Już 17 marca 2020 roku rusza jedno z najważniejszych wydarzeń kolekcjonerskich, niezwykła wiosenna aukcja dzieł sztuki. W tym trudnym czasie po raz pierwszy odbędzie się ona w sposób wirtualny. O jej przebiegu rozmawialiśmy z Iwoną Buchner-Grzesiak, prezes Domu Aukcyjnego Polswiss Art.
Wiosenna aukcja dzieł sztuki
Wiosna to wyjątkowy okres dla domów aukcyjnych. To właśnie w tym czasie rokrocznie odbywają się interesujące aukcje dzieł sztuki. W tym roku nie będzie inaczej, jednak ze względu na panującego koronawirusa i niebezpieczeństwo z nim związane, licytacje odbędą się za pośrednictwem stron internetowych.
Po raz pierwszy w historii działania domu aukcyjnego Polswiss Art, o godzinie 19.00 będzie nas można oglądać live, będzie można licytować online. Jesteśmy do dyspozycji naszych klientów cały czas, podaliśmy wszystkie numery telefonów
– powiedziała Iwona Buchner-Grzesiak.
Licytacja dzieł sztuki online
Jak przyznała Iwona Buchner-Grzesiak, trzy miesiące temu powierzono jej sto obrazów. Wśród nich znalazły się absolutne perełki wybitnych twórców tj. Jacek Malczewski, Zofia Stryjeńska czy Jan Lebenstein.
Wiosenny katalog Domu Aukcyjnego Polswiss Art otwiera XVIII-wieczny portret Marii Leszczyńskiej – matki królów, jak była nazywana, ale również wielkiej miłośniczki sztuki. Dla fanów przedstawicieli szkoły monachijskiej gratką będzie praca Aleksandra Świeszewskiego „Pejzaż alpejski” z 1879 roku.
W zbiorze obrazów, które będą licytowane, znalazło się także dzieło Jacka Malczewskiego „Wizja Ezechiela”. Obraz pochodzi z 1917 roku, a wielopoziomowa wymowa utworu, odwołująca się nie tylko do wątków eschatologicznych, ale również niepodległościowych pozwala zaliczyć to dzieło do prac o najwyższym, muzealnym poziomie.
Kolejny obraz, który zwraca uwagę znawców sztuki, to dzieło „Tańce polskie” Zofii Stryjeńskiej. Jak przyznają pracownicy Aukcji Dzień Sztuki, obraz ten jest kwintesencją najbardziej poszukiwanej twórczości artystki. W dziełach odnaleźć można polskość, dekoracyjność, ruch i barwę na płótnie. Uwagę przyciąga także twórczość Jana Lebensteina, a konkretnie obraz „Le parquet” (Trybunał) z 1971 roku.
Jan Lebenstein pokazywał polskie losy. Pokazywał nasze postawy, zachowania, nasze podejście do rzeczywistości. Fenomenalna praca z 1971 roku jest bardzo utytułowana
– powiedziała Iwona Buchner-Grzesiak.
Opisane powyżej dzieła to tylko namiastka tego, co zobaczyć można w sieci. Wszystkie obrazy, które znajdują się w ofercie domu aukcyjnego, można oglądać na stronie internetowej, tam zainteresowani znajdą również wirtualny katalog z opisem obrazów i ich twórców.
W tym trudnym dla nas wszystkich momencie warto również posiedzieć przed komputerem i pooglądać online najlepsze zbiory muzealne świata
– dodała.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
Zobacz też:
- Rozmowa z NeSpoon - artystką ozdabiającą mury koronką
- Walka o utracone dzieła sztuki
- Wernisaż młodych polskich artystów w Wenecji
Autor: Nastazja Bloch