możemy znaleźć także oferty urządzeń dual action , które są w stanie czyścić karoserię rotacyjnie lub orbitalnie w zależności od ustawienia.

Polerka samochodowa akumulatorowa, elektryczna lub pneumatyczna

Pod względem kryterium, jakim jest sposób zasilania urządzenia, możemy wskazać na trzy podstawowe rodzaje sprzętu:

· polerka samochodowa elektryczna przewodowa,

· polerka samochodowa akumulatorowa (polerka samochodowa bezprzewodowa),

· polerka samochodowa pneumatyczna.

O ile w przypadku dwóch pierwszych polerek do samochodu różnice są dość oczywiste, o tyle ciekawe wydają się polerki samochodowe pneumatyczne. Zasilane są sprężonym powietrzem. Zaawansowana konstrukcja powoduje, że w przypadku takich polerek samochodowych ceny mogą zaczynać się od ponad tysiąca złotych. Niemniej jednak jest to dobra alternatywa dla osób, które wykonują prace związane z polerowaniem pojazdów zawodowo i szukają jak najbardziej wygodnej, lekkiej i profesjonalnej polerki samochodowej.

Bez względu na to, jaką polerkę do samochodu wybierzemy, zwróćmy uwagę na jej moc (im większa, tym polerka skuteczniejsza, ale także bardziej ryzykowna w niedoświadczonych rękach) oraz ewentualną możliwość regulacji obrotów. Polerki samochodowe z regulacją obrotów nadają się doskonale nie tylko do samochodu, ale również do innych przedmiotów.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości