Foteliki samochodowe dla dzieci to niezwykle ważny element wyposażenia auta, zapewniający bezpieczeństwo i komfort podróżowania najmłodszych, dlatego przed zakupem powinniśmy dokonać starannego wyboru.
- Najlepsze foteliki samochodowe – nie warto oszczędzać
- Najbezpieczniejsze foteliki samochodowe – jak przewozić dziecko?
- Foteliki samochodowe – szeroki wybór
Zobacz też:
Apteczka samochodowa. Co powinna zawierać? Jak udzielić pierwszej pomocy?
Według przepisów kodeksu drogowego, dzieci muszą podróżować w fotelikach samochodowych, jeśli nie przekroczyły 150 centymetrów wzrostu. Niezależnie od wieku, dziecko o wzroście powyżej 150 centymetrów nie musi korzystać z fotelika ani na przednich, ani tylnych siedzeniach pojazdu. Przy przewożeniu dziecka z przodu na foteliku samochodowym należy pamiętać, by dezaktywować poduszkę powietrzną (kiedy dziecko siedzi tyłem do kierunku jazdy). Wyjątek, który pojawia się w przepisach, dotyczy przewozu dziecka na tylnym siedzeniu samochodu bez fotelika – jeśli dziecko ma powyżej 135 centymetrów wzrostu i nie mieści się w dostępnych powszechnie na rynku fotelikach samochodowych, może być jedynie przypięte pasami. Dziecko można również przewozić bez fotelika samochodowego na tylnych siedzeniach auta, gdy dwoje dzieci podróżuje w zainstalowanych fotelikach samochodowych, zaś instalacja trzeciego jest niemożliwa. Dziecko nie może mieć wówczas mniej niż trzy lata.
Zobacz także: Jak wybrać fotelik dla dziecka do samochodu?
Najlepsze foteliki samochodowe – nie warto oszczędzać
Foteliki samochodowe najlepiej kupować od sprawdzonego sprzedawcy. Powinny mieć atest, gwarancję producenta, certyfikat potwierdzający wyniki testów zderzeniowych (crashtestów) oraz certyfikaty bezpieczeństwa. Dziecka (nawet najmłodszego) nie można przewozić w samochodzie na kolanach czy na poduszce – to wbrew przepisom Prawa o ruchu drogowym oraz wbrew rozsądkowi i logice. W trakcie podróży dziecku należy zapewnić maksimum bezpieczeństwa, a konstrukcja fotelików samochodowych pozwala na to. Najlepsze foteliki samochodowe to te, które dobrane są właściwie do wagi i wzrostu ich użytkowników. Przed zakupem warto sprawdzić również, czy dany model fotelika będzie pasował do naszego auta.
Foteliki samochodowe produkowane są dla trzech przedziałów wagowych:
· nosidełko – do 13 kg – foteliki samochodowe dla niemowląt (Grupa 0),
· foteliki samochodowe od 9 kg do 18 kg (Grupa I),
· foteliki samochodowe od 15 kg do 36 kg (Grupa II i III).
Czy warto kupować używane foteliki samochodowe ? Tylko jeśli mamy zaufanie do sprzedającego, a elementy fotelika nie są zużyte ani uszkodzone. Nigdy nie ma gwarancji, że fotelik nie brał udziału w wypadku.
Zanim ulokujemy dziecko w foteliku samochodowym , starannie przymocujmy siedzisko w samochodzie przy pomocy pasów bezpieczeństwa lub specjalnego systemu mocującego (niektóre foteliki samochodowe są w niego wyposażone). Zasady mocowania fotelika powinny być dokładnie wyjaśnione w instrukcji obsługi. Kiedy już będziemy pewni, że fotelik jest starannie zamocowany, przypnijmy dziecko tak, by pasy ściśle przylegały. To szczególnie istotne w miesiącach zimowych, kiedy dziecko ubrane jest grubą kurtkę. Na foteliku dziecko powinno siedzieć bez okrycia wierzchniego. Pasy nie mogą przechodzić przez szyję dziecka, powinny opierać się na ramionach i nie ściskać za mocno – między pasem a dzieckiem powinien mieścić się palec.
Najbezpieczniejsze foteliki samochodowe – jak przewozić dziecko?
W foteliku samochodowym przewozimy dziecko od pierwszych dni jego życia. Foteliki samochodowe dla niemowląt można kupić w zestawie z wózkiem spacerowym, jednak najlepiej, by dziecko miało oddzielny wózek, ponieważ zdaniem lekarzy w foteliku samochodowym niemowlę powinno spędzać nie więcej niż dwie godziny dziennie . Tego rodzaju foteliki montuje się tyłem do kierunku jazdy, zaś pałąk, dzięki któremu możemy przenosić fotelik, służy jako dodatkowe zabezpieczenie i wzmocnienie fotelika. Po 8–10 tygodniach życia dziecka z fotelika 0–13 kg pozbywamy się wkładki niemowlęcej i stabilizatora główki. Dziecku przestaje być z nimi wygodnie. Gdy dziecko jest starsze, “przesiada się” do większego fotelika. Pozbawiony jest on pasów, a dziecko zabezpiecza się pasami samochodowymi. W kolejnych latach życia dziecka z większych fotelików pozbywamy się kolejnych modułów, dopasowując fotelik samochodowy do wzrostu i wagi malucha. By zwiększyć komfort jazdy dziecka, możemy założyć miękkie i delikatne pokrowce na foteliki samochodowe, które kupuje się najczęściej poza zestawem.
Foteliki samochodowe – szeroki wybór
Wśród polecanego przez użytkowników asortymentu znajduje się wiele polskich fotelików samochodowych , takich marek jak: Karwala, Caretero, Sprint, Roan, Espiro czy 4Baby. W Internecie łatwo również znaleźć oferty używanych fotelików samochodowych dla dzieci niepełnosprawnych , w których zamontowane są wydłużane siedziska oraz rozwiązania dla dzieci, które nie siedzą samodzielnie. Cena nowego fotelika tego rodzaju wynosi około 5 tys. złotych.
fot. Skoda
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Źródło zdjęcia głównego: Moment RF