Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz przygodę z robótkami ręcznymi na drutach, czy masz już doświadczenie – podpowiadamy, jakie są ściegi na drutach. Pozwoli to dobrać odpowiedni rodzaj do konkretnej części garderoby, którą chcesz stworzyć.
Różnorodność wśród ściegów jest bardzo szeroka, dlatego warto znać ściegi na drutach dla początkujących i bardziej zaawansowanych osób.
Rodzaje ściegów na drutach
Ścieg to podstawa tworzenia garderoby lub dekoracji z wełny na drutach. Jest to prowadzenie nitki na tkaninie, między jednym a drugim nakłuciem tkaniny igłą. Na początku warto poznać podstawowe ściegi na drutach. Zalicza się do nich francuski, ściągacz, ścieg gładki na prawo oraz ryżowy.
Ścieg francuski zazwyczaj stosuje się do grubych włóczek, a praca nad nim polega na przerabianiu oczek w prawo, zarówno w rzędach parzystych, jak i nieparzystych.
Ściągacz to podstawowy rodzaj ściegu. Składa się z oczek prawych i lewych, rząd po rzędzie. Dzięki niemu materiał jest elastyczny i zwarty. Z kolei ścieg gładki na prawo wykonuje się w taki sposób, aby w rzędach nieparzystych były oczka na prawo, a w parzystych na lewo. W ten sposób otrzymuje się gładką powierzchnię tkaniny, gdzie po jednej stronie są oczka prawe, a po drugiej lewe. Ścieg ryżowy jest bardziej skomplikowany, przypomina przeplatankę.
Robótki na drutach – wzory ściegów
Wzory ściegów na drutach warto sobie rozpisać na kartce, zwłaszcza jeśli dopiero rozpoczyna się tworzyć robótki ręczne. Poniżej przedstawiamy kilka prostych wzorów:
Pojedynczy ścieg typu ściągacz możesz wykonać w następujący sposób (pierwsze oczko to dół robótki): w rzędzie pierwszym najpierw oczko brzegowe, potem oczko lewe, oczko prawe, oczko lewe, oczko prawe i na końcu oczko brzegowe. W rzędzie drugim z kolei zaczynamy od oczka brzegowego, a następnie oczko prawe, oczko lewe, oczko prawe, oczko lewe i oczko brzegowe. Można zrobić dzięki niemu czapkę, szalik, a nawet większe części garderoby, takie jak sweter.
Proste ściegi na drutach – francuskie – tworzy się natomiast w następujący sposób: w pierwszym rzędzie (od dołu robótki) oczko brzegowe, cztery oczka prawe i oczko brzegowe, dokładnie tak samo wygląda kolejny rząd. Ścieg francuski, tak jak wspominaliśmy, składa się tylko z oczek prawych – podczas robienia przekłada się druty.
Można też wykonać ścieg francuski mieszany , w ten sposób wykonujemy wzór (od dołu robótki): w rzędzie pierwszym oczko brzegowe, dwa oczka lewe, dwa oczka prawe i oczko brzegowe. Dokładnie tak samo wykonujemy kolejne rzędy.
Ścieg ryżowy natomiast rozpoczynamy od oczka brzegowego i na przemian robimy oczko lewe, oczko prawe, oczko lewe, oczko prawe i oczko brzegowe. Tak samo wyglądają kolejne rzędy. Ściegi ryżowe często wykorzystywane są do stworzenia tekstyliów do domu – poduszek, kocy czy bieżników.
Proste ściegi ażurowe na drutach
Jeśli chodzi o ściegi ażurowe , stosuje się tak zwany narzut włóczki, czyli podkłada się włóczkę od dołu lub od góry. Jest to dość zaawansowana technika – przedstawiamy podstawowe wzory na ścieg ażurowy. W pierwszym z nich powinna być parzysta liczba oczek. Od dołu robótki w pierwszym rzędzie powinno znaleźć się: oczko brzegowe, oczko prawe, oczko prawe, oczko prawe, oczko prawe i oczko brzegowe. W drugim rzędzie od oczka brzegowego cztery oczka lewe i oczko brzegowe. W trzecim rzędzie tak samo jak w rzędzie pierwszym, a w czwartym rzędzie tak samo jak w drugim. Rząd piąty zaczynamy od oczka brzegowego, tworzymy narzut i dwa oczka prawe przeciągane (dwukrotnie) i kończymy oczkiem brzegowym. Ostatni rząd składa się z oczka brzegowego, czterech lewych oczek i oczka brzegowego.
Dzięki ściegom ażurowym można stworzyć swetry, kardigany, szale czy kominy. Materiał nie jest “zbity” ze sobą, dlatego wydaje się lekki i przewiewny.
Ścieg francuski na drutach
Ścieg francuski składa się z samych oczek na prawo. Trzeba pamiętać, żeby odpowiednio naprężać nitkę podczas robótki, aby oczka były równe. Jest to idealny ścieg na szalik , można wykonać go bardzo szybko i prosto – szczególnie jeśli dopiero zaczynamy przygodę z robótkami na drutach.
Ścieg francuski najczęściej stosuje się do grubych włóczek. Nie powinien być trudny nawet dla dzieci, które chcą nauczyć się własnoręcznie wykonywać części ubrań na drutach. Zaletą ściegu francuskiego jest jego prosta powierzchnia, która wygląda tak samo z jednej, jak i z drugiej strony, dlatego świetnie sprawdzi się także jako ścieg do tworzenia bieżników, kocy czy toreb. Należy wziąć pod uwagę, że podczas ściegu francuskiego można użyć trochę więcej włóczki niż w przypadku innych ściegów.
Jeśli nabierzesz odrobiny doświadczenia, możesz także zacząć tworzyć ściegi irlandzkie na drutach. To tak zwane warkocze, dzięki którym można stworzyć swetry, getry lub ubrania dla niemowląt.
Zobaczcie również rozmowę o polskiej modzie , która robi furorę za granicą:
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Źródło zdjęcia głównego: Moment RF