Hobby

Wszystko co musisz wiedzieć o szampanie przed sylwestrem. Sprawdź, w czym go podawać i jak otwierać butelkę!

Hobby

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
Onet/Business Insider
Szampan rozlewany do kieliszków

Szampan to napój alkoholowy, który powinien znaleźć się na każdej imprezie sylwestrowej. Kojarzy się z luksusem i bogactwem, zatem nie warto rezygnować z takiej okazji, zwłaszcza, że jaki sylwester, taki nowy rok! Jak powinno się go pić? W czym podawać i w jakiej temperaturze? Sprawdź, jak idealnie podać szampana.

Musujące wino podawane podczas sylwestrowych bali często nazywane jest szampanem, jednak w rzeczywistości jest to jedno z wielu musujących alkoholi, np. katalońska cava, włoskie prosecco, niemiecki sekt lub właśnie francuski szampan, najlepiej prosto z Szampanii, od której potocznie nazywa się wina musujące szampanami. 

Jak otwierać szampana?

Większości z nas otwieranie szampana kojarzy się ze strzelającym korkiem, a czasem z rozlewającym się alkoholem lub parującą szyjką butelki po otwarciu. Jednak w rzeczywistości szampana oraz inne wina musujące powinno otwierać się dokładnie tak, jak tradycyjne wina - tak, aby nic się nie rozlało, a korek nie strzelał.

Sylwester

Horoskop na święta i sylwestra
Horoskop na święta i sylwestra
wideo 2/5

Dzięki odpowiedniemu otwarciu wino będzie idealnie musujące, nie straci na jakości, a przy tym na pewno go nie zmarnujemy. Jak jednak otworzyć taki rodzaj alkoholu? Kluczem jest odpowiednie jego schłodzenie, dzięki czemu nie tylko korek nie zostanie wypchnięty przez ciśnienie w butelce, ale również sam napój nie zacznie "uciekać". Przed podaniem dobrze jest szampana schłodzić w temperaturze między 6-8 stopni przez 8-12 godzin. 

Otwierając butelkę należy ją pochylić pod kątem około 45 stopni, korek należy przytrzymywać, aby nie wystrzelił, a ruch kręcenia wykonywać butelką, dzięki czemu ma się stałą kontrolę nad czynnością. 

W czym podawać szampana?

Niezależnie od tego, do jakiego kieliszka będziemy wlewać trunek, napój powinien sięgać 3/4 wysokości naczynia.

Wina musujące można wlewać do dwóch rodzajów kieliszków. Pierwszym i tradycyjnym jest tzw. kieliszek do szampana, czasza, zamocowana na długiej nóżce. Jest pękata, szeroka i zwężana u dołu. Drugim z nich, w którym najczęściej można dostać szampana jest wysoki kieliszek zwężający się ku górze - typu flute. Dzięki swojemu kształtowi zapobiega szybkiemu wygazowaniu się alkoholu. Alkohol powinno się wlewać do nich ostrożnie - tak, aby nie wylać go, ani nie przelać.

Najrzadziej spotykaną możliwością jest podanie szampana w kieliszku do wina białego, łatwo do niego wlać alkohol, jednak koneserzy uważają, że takie naczynie psuje smak dobrego alkoholu.

Jak zaplanować tanie zakupy?

Jak zaplanować tanie zakupy?
Jak zaplanować tanie zakupy?Dzień Dobry TVN
wideo 2/3

W jakiej temperaturze podawać szampana?

Wino musujące należy podawać schłodzone, zatem trzeba je doprowadzić do odpowiedniej temperatury, która wynosi od 6 do 8 stopni Celsjusza. Po otwarciu alkoholu warto trzymać je w zimnym miejscu, np. lodówce, a najlepiej w kubełku z lodem. Dzięki temu wino jest cały czas w odpowiedniej temperaturze i smakuje najlepiej. 

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: Onet/Business Insider

Źródło zdjęcia głównego: Serhii Sobolevskyi/Getty Images

Pozostałe wiadomości